İyi Parti’nin Oy Oranı

30

İYİ Parti Genel Merkezi’nin açılışı için İzmit’ten Ankara’ya birkaç arkadaş Yüksek Hızlı Tren ile gittik. Gardan Genel Merkez binasına gitmek için bindiğimiz taksi şoförü “Abi nasıl olacak, bu parti tutacak mı?” diye sordu. Ben de “siz taksiciler daha iyi bilirsiniz, her kesimden insana hizmet veriyorsunuz. Sen nasıl görüyorsun?” diye karşı soruyla cevap verdim.

Şoför “abi 20 yolcu taşıyorsam 15’i İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor. ‘Bu kadın bizi kurtaracak’ diyorlar” dedi. Biraz daha sohbet edince “ben de CHP’liyim ama Meral Akşener’e oy vereceğim” diye devam etti.

***

Akşam dönüşte bindiğimiz taksi şoförü de hemen aynı konuyu açtı. Bu şoför önceleri MHP’li imiş. Daha sonra Melih Gökçek’in sayesinde belediyeye girmiş. İlave iş olarak taksicilik yapmaktaymış. Bu sebeple son dönemlerde Ak Parti’ye oy vermiş. “Ama bu defa İYİ Parti’ye oy vereceğim” dedi.

Sabah konuştuğum taksicinin “20 yolcu taşıyorsam 15’i İYİ Parti’ye oy vereceğini söylüyor” sözlerini aktararak, “doğru olabilir mi?” diye sordum.  “Kesinlikle doğru” cevabını aldım.

***

Tren yolculuğumuz sırasında da ilginç bir olay yaşandı. İzmit’ten beraber gittiğimiz arkadaşımızın koltuğunun yan sırasında oturan orta yaşlı çiftten erkek olanı hiçbir şey söylemeden arkadaşımın yakasındaki İYİ Parti rozetini okşadı. Arkasından iyi dileklerini ifade eden sözler söyledi. Yüzünden samimiyeti ve bu harekete muhabbeti okunan beyefendiye, arkadaşım da cebinden bir İYİ Parti rozeti çıkararak taktı.

***

Geçen hafta İYİ Parti yöneticilerinin Tatvan ziyareti sırasında Genel Başkan Meral Akşener bir konuşma yapmıştı. Dinleyiciler arasından bir Tatvan’lı vatandaşımız “Meral Hanım buraya her partiden geldiler. Hiçbiri bu kalabalığın yarısı kadar bile insan toplayamadı” diye bağırdı.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’e, HDP‘nin kalesi olarak bilinen Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz‘daki ilgi ve sevgiyi görmeden inanmak mümkün değildi.

***

İyi Parti‘nin Kurucuları arasında yer aldığım için çeşitli yerlerde parti rozetini takıyorum. Rozeti tanıyan vatandaşlarımızın çoğunda hemen yüz ifadesine yansıyan bir sevgiyi okuyorum. Konuştuğumuzda her görüşten insanlarımızın gönüllerinden gelen başarı dileklerine muhatap oluyorum.

******************************

Konser ve Tiyatro Salonlarında

Meral Akşener sadece mitinglerde, köy kahvelerinde, esnaf ziyaretlerinde değil, gittiği her yerde müthiş ilgi görüyor.

İYİ Parti Genel Muhasibi Sayın Hayrettin Nuhoğlu‘dan dinlediğim iki hatırayı da paylaşmak istiyorum.

İyi Parti kuruluş aşamasında anketler yaptırıyordu. Fakat halkın nabzını doğrudan tutabilmek için bir çalışma yapıldı. Genel Başkan Meral Akşener önce Türkiye’nin en büyük konser solonu olan Cemal Reşit Rey‘de bir Türk Müziği konserine gitti. Konsere gelenler tahmin edileceği gibi her siyasi görüşten müzikseverlerin bir karmasıydı.

