“Ne Gülüyorsun? Anlattığım Senin Hikayen”

60

15 yıl kadar önce ‘5 Yıl Önce 10 Yıl Sonra‘ diye bir topluluk var idi. Adları da, şarkıları da takvim mezarlıklarında eridi. 10 yıl sonra bir daha titreyeyim dedim ama gel gör ki saatler 2009‘u gösteriyor.

Murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse her namuslu insan gericidir” der ya Cemil Meriç. Ve Koçi Bey’den Reşit Paşa’ya, Balzac’tan Dostoyevski’ye kadar her ıslahatçı ve hakikat arayıcısını listeye ekler.

Bizim de çorbada tuzumuz olsun: Dün; Cumhuriyet öncesine, Osmanlı’ya dönmek gericilikti şimdi Cumhuriyetin o ilk yıllarının coşkusuna.. Dün; tanklarla balans ayarı yapılan siyasetçiye sahip çıkmak gericilikti şimdilerde ise darbe üstüne darbe yiyen Türk Ordusuna..

Zaman deli bir sel gibi akıyor. Eskiden sosyetik yaşantı bir avuç azınlığın toplumun tüm yerleşik değerlerinin rağmına yukarıdan aşağıya inşa işiydi. Artık aşağıdan yukarı toplumun bütün katmanları tefessühte birleşti. Ne demiş şair; “Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği Türk Milletine verdiler.”

4 eğilimi tek televizyonik tipte birleştirdik çok şükür, Özal’ın ruhu şad olsun. Partileri,  pırtıları, urbaları, kavgaları ayrı gibi görünse de solcusu, sağcısı, milliyetçisi, İslâmcısı aynı hayatı sorgusuz sualsiz yaşıyor. Ve bindiğimiz alamet kıyamete biraz daha yaklaşıyor.

“Eskiden sofralarımıza kuşlar konardı
Rüyalarımıza melekler uğrardı
Hepimizin birer yıldızı vardı

Eskiden bazı gazeteler banka reklamı bile almazdı şimdi faiz canavarı oldu o gazeteler. Eskiden mütevazi mü’minler vardı piyasada şimdi mütecaviz Müslümanlar. Eskiden eğlence – tatil kerihti ilmihal kitaplarında şimdi kitabına uyduruluyor 5 yıldızlı otellerin kaydıraklarında.

Eskiden sadece televizyona çıkan hafifmeşrep hatunların kıyafetlerini şimdi A’dan Z’ye tüm köylerimizde halkımız giymekte beis görmeyebiliyor. Eskiden kişiler arası bir mesafe hitap aralığı vardı şimdi aşkım – maşkım nakaratları gırla gidiyor. Eskiden Yahudiyle, Hıristiyanla fotoğraf karesine girene bile hoş bakılmazdı şimdi ortak konsorsiyumlarda iş görülüyor.

Döndüm zamana, uydum kalabalığa
Başlayalım Tufan öncesi gemi yapmağa

Delilik suyundan içmeyen 72 milyonda kaç yüzbin kişidir? Körler ülkesinde görmekten idamlık suça bulaşmış ne kadar âdemoğlu bulunmaktadır? Toplu hipnozdan hipnozcunun parmak çıtlatmasıyla çıkar ya bir salon dolusu adam, ya biz kafamızın duvarı çatlatmasıyla mı yoksa duvarın kafamızı patlatmasıyla mı uyanacağız bu derin uykudan?

Bu yazı da nerden çıktı? Neye delâleten yazıldı? Yazarının ruhundan zoru mu var? Vesair ve benzer düşünce seylâplarının zihninizden geçtiğini görürü gibi oluyorum. Siz deyin 5, ben diyeyim 15 sene önce hani beraber fotoğraf vermiştik ya tarih kitaplarına.. Aynen öyle 10 yıl sonrasının fotoğraflarını sabah – akşam 5 vakit aralığında veriyoruz.

2019’da görüşmek üzere kameranın ellerinden, münker ve nekirin gözlerinden öper tüm Türkiye’ye selam ederim.

Maraba Televole!