Toprakla Buluştum

26

Arkadaşım Mustafa Yener ile birlikte Artvin İli Borçka İlçesi Ziraat Mühendisliğinde, Ziraat Teknisyeni olarak çalışırken; 1991 yılında ben Trakya Üniversitesini, Mustafa da Çanakkale Üniversitesini kazandı. Çalışmaya devam ederken, zor şartlarda eğitimimizi de sürdürdük.

 

Mustafa Bey Çanakkale İli Lapseki İlçesi İlçe Tarım Müdürlüğüne bağlı Şevketiye Köy gurup Teknisyeni olarak göreve devam edip yüksekokul okuyordu. Bilahare Lapseki Çardak kasabasına atandı.

 

Görev yaptığı süreç içerisinde zaman zaman yazları Mustafa Beyin yanına gidiyordum. Burası çok güzel sakin sessiz bir kasaba. Denizi, tarımı, balığı var, havası güzel, doğal güzelliği de olan bir yer.

 

Nihayet 2013 yılında Memur Emeklisi olan eşimle biriktirip aldığımız İzmit Akçakoca evlerindeki daire ve dükkânı satarak, Çardak’tan yer almaya karar verdik ve iki katlı mini bir yazlık yapma imkânını bulduk.

 

Bana fazlasıyla yetecek olan bir bahçem var. Bahçemde yetişkin olarak şeftali, zeytin, erik, kiraz ağaçları mevcut olup, boş bulunan yerlere ise nar, hurma, elma,armut,ayva,incir,üzüm,kayısı,dut ağaçları diktim.Kuyusu bulunan bahçeme su motoru ve gerekli damlama tertibatlarını aldım.Boş yerlere ise sebze yetiştirmeye karar verdim. İlk etapta kavun, karpuz, kabak, patlıcan, biber, fasulye salatalık ektim. Sonra maydanoz, roka ve fasulyeleri teker teker ekerken ellerim toprakla buluştu.

Yıllar önce yaptığım çapalama işlemini, ot almayı özlemişim. Fasulye ekiyorum, üç gün, dört gün sonra onların topraktan fışkırmalarını izliyorum. Canım sıkılınca hemen bahçeye girip bir tur atıyorum, karpuzlarımın ve kavunlarımın her gün nasıl da büyüdüklerini görüyorum.

Sebzelerden ilk olarak kabağımı kopardım, salatalık, sonra biber ve patlıcan, sonrasında ilk fasulyemi topladım, domateslerin kızarmasını bekledim. Yakında kavun ve karpuzlarım da oldu.

İzmit’e her gelişimde akrabalara ve komşulara bahçemden meyve ve sebze getiriyorum.

Hayatın olumsuzluklarını burada unutuyorum. Birçok insan hayatın olumsuzlukları ile baş başa iken, bizim ruh ve beden olarak iyi halimizi korumamız gerekir. Filozofun söylediği gibi; “bir gün mutlu olmak istiyorsan içki iç,bir hafta mutlu olmak istiyorsan tatile çık,ömür boyu mutlu olmak istiyorsan toprakla uğraş.”

Ne mutlu bana sadece yazları da olsa toprakla buluşuyorum. Bugün emeklilerimizin ve boş insanların hobi bahçelerine ihtiyacı var. Belediyelerin ve  yetkili makamların hobi bahçeleri oluşturmaları gerekir.

Yazlıktaki bahçemde çalışmak üzere bütün gönül dostlarımı beklerim.