Kocaeli Aydınlar Ocağı Mensuplarını İstanbul Ziyareti (2)

27

Bundan önceki yazımızda Av. Ruhittin Sönmez ve Dr. Ayşe Gülden Sönmez çiftinin biricik kızları Merve’nin nikâh merasimine iştirak etmek üzere Şişli Evlendirme Dairesine kadar geldiğimizi anlatmıştık. Şimdi kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Evlendirme Dairesinin önünde, gelen misafirleri karşılamak üzere beklemekte olan Ruhittin Bey ve Gülden Hanım ile diğer aile fertlerine hayırlı olsun temennisinde bulunduktan sonra salona girdik. Salon bir hayli kalabalıktı. Ruhittin Bey ve eşi Gülden Hanımı, kızlarını gelin etmenin mutluluğu ve heyecanı içinde gördük.

Salona girdikten kısa bir süre sonra nikâh merasimi başladı. Salon bir hayli kalabalıktı. Nikâhı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kıydı. Bunu fırsat bilen bazı arkadaşlar Mustafa Sarıgül ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu arada önemine binaen şu hususu ifade edeyim ki, gelin ile damat birbirlerine çok yakışmışlardı. Bizim halisane temennimiz evli çiftlerin bir ömür boyu mesut ve bahtiyar olarak yaşamaları ile memlekete hayırlı evlatlar yetiştirmeleridir.

Nikâh akdinin tamamlanıp, tebrik merasiminin yapılmasından sonra evlendirme dairesinin önünde gelin ve damadın da iştirakiyle İzmit Ekibi olarak hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik. Bu fotoğrafı görmek isteyenler Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın internet sitesine bakabilirler

Şişli Evlendirme Dairesi mekân ve yer olarak çok güzel bir yerde yapılmış. Taksim’in hemen alt tarafına doğru bir yerde bulunuyor. Evlendirme salonu kaç kişilik bilmiyorum ama görünüş itibariyle bir hayli geniş olduğu anlaşılıyor. Büyükçe de açık bir otoparkı var.

Saat 16.30 civarında arabamıza binerek evlendirme dairesinden ayrıldık. Taksim üzerinden Kasımpaşa’ya geldik. Bu sırada ikindi vakti geçmekte olduğundan bir cami bulup İkindi Namazını kılalım derken hemen karşımızda tarihi Piyale Paşa Camii görünüverdi. Burada, vakit geçmeden Allah’ın izniyle İkindi Namazını kıldık. İkindi Namazını kıldıktan sonra, Akşam Ezanına az bir zaman kaldığı için burada biraz daha oyalanmak suretiyle Ezanın okunmasını bekledik. Nihayetinde Akşam Namazını da kıldıktan sonra günün üçüncü ziyaretini yapacağımız Müteveffa Prof. Dr. Ömer Kasımoğlu’nun Üsküdar’da bulunan evine gitmek üzere hareket ettik.

Burada, Prof. Dr. Ömer Kasımoğlu’nu kısaca tanıtmanın faydalı olacağı kanaatindeyim.

Ömer Kasımoğlu 1927 yılında Eskişehir’de doğmuş olup, İlk, Orta ve Lise tahsilini Eskişehir’de tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Daha sonra 1960 yılında Asistan, 1969 yılında Doçent, 1975 yılında da Prof. Olmuştur. Mikrobiyoloji ve enfeksiyon hastalıkları üzerine ihtisas yapmış olan Kasımoğlu, uzun yıllar A.B.D. ve İsviçre’de mesleği ile ilgili çalışmalar yapmıştır.  1994 yılında da kendi isteği ile emekli olmuştur. Ayni zamanda Aydınlar Ocağı’nın ilk kurucu üyelerindendir. Evli ve bir kız çocuk babası olan değerli Hocamız 19.09.2008 tarihinde Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.

Üsküdar’a gidişimizin gayesi de Prof. Dr. Ömer Kasımoğlu’nun bundan bir süre önce vefat eden muhterem eşi için kızı ve damadına başsağlığı ziyareti yapmaktı. Bu ziyareti yapmak üzere saat 18,00 civarında Hocamızın damadı Hicabi Meral’in evine geldik.  Hicabi Bey Askeriyeden ayrılmış olup, şu anda serbest olarak çalışmaktadır.

Hicabi Bey ve eşi, ekibimizi çok samimi bir şekilde karşıladı. Evlerinde kaldığımız Kısa bir süre içerisinde birbirimize çok ısındık. Yaptığımız konuşmalar esnasında anladık ki, Hicabi Bey tam bir gönül adamı. Bu arada Muhterem Eşi Hanımefendinin ikram etmiş olduğu mis kokulu çay eşliğinde nefis börek ve tatlıları afiyetle yerken bir taraftan da Kayınpederi ile alakalı hatıralar dinledik. Buradaki sohbetimiz Cemal Barış arkadaşımızın o güzel sesiyle Kur’an-ı Kerim’den okumuş olduğu Asr Suresi ile sona erdi.

Buradaki ziyaretimizi de tamamladıktan sonra ev sahipleri ile vedalaşmak suretiyle saat 21.00  sıralarında İzmit’e      hareket etmek üzere oradan ayrıldık ve saat 22.30 sıralarında da İzmit’e  geldik.

Bu suretle, Kocaeli Aydınlar Ocağı Üyelerinin eşleri ile birlikte yapmış olduğu bir günlük İstanbul ziyareti tamamlanmış oldu.

Bu vesile ile bütün Muhterem okuyucularım için hayırlı günler niyaz ederim.