Çin Mallarına Boykot

81

Ulusal şairimiz rahmetli Mehmet Akif Ersoy bugün hayranı olduğumuz Batı’yı çok iyi tanıdığı için ne güzel söylemiş onları kasdederek; “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar” diye. Oralarda yerden bir bitki koparsan veya bir hayvanı üzsen ortalık ayağa kalkar ve bizler de  ‘Batı şöyle medenidir, böyle medenidir’ diye onları örnek gösteririz.

Yakın zamanlarda yaşadık. Bir iftira olduğu bilindiği halde yüzelli sene önce Türkler, Ermenileri öldürdü diye mahkum edilmeye çalışılıyor. Ortadoğu’da Arap’ın biri Yahudi’nin köpeğini öldürse bir takım dernekler milleti sokaklara döker. Bir zamanlar Kuzey Kutbu’nda fok balıklarının avlanmasına bile karşı çıkarak balıklar katlediliyor diye ortalığı velveleye verdiler.

Son günlerde Doğu Türkistan’da Çinliler’in binlerce masum insanı çocuk ve kadın dahil sokak ortalarında vahşice katledilmelerine kimseden çıt yok. Hani insan hakları dernekleri neredeler? Onlar sadece kendileri için mi varlar? Amerika’nın Irak’a müdahalesinde daha mı fazla insanlık dışı uygulamalar vardı da oraya müdahale etti. İşine geldiği zaman kendini hak savunucusu ilan eden Amerika’dan tek bir karşı çıkış yok.

Vahşi Çinliler; Türkler’in ilk komşusu ve ilk düşmanları… Meşhur Çin Seddi’ni Türkler’den korunmak için yapmışlar ama şimdi güçlüler. Güçleri gariban Uygur Türkleri’ne yetiyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanımız Çin’de ağırlandı. Şimdi bu vahşilik neden? Uygurlar bir hata yapmışsa bile Türkiye Cumhuriyeti’nin hatrına bu vahşet yapılmamalıydı.

Bu terbiyesizlik hepimize yapılmış sayılmalı, ülkemiz yetkilileri bu konuyu uluslararası camiaya taşımalı. Birleşmiş Milletler ve İslam Konferansı Teşkilatı’nı devreye sokup bu işin sorumlularından hesap sormalı. Daha da önemlisi ekonomik kararlarını yeniden gözden geçirmerlidir. Bu konuda asıl büyük görev halkımıza düşmektedir. Türk insanı tek bir Çin Malı’nı satın almamalı. Dindaş ülkelerle diyolağa girip onlarında Çin mallarını boykot etmelerini sağlamalıdır. Çin mallarına boykotun askeri hareket kadar önemli olduğu bilinciyle tek bir mal bile almamalıyız.