Alo

130

Alo kelimesi, genelde telefonla yapılan konuşmalarda söylenen ilk sözdür. Bütün dillerde de böyle kullanılır. Bu nedenle dünyada en çok kullanılan sözcüktür.
Alo sözcüğü aslında genç, güzel ve sevimli bir kızın isminin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Telefonun mucidi Alexander Graham Bell’in büyük hayranlık duyduğu sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo’nun isminin baş harflerinden esinlenerek kullandığı “Alo” sözü günümüze kadar ulaşmıştır. Halen de milyonlarca  kişinin her gün telefon görüşmelerinde defalarca kullandığı söz olarak yoluna devam etmektedir.
Graham Bell ilk telefon hattını sevgilisinin evine çekmişti. Telefon çalınca arayanın sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo olduğunu bildiğinden sevinçle ahizeyi kaldırıyor ve “-ALO” diye sesleniyordu.
Graham Bell’in telefonunun sür’atle yayılmaya başlaması ve işlerinin çoğalması nedeniyle sevgilisini eskisi gibi sık arayamaması, A. L. Oswaldo ile aralarının açılmasına neden olmuş ve Graham Bell, sevgilisi tarafından terk edilmişti.

Telefonun icadında yıl 1876’dır.
Telefon kullanılmasından beş yıl sonra 1881’de İstanbul’a gelmiştir. Ancak yaygın kullanımı 1909’da Büyük Postahane’de ilk telefon santralinin kurulmasıyla başlamıştır. Telefon abonesi 1915 yılında 11.000’e ulaşmış, cumhuriyet döneminde ise bütün ülkeyi kaplamıştır.
Graham Bell telefonun patentini aldıktan sonra bir davayla karşı karşıya kaldı. Bir İtalyan olan Antonio Meucci telefonun kendi icadı olduğunu, 1871 tarihinde geçici ruhsat aldığını söyledi. Dava devam ederken 1889’da Meucci ölünce dava düştüğünden Graham Bell mucit ilan edildi.
Ancak yıllar sonra, 2002 yılında A.B.D. Temsilciler Meclisi’nin kurduğu komisyon, yaptığı araştırmalar sonucunda, mevcut eski evraklara ve belgelere dayanarak, Antonio Meucci’nin telefonu ilk defa bulan kişi olduğunu kabul etmiştir. Böylece buluşun iki sahibi olmuştur.

Gene yapılan araştırmalarda Alo sözcüğünün Graham Bell’in sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo ile ilgisi olmadığı da açıklanmıştır. Kullanılan sözcüğün “hullo” (hallo-hello) olduğu, kelimenin o tarihte yaygın bir dil olan Fransızcada “allo” diye söylendiği ve alo sözcüğünün de bütün dünyada  bu şekilde yaygınlaştığı anlaşılmıştır.
Alexander Graham Bell, Edinburgh – İskoçya doğumludur (03.03.1847). Edinburgh Üniversitesi’ni bitirmiştir.  Ailesiyle beraber Kanada’ya göç etmişlerdir. Çalışmalarına A.B.D.’de devam etmiştir. Oxford Üniversitesi’ne profesör olarak atanmıştır. Hayatını işitme engellilerin sorunlarının giderilmesine adamıştır. Fransız hükümetince 1880 yılında on bin dolarlık “Volta Ödülü”ne 1882’de de “Legion D’honneur” nişanına layık görülmüştür.
Graham Bell, öğrencisi olan, zengin bir ailenin  duyma engelli kızı  Mabel  Hubbard ile evliydi. Bu insanlık için yararlı ve önemli mucit 02. 08. 1922’de Kanada’da yaşama veda etmiştir.