Hitler de mi Yahudiydi?

37

500 yıl önce İspanya’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan Yahudiler, 20. Asrın en büyük katliamına maruz kaldılar aradan geçen beş asır sonra..

Tüm dünya lanetle anıyor hala bu katliamın Baş Aktörü Adolf Hitler’i.

Ama gelin görün ki; bunca mezalimi yaşayan kendileri değilmiş gibi, aynı Yahudiler, 21. Asrın en büyük insanlık ayıbını işlemekten bir an bile imtina etmiyorlar.

Hatırlayınız 1987 İntifada’sında ufacık çocukların ellerini ayaklarını bağlayarak kemiklerini kıran İsrail Askerleri ile dün sabaha karşı Türk Gemisi’nde bulunan savunmasız insanlara ağır silahlarla ateş eden İsrail Askerleri’nin, “Faşist Hitler” den ne farkı var?

“İnsani yardım ulaştırmayı” kabahat sayan bu zihniyet, Hitler’e rahmet okutturur.

İsrail, kahpe saldırıları ile hukuk tanımaz tavrı ile dünyanın gözü önünde işlediği insanlık ayıpları ile neredeyse bütün dünyaya, “Hitler de iyi yapmış bunlara” dedirtme çabası içinde.

Dünya, dün işlenen bu kahpe cinayetler karşısında imtihan verecek.

İyi bir imtihan vermezse dünya, biliniz ki İsrail, bu insanlık ayıplarına aralıksız devam edecektir.

Türkiye’den hareket eden insani yardım taşıyan konvoyun Türkiye Makamları’ndan habersiz yola çıktıkları iddiasına gelince; bu söylemde ısrar etmenin bir anlamı yok.

Israrcı olursak, kargalar bile bize güler.

Haberdar olmasında da bence bir beis yok.

Neticede bu bir insani yardım.

Ama ipin ucunu bu kadar serbest bırakmak da, ancak bize yakışan bir davranış olurdu nitekim.

Diplomatik kanalların her an devrede olması gerekirdi, bu geminin hareket etmesi ile birlikte.

Dünya’ya yönelik bir kamuoyu oluşturarak, İsrail’in bu tavrının önüne geçecek bir baskı oluşturulabilirdi Türkiye, daha geminin hareketinden önce.

Fakat dün gördük ki, onca insan, samimi, ihlâslı, yardımsever insan, “Saldık çayıra, Mevla’m kayıra” kabilinde bir anlayışın hâkim olduğu bir Devlet’in vatandaşları olarak yola çıkmışlar.

Yukarıda saydığım birçok şeyin yapılaması bir yana, gemide bulunan Türk vatandaşlarının bırakın isimlerini, sayılarını bile bilmeyen bir Başbakan Vekili vardı dün televizyon ekranlarında.

İsrail Askerleri sabaha karşı 04.40 ta Türk Gemisi’ne operasyon yapıyorlar. Sayın Bülent Arınç 13.40 ta televizyonların karşısında, önce 581 vatandaşımızın gemide bulunduğunu, sonra 400, sonra da 350-400 diyerek, gemideki vatandaşlarımızdan ne kadar haberdar olduklarını ifşa ediyor.

Akşamüzeri bile, henüz gemide katledilen vatandaşlarımızın bırakın isimlerini, sayılarını bile öğrenemedik Resmi Makamların ağzından.

Bu arada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Nato’nun toplantıya çağrılması konusunu da çok olumlu bulduğumu söylemeliyim.

Mesele dünya gündemine taşınmak zorunda.

Türkiye’nin sıcak bir yaz yaşayacağı her haliyle belli olan bu günlerde İskenderun’dan gelen yedi şehidimizin haberiyle bir kez daha yüreğimiz acıdı.

Allah bu evlatların analarına babalarına sabır versin.

Türk Milleti’nin başı sağ olsun.

Genç Yiğitler kara toprağa verilirken, Adalet Bakanı da İmralı Canisi’nin koğuşuna rahat etmesi için pamuk yastıklar göndersin.