Mevlevi Evinde Bir Sohbet Akşamı

54

Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği’nden gelen mesaj 8/Ekim/2010 akşamı Seka Park’taki Mevlevi Evinde değerli dostumuz başarılı sendikacı ve eğitimci Süleyman Pekin Hocamızın Afrasya-Yeni Eksenler isimli son kitabının tanıtma programına davet ediyordu. Hocaya hürmeten toplantıya biraz geçte olsa iştirak edebildim.

Daha önce Mevlevi Evine gitmek kısmet olmamıştı. Girişte ayakkabıları dışarıda bırakarak tertemiz terlikleri giyip evlerimizde olan şekliyle ‘Klasik Türk Tipi’ sıcacık havadaki mekana dahil olduk. İçeride Süleyman Pekin Hocam dinleyicilerinin huzurunda günün son teknolojilerine müsait ortamda bilgisayarında ‘kitabı’ ile ilgili detaylardan bahsediyordu. Biz de böylece konuya girmiş olduk.

Hoca Türk Dünyası ile ilgili çok değişik ve heyecan verici tespitler ve projeler ortaya koymuş. Tabii bunu yapmak için çok sayıda kaynağı didik didik ettiği aşikar idi, imrenilecek bir gayret ve titizlikle!.. Keşke hepimiz, en azından mesleklerimizle ilgili olarak dahi böyle çabalar sarf etsek! Hele bir de bana Sosyal ve Kültürel olaylar için gayretler harcamayı ekleyebilsek…

Değerli dostları toplum olarak (bizler dahil) çok az yazıyoruz. Halbuki yazabilme şartları herkes için mevcut. Her akşam fuzuli şeyler,’sade suya tirit’ programlar için harcanan ve israf edilen zamanlarımızı bir değerlendirebilsek. Bu konuda çevresini sürekli gayrete getirmeye çalışan ve Derneğinin Sitesini ‘okuma salonuna’ çeviren, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar dostumuza hak veriyor ve hepimizi bu doğru çabaya davet ediyoruz.

O güzel sohbet akşamı tamamen Klasik Türk Evi niteliğinde döşenmiş, her köşesi buram buram Anadolu kokan ve taşıdığı Mevlana Evi adına yakışan bir şekilde donatılan, bulundurduğu eserlerle, müze niteliğine uygun canlandırmalarla zarafet ve sadeliği ile içimizi ısıtan bu mekanı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibini tebrik ederek Ahsen Başkanın da yazma davetine icabet ederek bu yazıyı kaleme almış bulunuyorum.

Bu mekanda sık sık şiir ve müzik geceleri, sohbetler ve mekanın ruhuna uygun icralar yapılmalıdır. İzmit başta olmak üzere Kocaeli de herkes kültür-sanat hizmetlerine en azından dinleyici olarak katılmalıdır. Aksi halde kaybettiğimiz değerler için üzüldüğüne kimseyi inandıramaz.

Yeni kitabı ile bu duygulara vesile olan Süleyman Pekin Hocamızı tekrar kutluyor hepinize sağlıklı, huzurlu ve üretken günler diliyorum.