Meral Akşener’in konserden 30 dakika öncesi salona girmesiyle oradakilerin tokalaşma, kucaklaşma, fotoğraf çektirme kuyruğu oluştu. Konser başlayıncaya kadar 950 kişilik salonun yarısı, Sayın Akşener ile resim çekildi. Konser başlayınca resim çekmelere devam edilemedi.

Konser sonunda sahneye çıkan ünlü sanatçımız, Meral Akşener’in önüne gelip saygıyla eğildi ve mikrofondan “Hanımefendi sizi Türkiye’nin kurtarıcısı olarak görüyoruz” deyip iyi dileklerini bildirdi. Salonda oluşan müthiş havayı anlatabilmek mümkün değildi.

Daha sonra benzer bir tecrübe Türkiye’nin en büyük tiyatro salonu olan Muhsin Ertuğrul‘da yaşandı. Salona bir saat önce giren Meral Akşener’le tokalaşmak, kucaklaşmak ve resim çektirmek için kuyruklar oluştu. Salonun tamamına yakını Meral Hanım ile resim çektirdi.

Oyunun sahnelenmesi bitince de sanatçılar Meral Akşener’i kulise davet ettiler. Bu defa sanatçılar ve görevlilerin hepsi sıraya girip tek tek resim çektirdiler.

Böyle bir sevgi tezahürünün başka bir siyasi lidere gösterildiğine şahit olanınız var mı?

************************************

Siyaset Alanındaki Boşluk

TV’lere çıkan yandaş meddahlar istedikleri kadar “siyaset alanında boşluk yok” desinler. Bugüne kadar AKP sayesinde servetler kazanan sözde anket firmaları sahipleri çıkıp, “AKP yüzde 50, MHP yüzde 10, CHP yüzde 20-25, HDP yüzde 10 alır. İyi Parti kimden oy alacak ki?” diye zihin şartlandırma çalışmalarına bakmayın.

Sanki partiler geçmiş seçimlerdeki oy oranını parsellemiş, vatandaş bunlara oylarını rehin vermiş gibi konuşuyorlar.

Oysaki şimdi tam da 2002 seçimlerindeki gibi bir siyasi atmosfer var. Vatandaşın birikmiş tepkilerinin patlama yapacağı bir köklü değişimin işaretleri görülüyor.

Önceki seçimlerin oy oranlarının altüst olacağı bir siyasi depremin belirtileri bunlar.

İyi Parti diğer bütün partilerden, en çok da Ak Parti’den oy alacak.

Bir kısım CHP’liler korkusuzca İYİ Parti’ye veya Meral Akşener’e oy vereceklerini söyleyebiliyorlar.

Fakat AKP içinde görünüp, gönülleri İYİ Parti’de olanların büyük kısmı “fincancı katırlarını ürkütmekten” korkuyorlar. Anketçilere bile tercihlerini doğru söylemekten çekiniyorlar.

Korku iklimi o boyuta geldi ki, Facebooktaki iktidarı eleştiren paylaşımları çok beğendiği halde paylaşamayan, hatta “beğen” tuşuna basmaya korkan insan sayımız hiç az değil.

Bütün bunlara rağmen anketlere yansıyan Ak Parti oylarındaki gerileme dikkat çekici. AKP Genel Başkanının Belediye Başkanlarını istifa ettirme operasyonu rakamların yarattığı paniğin yansıması. Sözde yenilenme ile erime durdurulmak isteniyor.

İYİ Parti de anketler yaptırıyor. Hepsinde de yüzde 20’nin üzerinde oy alacağı sonucu çıkıyor. Ama ben İYİ Parti’nin bu anketlerin de hayli üstünde oy alacağını tahmin ediyorum.

Çünkü yukarıda aktardığım halkın nabzını yansıtan olayları çok önemsiyorum.

 

 

Önceki İçerikKıbrıs Gazisi, Emekli Yarbay ve Yazar ATİLLA ÇİLİNGİR ile ÖNCE VATAN İsimli Son Kitabı Vesilesiyle Genel Olarak ‘Vatan Kavramı’ Hakkında Konuştuk.
Sonraki İçerikAllah – Âlem – Peygamber
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.