31 Yıl Sonra Tarımcılar Buluştu

24

Erzincan Ziraat Meslek Lisesi 1979 mezunları ağırlığı ile 1978 – 1980 kısmı mezunları 31 yıl sonra ilk defa bir araya gelmenin mutluluğunu Osmanlının Başkenti Bursa da tattı.

Öncelikle, Bu organizasyonda Bursa da ikamet eden sınıf arkadaşlarımdan Turgut Genç, Yücel Erdoğan, Muhlis Köksal, Tarhan Erkıral, Zafer Soncan, Osman Yüce, Mehmet Turan, Bülent Polatcan, hepsine kusursuz organizasyonu gerçekleştirdikleri için hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. İçlerinde Yücel Erdoğan kardeşimiz ilimizde Kocaeli Tarım il Müdür Yardımcısı olarak bir müddet görev yapmış ve 2 yıl önce emekli olmuştur.

O yıllarda Ziraat Okulları bünyesine alacağı öğrencileri klasik usulü sınavla bünyesine katıyordu. Bizim dönemimizde 35 kişi paralı yatılı 15 kişi parasız yatılı öğrenci alıyordu. Anadolulun yoksul ama zeki çocukları amaçları kısa yoldan ekmeğini kazanıp hayata atılmak ailelerine yardımcı olmaktı.

Okulumuz yatılı ve uygulamalı eğitim vermekteydi. Devlet parasız yatılı bitirenlere mecburi iş veriyor, paralı yatılı bitirenlere ise sınav açıp yine bir kısmını alıyor. Geriye kalan mezunlar ise KİT’erde Özel sektörde rahatlıkla iş bulabiliyordu.

Okulumuzda çok iyi bir eğitim vardı. Uygulamalı eğitim verildiği için 4000-5000 dekar arazisi ve Hayvancılık, Tavukçuluk, Meyvecilik, Sebzecilik, Gıda Muhafaza, Tarım Alet makineleri birimleri vardı. Sonradan Fakülte, Yuksek okul, okuyan arkadaşlarımızdan hep duyardık işte yüksek okulda, fakültede Ziraat okulunda aldığım eğitimin şu kadarını alamadım diye;

Buluşmalar başlayınca işte falanca geldi. Filanca geliyor, birbirlerine sarılıp öpüşmeler, çok değişmişsin valla ben seni tanıyamadım. Ortalıkta herkesin değişik değişik ellerinde fotoğraflar ortalarda uçuşuyordu. Daha dün gibiydi bazı arkadaşlarımız birbirlerinin simalarını unutmuş olsalar bile o anıları unutmak isimleri unutmak mümkün değildi. Çünkü bizler; aynı yatakhaneyi, aynı yemekhaneyi, aynı sınıfı beraber paylaşmıştık. Gençliğimizin en deli yılları o okulda geçirmiştik.7 arkadaşımızı kaybetmiştik, kimi depremde, kimi eceliyle vefat etmişti. Onlara Allahtan rahmet diliyorum.

Tarımın öncüleri; Onlar Anadolu’nun bir ucundan bir ucuna her köşesinde görev aldılar ve bu ülkenin tarımına katkı sağladılar. Yâda özel sektörde görev alıp değişik hizmet verdiler.

Bu buluşmaya katılan arkadaşlarımı burada anmak istiyorum. Abuş Yıldırım Urfa’dan, Ahmet Küçüköner Merzifon, Abdülaziz Kırca Suşehri, Bülent Akçay, İrfan Kavlak, Ömer Özcan, Yusuf Karaçay, Bahattin Kesik Erzincan’dan, Ahmet Karadon, Cemal Bozdağ, Cengiz Erdem, Hasan Terzibali, Nuri Erence, Nihat Şanlıer, Saim Serttaş İstanbul’dan, Dursun Kılıç Osmaniye, M.Erdal Yıldırım Kayseri, İbrahim Demirci Artvin, Kıyas Ilgar, Yılmaz Baki Kars, Murat Kaya Zonguldak Ereğli, Nurhan İnanç Konya, Ünal Erkıral Gebze, Ziyattin Taşdemir Nazilli, Yavuz Tahmaz Fethiye, Bülent Aydın Çanakkale, Mehmet Sipahi Tokat, Seyfi Taş Ankara, Hepiniz hoş geldiniz.

Kimi emekli olmuş kimi çalışıyor, kimi torun sahibi olmuş vay be 31 yıl dile kolay böyle bir organizasyon olacağını duyduğumuzda inanın bir ay boyunca kafamızda bu vardı arkadaşların bulunmasında hep birbirimize yardımcı olduk hastası olan ve yurt dışında olan sekiz arkadaşımız bu buluşmaya katılamadı. Seneye Okulumuzun Bulunduğu Erzincan’a karar verildi.

Bursa da yapmış olduğumuz buluşma Cuma akşamı başladı. Pazar günü saat 4’e kadar sürdü. Ayrılık vakti geldiğinde kimi arkadaşlarımızın gözlerinden akan yaşlar bize okulumuzun verdiği vefa, arkadaşlık dostluk kardeşlik duygusunu gösteriyordu.aslında söylenecek çok şey vardı ama bu kadar yeter.

Yeniden Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederken Bana sitesinde yer açan ve bu duygu düşüncelerimi buradan aktarabilmemin hazını yaşatan Kocaeli Aydınlar Ocağına Teşekkür ederim. Erzincan’da  buluşmak ümidiyle; Hoşçakalın