Mucize Ürün Arı Propolisi

62

Arı Ürünlerinin her biri şifa kaynağı işte bunlardan biriside  arı propolisi.
Bal üretiminde florası ve coğrafi morfolojisiyle Türkiye  Dünyanın ilklerinde olması gerekir. Ancak yaklaşık 70-80 Ton’a yakın üretim var gün geçtikçe rakam büyüyor ama ilk ona zorlukla girmekteyiz. Oysa dünyanın en değerli nektar cinsi ballar bizde Akdeniz ve Egeye mahsus çam balının dünyada eşi benzeri yok aynı durum seçkin balların bulunduğu Orta ve Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz içinde geçerli böyle olunca orijinal bir Arı ürünü olan propolis’e önem verilmesi şu bakımdan çok önemli, propolis doğrudan arı tarafından üretilen bir madde kovanı hastalık yaratan  unsurlara karşı izole edip steril hale getiriyor.Virüsler bakteriler ve mantarlar bu maddeye çok duyarlı ayrıca doğadaki en güçlü antioksidan özelliklere sahip bileşiminde % 55 balsan %30 balmumu %10 aromatik yağ %5 arı poleni.       Antibiyotik karakterli maddeler propolisin en önemli özelliği flovonidler, amino asit ve B vitamini açısından da çok zengin propolis etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış iltihap giderici aynı zamanda propolis ortama nüfus eden zararlı böceklerden arı kovanını koruyor. Onları kovana yaklaştırmıyor. Patojen bakterilerin ve böceklerin hastalık yapıcı etkileri ile mücadele etmesi ile ünlü bu niteliği ile doğadaki en güçlü maddelerden biri yakında tarım ve veteriner ilaçlarının formülüne gireceği düşünülmektedir.

PROPOLİSİN BAZI ÖZELLİKLERİ:

Mikroorganizmalar propolise karşı kolay direnç kazanamıyor. Propolis  içerikli doğal takviyelerin insan organizması üzerine seçici rol oynadığı ispatlanmış özellikle vücudun kış aylarına karşı direncini arttırıyor. Bakteriyel enfeksiyonlar, grip ve soğuk algınlığı gibi virütik salgınlarda koruyucu etkisi var. Kesikler, hasarlı dokular, ikinci dereceye kadar yanıklar, propolis katkılı sakızlar ağız enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı oluyor. Propolis  antibakteriyel özellikleriyle halk  ilacı olarak yüzyıllardır kullanılmış yeniden keşfedilmesi son yıllara dayanmaktadır. Kozmetik endüstrisinde de kullanılan önemli maddelerden biri cildi beslemesi doku üretimini teşvik etmesi kırışıkları gidermesi keşfedilmiş önemli özelliklerindendir. Araştırmalar bu doğal mucizenin yaşlılıkta ilgili şikayetleri azalttığını hormonal aktiviteyi arttırdığını ortaya çıkardı.

Propolisin başka özelliği vücudun yaşamsal fonksiyonlarını uyarması. Halen üzerinde birçok araştırmalar yapılıyor.Kozmetikten tutun diş macunları,koruyucu partiler, şampuanlar, saç kremleri,    jöleler, et ürünleri hazır gıdalar ve tekstilden boya endüstrisine kadar umulmadık yerlerde propolis bileşikleri görürsek şaşırmayalım.

İşte bu kadar kıymetli ve değerli bir ürünü devletimizin ilgili birimleri teşvik etmeli üretim ve kullanımı arttımalıyız..