Kent Konseyleri ve Kentlilik Bilinci

53

 

Kent konseylerinin kurulması yerinde ve önemli bir karar. Kent konseyleri geçmişte yerel gündem adıyla kurulan kuruluşların yaptığı çalışmaları daha etkin kılmak için kurulmuştu. Bugün her il ve ilçede Kent konseyi var. Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da da kent konseyleri hizmet veriyor.

Kent Konseyleri kurulduğu günden bugüne neler yaptı? Hangi hizmetleri üretti? 2012’nin ciddi bir değerlendirmesini yaparak 2013’de daha başarılı hizmetler yapmak için ciddi plan ve programlar yapmalı.

Kent konseyleri çok iyi niyetle kurulmasına rağmen bugüne kadar yeterli hizmet vermediği bir gerçek. Aksayan yönler tespit edilip Kent konseyleri öncelikle Kentlilik bilinci, kente sahip çıkmak, kentlilik kültürü ve en önemlisi yetişen gençlerin kentlere aidiyet duygusuyla yetişmelerini sağlamalıdır.

Kent Kültürü ve kentlilik bilinciyle ilgili Başbakan Sayın Erdoğan’ın bizim de katıldığımız bir toplantıda yaptığı açıklamalar www.gebzegazetesi.com.tr vewww.belgeselyayincilik.com internet sitesinden yayın yapan Devr-i Alem Belgesel TV ve Gebze Gazetesi TV’de izlenme rekorları kırıp büyük ilgi toplamıştı.

2013 yılı kent kültür bilinci yılı ilan edilmeli. Bu konuda çalışma yapan kurum ve kuruluşlar önemli hizmet yapacaklardır. Kent konseylerimiz bu çalışmaların başını çekmeli, 2013’de Kentlilik bilinciyle ilgili toplantılar, paneller, seminerler, konferanslar, halk koşuları, öğrencilerin katılacağı yarışmalar organize etmelidir.

Kocaeli Kent Konseyi Başkanı ile söyleşi

Bu yazıyı kaleme almadan önce Kocaeli Kent konseyi başkanımız, kendisini yakından tanıdığım soyadımız aynı olmasına rağmen akrabalık bağımız olmayan Dr. İbrahim Kahraman bey telefonla beni arayarak Kocaeli Kent Kültür bilinciyle ilgili fikir alış verişinde bulunduk.

Kocaeli Kent konseyi Başkanı Dr. İbrahim Bey Kocaeli Aydınlar Ocağı’ndan tanışıklığımız yıllar öncesine dayanmakta. Yakın dostluğumuz ise 10 yıl önce AK Parti’nin Kocaeli kuruluşunda birlikte kurucular kurulu üyesi olarak birlikte olmamız. Dostluğumuz İbrahim Bey ile hep sürdü. Kendisiyle 2013 yılının Kocaeli Kent Kültür bilinci yılı ilan edilerek her alanda çalışma yapılması konusunda fikir birliğine vardık.  Kocaeli Kent konseyi başkanı olarak önemli hizmetler yapmayı planlayan Sayın İbrahim Bey, bu konuda görmüş ve fikri olan herkese açığız. Fikirlerini bizimle paylaşabilirler.” Şeklinde de kamuoyuna bir çağrıda bulundu.