“Bayramlar Bayram Ola”

56

‘Yaşayan Yunus’ diye tarif ettiğimiz Üstad Abdürrahim Karakoç’un muhasebe geleneğine hasrettir bizim bayramlarımız. Her Ramazan ve her bayram eski bayramların tadını anma nostaljisi artık klişeden öte göz ve kulak tıkacıdır.

Irak sokaklarında sürüklenen başsız cesetlerimiz, Afganistan camilerinin avlularında yanlışlıkla (!) avlanan dindaşlarımız hangi bayram çikolatasının içinden çıkacak?

Filistin’in çocukları bu bayram neyin şekerini yiyecekler; mermilerin mi, dipçiklerin mi? Doğu Türkistan’ın hapishanelerine bayram sevinci yeni işkence seanslar olarak mı düşecek?

Siyasal ve ekonomik orgazmdan başka kuş tanımayanlar ümmet vücudunun diğer uzuvlarını nerden tanıyacaklar?

Hasbelkader takındıkları yaftaların öbür dünyada da cari olacağını mı düşünmekteler? Yoksa Hıristiyanların kaybettiği Endülüjans belgelerini onlar mı bulmuşlar?

Engin Şahin’in de tespit ettiği gibi muhafazakâr görüntülü iktidarımıza rağmen liberalleşiyoruz. Kapitalist ahlâk eşittir ahlâksızlık. Otomatik Müslüman, postmodern kul, fabrikasyon dindar..

Mütedeyyin tüketici neyi tüketmektedir: Kendini mi, değerlerini mi? Ne demişler; aç olan önce değerlerini yer. Sonra da ülkesinin insanlarını seyreder.

Kur’an bu ak cahiliyyenin tribün destekçilerini çılgın bir ateşle uyarır. Kendi adıma derdim uyanık kalmaktır. Bu yüzden bayramda dahi şom ağızlılık yapmak hastalığım vardır.

Vicdan elektro-şok’çusu Karakoç Usta’nın şiirini az akım verilmiş bayram elektiriğiyle paylaşmazsam hatırı kalır. Tedavülden kalkmış bayram kartı sayıla..

Giden bayramlardan almadık bir tat
Gardaş bu senenin bayramı nasıl?
Etiler’de bayram her gün, her saat
Bağdat’lı annenin bayramı nasıl?

İçinde boğulduk derdin, acının
Uykusu bitmedi şeyhin, hacının
Kardeşini şehit veren bacının
Yandıkça yananın bayramı nasıl?

Bizden sandığımız bize yabancı
Görünen simalar göze yabancı
Kabukta bayram var öze yabancı
Mübarek mânânın bayramı nasıl?

Sabahtan haber yok, ufuklar kara
Keşmir, Kabil, Kerkük hasret bahara
Urumçi dövünür, ağlar Buhara
Ya Saraybosna’nın bayramı nasıl?

Mücahit maddeye yapar akını
Rüşvetle tüttürür soygun çarkını
Kim gösterir kitapsızdan farkını
Resûl-u Zîşan’ın bayramı nasıl?

Fantasir Yâ Rabb! Niyetimizi imanımıza kanat yap. ‘Bayramlar bayram ola derim / Allah kerim.’