Şehitlere Vefa ve Sarıkamış

36

 

Şehitlik ve vefa, gönül telimizi titreten çok önemli duygulardır. En büyük vefasızlık unutmak ve hatırlanmamaktır. Çanakkale Şehitlerini daha dün hatırladık. Sarıkamış ise 2004 yılında Milli Park oldu. Bu yıl ilk kez geniş çaplı bir organizasyonla şehitlerimiz anılmaya başlandı. Vefa adına çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.

Şehitler deyince akla sadece Çanakkale ve Sarıkamış geliyor. Çanakkale Şehitliği ise bazı çıkar çevrelerinin rant aracı oldu. Şehit kanı üzerinden rant vurulmaya, çıkar sağlanmaya çalışılıyor. 15 yıl önce çektiğimiz belgesel bugün halen bir çok TV kanalında yayınlanıyor. Ne bugün ne de geçmişte bu belgesellerin hiç birinden telif ücreti almadım. Amacım, şehitlerimize karşı vefa borcumuzu ödemek. Biz bunu yaparken bazı çıkar çevrelerinin trilyonluk bütçelerle Çanakkale ve Sarıkamış şehitleri üzerinden rant vurgunu yapması üzücü olduğu kadar da kahredici.

Sadece Çanakkale ve Sarıkamış şehitleri hatırlanırken, yüzüncü yılını andığımız bir buçuk milyon şehit verdiğimiz Balkan Savaşı şehitlerini hatırlamıyoruz. 3 milyona yakın Birinci Cihan Harbinde Cemal Paşa’nın ifadesiyle şehidimiz var. 3 milyon şehidin sadece 90 bin Sarıkamış, 250 bin de Çanakkale Şehidini hatırlıyoruz. Diğer 2 milyon 650 bin şehidi ise çoktan unuttuk. Galiçya, Yemen, Hicaz, Sina, Kudüs, Ürdün, Kanal, Kafkasya ve buna benzer b.ir çok bölgedeki milyonlarca şehit ise yok sayılıyor.

Yakın tarihimize gelelim. Kore Savaşlarında kaç şehit verdiğimiz bile bilinmiyor. O günkü devlet yönetimi bu şehit sayılarını 800 civarında gösterirken, halen ismi bilinmeyen çok sayıda kayıp şehidimiz var. Kurtuluş Savaşı şehitleri ise hiç gündeme gelmiyor. Kıbrıs Barış Harekatı ve Terörle Mücadeleye kurban verilen şehitler ise sadece cenazelerinde hatırlanabiliyor.

ŞEHİTLER TOPYEKÜN ANILMALI

Şehitlerimizi topyekün anmalıyız. Sarıkamış, Çanakkale diye ayrım yapmadan cephe cephe, dönem dönem isimleri ve listeleriyle şehitlerimizi hayırla yad etmeliyiz. Bu konuda Yemen’den Çanakkale’ye, Kore’den Kurtuluş Savaşı’na Galiçya’dan Hicaz bölgesine, Çanakkale’den Sarıkamış’a bir çok şehitliği adım adım gezerek hiçbir maddi beklenti beklemeden onlarca belgesel hazırlayıp telif ücreti almadan TV kanallarına gönderip yayınlatmamın en önemli nedeni halen mezarını bilemediğim şehit dedem İbrahim Kahraman ve anamın babası Sarıkamış gazisi dedem Mustafa Şagar’ın şahsında tüm şehitlerin hayırla yad edilip Fatiha okunmasına vesile olmaktır.

2013 yılında Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız olmak üzere tüm yetkililere bir çağrıda bulunmak istiyorum. Çanakkale ve Sarıkamış diye şehitleri ayırmadan dünya coğrafyasında tüm şehitliklerimiz ortaya çıkarılmalı, şehitlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da içinde bulunduğu bir organizasyonla 2013 yılını Şehitlere Vefa Yılı  ilan etmeliyiz.

Yazımı değerli kültür adamı, vefalı dost Adnan Büyüksoy’un Vefa adlı şiiriyle noktalıyorum. Bu şiir ve yazımızla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

VEFA…

Aranan meziyettir insanda vefa

Vefasızlık çektirir insana cefa

At’ta, it’te bulunsa olurdu sefa

Neredesin ey vefa görünmüyorsun.

Görünmek şöyle dursun, bilinmiyorsun.

 

Mutlaka bulunurdun aşkta, sevgide

İsmin anılırdı sena, övgüde.

Vefasızlık yeterdi şahsı yergide

Sırra kadem bastın görünmüyorsun.

Unutturuldun bize, bilinmiyorsun.

 

Adın Fatih’te bir semt, orada mısın?

Bardaktaki boza’da, şıra’da mısın?

Göçtün mü yoksa hala burada mısın?