Karaosmanoğlu’nun ardından

54

Çarşamba günü Sanayi Odası Meclisi’nin 13.Oturumu’nun konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu idi.

Neredeyse bir yıla yaklaşan Kocaeli Sanayi Odası Meclisi’nde bulunduğum bu sürede, Oda Yönetimi’nin AKP’li siyasetçileri ağırlamak için hiçbir fırsatı kaçırmadıklarını görüyorum. 

Vardır bir bildikleri veya görülecek bir işleri, bunca yoğun konuk bombardımanına tuttuklarına göre Meclis’i.

Biz gelelim Karaosmanoğlu’nun konuşmasında değindiği konulara.

Bir kere sevinerek ifade edebilirim ki; Karaosmanoğlu, şehrin batı yakasının nihayet farkına varmış. Daha önceki dönemde Dilovası, Gebze, Darıca ve Çayırova’da mahalle aralarına ve köylerin metruk köşelerine yapılan plastik oyuncakların bulunduğu “çocuk parkları” dışında, neredeyse Büyükşehir’in hiçbir yatırımını görememiştik. Oysa bu kez Sanayi Odası’ndaki sunumunda, Başkan’ın bahsettiği proje ve yatırımların neredeyse tamamına yakını bu bölgeye aitti.

– Gebze Atık Su Arıtma Tesisi,

– Gebze Küçük Organize Sanayi Sitesi Yaya Üst Geçidi,

– GOSB Mutlukent Kavşak İnşaatları,

– Şekerpınarı Katlı Kavşağı,

– Tamamlanan Denizli Göleti İçme Suyu Arıtma Projesi,

– Dilovası’nda çeşitli rekreasyon çalışmaları ve kavşak projeleri..

Tabii ki bunların yanında D-100 Karayolu Körfez Kavşağı, Derince Ro-Ro Limanı Katlı Kavşağı, Suadiye Aslanbey OSB’ye Giriş Kavşak Projesi, Kocaeli Serbest Bölgesi Ulaşım Yolları, projeleri ile slaytlar eşliğinde uzunca bir bahsetti Karaosmanoğlu.

Bütün bunları dinlerken güzel de, iş bu projeleri gerçekleştirecek kaynağa gelince orada bir görün bak Başkan ne formül bulmuş.

Formül şu: Sanayici-Belediye İşbirliği.

Yani bu projelerin bulunduğu mahallerdeki OSB’lerinde mukim sanayicilerden, kaynak aktarımı istiyor Karaosmanoğlu.

Bu hem insafsızlık hem de imkânsız.

– “Neden insafsızlık?”

– Neredeyse Türkiye’nin en yüksek matrahından emlak vergisini belediyelere ödeyen bu sanayiciler, bu ödedikleri vergiler karşısında belediyeden yol dışında ne hizmet alıyorlar ki?

Bir de bunun üstüne, bütün bu projeler için katılım payı istiyorsa belediye, bir sanayici olarak kendimi “sağmal inek” gibi görmeye devam ederim ben de..

– “Neden imkansız” derseniz, cevabım gayet basit Sayın Karaosmanoğlu..

– Mensubu bulunduğunuz partinin iktidarında sanayicide can mı kaldı ki belediyeye yol için kaynak aktarımı yapacak.  Meclis Toplantı Salonu’nda bulunan sanayicilerin yüzlerindeki ifade, ne kadar sıkıntıda olduğunu anlatmadı mı size?

Üretmek için, çalışanlarına ücret ödemek için çırpınan sanayicilerin kullandığı suya bir yıl içinde %192 zam yapmak dışında, Büyükşehir Belediyesi olarak nasıl bir katkınız (!) oldu ki bugüne dek.

Diyeceğim o ki Sayın Başkan, bu projeleriniz için, orada günü kurtarmanın peşinde olan sanayicilerden bir şey beklemekten vazgeçin. Karayollarının bağlandığı, Telekom’dan gelen 6,5 milyar doların aktarıldığı Ulaştırma Bakanlığı’nın kapısını çalın siz.

Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Kocaeli Ekonomisi’ne yönelik verdiği bazı  rakamlar içimi acıttı o gün.

Kocaeli’nde tahakkuk eden toplam 24.950.000 TL verginin sadece 1.641.589 TL si Gelir ve Kurumlar Vergisi.

Yani sadece % 7 si.

İlimizin Vergi Rekortmeni İbrahim Aracı’nın verdiği 700.000 TL tutarındaki vergi de bunun içinde üstelik.

Bu size ülke ekonomisini nereye gittiğine dair çok şey anlatmıyor mu?

Sanayi Odası’na bir bildiri göndermiş  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu. Taraf Gazetesi’nin kendisini Başbakan ilan ettiği habere karşın hazırlamış olduğu bir metindi zannediyorum. Zannediyorum dedim, zira okumadım. Bu bildiriyi dağıtan personele; “Bunu bize değil Taraf Gazetesi’ne göndersin Sayın Hisarcıklıoğlu” dedim.  Gerçekten bizlere neden gönderme gereği duymuş Sayın TOBB Başkanı, halen anlayabilmiş değilim.

Kayserili hemşerisi olan Meclis Üyesi bir arkadaşımızın da, o gün yenen yemek esnasında, “Başbakan’ın en çekindiği adam” diye bahsettiği Hisarcıklıoğlu, çok korkmuş olmalı Taraf Gazetesi’nin bu haberinden. Televizyonda bu habere karşın yaptığı açıklama esnasında beti benzi sararmıştı adeta.

Üstelik Başbakan’ın Hisarcıklıoğlu’ndan çekiniyor olmasına da sadece güldüm.

Benzer filmi daha önce seyretmiştik biz.

Yine eski bir TOBB Başkanı kendini Başbakan ilan edip, hükümet oluşturamadan görevi iade etmişti hatırladınız mı? Baba’nın yaptığı kıyak bile fayda etmemişti.

Şimdi nerede mi o gazla Başbakan ilan edilen o eski TOBB Başkanı?

– Makedonya’da, tuğlacılık yapıyor.

Başbakan’ın en çok çekindiği söylenen şimdiki Başkan da, görevi bittikten sonra soluğu nerede alır bilmem. Ama siyaset yapacak yüreği olmadığını biliyorum.

Siyaset, vesayet altında yapılmayan bir iş.

Yürek işi…