Başbakan’dan Valilere Tarihi Mesaj

47

 

Geçen hafta Ankara’da Valiler toplantısı vardı. Başbakan sayın Erdoğan Valilere uzun bir konuşma yaptı. Başbakan’ın konuşmasında çok önemli konulara değinildi. Valilere konuşan Başbakan, çevresinden şikayet ederek “Vatandaşların şikayetlerini benim çevrem bile bana getirmiyor. Bende yakın çevremden şikayetçiyim. Vatandaş, bana da ulaşmalıdır. Sizlerde yakın çevrenize dikkat edin, vatandaşlar size ulaşmalı, derdini dile getirmelidir. Vatandaşların sorununu çözmelisiniz.”dedi.

Başbakan’ın 81 il valisine yaptığı konuşma gerçekten bir manifesto hüviyetindeydi. Bu konuşmanın altında çok mesajlar var, Başbakan bu konuşma ile çok şey anlatmaya çalışıyordu. Valilerimiz Başbakan’ın bu konuşmasını çerçeveletip makam odalarına asmalıdırlar. Bir Başbakan, çevresinden şikayetçi ise Valilerimiz yakın çevrelerini mutlaka gözden geçirmeliler.

Başbakan’ın Valilere yaptığı konuşmanın geniş bir özetini bugün sizlere bu köşemde paylaşmak istiyorum. Amacım sayın Valilerimiz görev yaptıkları illerde büyük hizmetler yaparak devletin şefkatli elini vatandaşa uzatıp devlet baba deyimine yakışır hareketler ortaya koyarak, vatandaşın güvenini kazanarak, kubbede hoş seda bırakarak vatandaşın hayır duasını almaları.

Başbakan’dan Valilere tarihi konuşma

Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanlığı Valiler Toplantısı´na katıldı. ´´Milletimiz her şeyin en iyisini ziyadesiyle hak ediyor´´ diye konuşan Erdoğan, şöyle devam etti: ´´Bizim ne Hükümet olarak, ne valiler olarak, ne belediye başkanları olarak şehirlerimizde yaşayan kardeşlerimize ´Size yol yaptık daha ne istiyorsunuz´ deme hakkımız yok ve olamaz. Veya onlara gidip ´Size hastane yaptık, okul yaptık, konut yaptık, daha ne istiyorsunuz´ deme hakkına ve haddine biz sahip değiliz. Tam tersine bizim medeniyetimizin bu noktadaki ilkesi son derece açıktır. Dicle´nin kenarında bir koyunu kurt kapsa bunun hesabı bizim üzerimizdedir. ´Kurttan bana ne, koyundan bana ne´ deme makamında değiliz.

“Yan gelip yatmak yok”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, valilerin günlük bürokratik işlemlerin, teferruatın içinde kaybolup gitmemesi gerektiğini belirterek, ´´Benim valim günlük bürokratik işlemlerin, teferruatın içinde kaybolup gitmeyecek, bunları asgariye indirecek ve şehre vizyon katmak, bir yerden alıp daha yüksek yere ulaştırmak için her alanda öncü ve rehber olacaktır. Türkiye´yi ancak bu şekilde daha fazla büyütebilir, ancak bu şekilde iddialı ülke konumuna yükseltebiliriz. Benim siz valilerimizden en önemli isteğim ne biliyor musunuz? Sıradancılığı bırakacağız, protokol valiliği yapmayacağız. Biz, tam manasıyla halktan biri gibi olacağız ve halk bizi gördüğü zaman kendini bulacak. Girdiğimiz bu süreçte, ki bu çözüm sürecinde valilerimiz büyük sorumluluk düşüyor. Milletimizle daha yakınlaşmalı ve iklimin değiştiğini hissettirmelisiniz. Devletin yumruğunu temsil eden vali profili bitmiştir. ´Ben gittim valilik kapısından beni sokmadılar´. Diyeceksiniz ki ´hayır´ yok. Hayır, var. Vatandaş valisine ulaşamıyor, ulaşması lazım. Bana da ulaşması lazım. Valinin vatandaşın sorununu bana ulaştırması lazım. 24 saat içinde beni arayabilirsiniz, ben de sizi arayabilirim. Bu ilişkiyi kurduğumuzda başarırız. 24 saat mesaideyiz, tatil matil söz konusu değil. Biz tatilde bile mesaideyiz.

´´Valiler şehre gerçekleşmesi mümkün bir hayal sunabilmelidir´´

Başbakan Erdoğan, bir şehrin valisinin en başta şehrine vizyon verebilmesi, hedef gösterebilmesi gerektiğini vurgulayarak, ´´Bu okuma yazma bilmiyor deme, o bir geleneğin temsilcisidir. Okuma yazma bilmese bile, ondan dahi alınacak çok şeyler var. Valiler şehre gerçekleşmesi mümkün bir hayal sunabilmelidir, olur ya da olmaz, siz görürsünüz ya da göremezseniz. Çünkü biz, sadece hayatımızın devam ettiği süreci değil, hayatımızın bittiği noktadan sonra gelecek kuşakların kucaklayacağı, onların devam edeceği bir sürecin tohumlarını ekmemiz lazım, bunu başarmamız lazım´´ diye konuştu.

Erdoğan, ´´81 vilayeti siz ayağa kaldıracaksınız, yan gelip yatmak yok, protokol valiliği yok. Çok koşacağız´´ dedi.

Evet Başbakan’ın Valilere yaptı konuşma özetle böyle. Gerçekten çok önemli bir konuşma. Keşke sayın Başbakan bu konuşmayı Başbakan olduğu ilk yıllarda yapsaydı. Biraz geç kalınmış bir konuşma da olsa temennim sayın Valilerimiz bu konuşmanın gereğini yaparlar.