Adana ve Gazilerimiz

35

Barış yutturmacası başladığı günlerde Adana maalesef gündeme oturmuştu.

Neden?

Aşağıda adı geçen derneğimizin Başkanı, verdiği beyanatla bu gündemin oluşmasına neden olmuştu.

Derneğimizin içerisindeki tepkileri yakından biliyorduk, ama, iç meseledir diye kamuoyuna bilgi aktarmadık.

Bir kaç hafta evvel yine bir beyanatla Adana, gündemi işgal etti. Gene iç meseledir dedik ve gazilerimiz zarar görmesin dedik ve kamuoyuna  aktarmadık.

Sonunda, Dernek yeni Başkanı Mehmet Ali Bakır Gazimiz Basın açıklaması yapınca ve görüşmemiz üzerine bana da bu açıklamayı gönderince artık kamuoyu ile paylaşma zamanının geldiğini anlayarak bu açıklamayı yayınlıyorum.

Yeni Başkan’a ve bütün Yönetim Kuruluna hayırlı olsun dileklerimi iletiyor ve bir toplumun, bir milletin, bir ülkenin gururu olan bütün Gazilerimize saygılarımı sunuyorum.    

TÜRKİYE HARP MALULÜ GAZİLER ŞEHİT DUL VE YETİMLERİ DERNEĞİ

ADANA ŞUBE BAŞKANI MEHMET ALİ BAKIR

Derneğimizin 23 Mart 2013 tarihinde Olağan Genel Kurulu ile yapılan seçimine 229 üyemizden 164 üyemiz katıldı. Yapılan seçimde 2 aday vardı. Adaylardan birisi çok değerli Şehit Annemiz Melahat Ongun ve ben Gazi Mehmet Ali Bakır’ın hazırladığı yönetim listeleri katıldı.

Yapılan demokratik seçim sonucunda 18 oy farkı ile benim hazırladığım yönetim kurulu seçildi. Yeni yönetime seçilen Gazi Mehmet Ali Bakır Başkan, Şehit Eşi Nuray Kafalı Başkan Yardımcısı, Gazi Ahmet Yalçınoğlu Muhasip, Gazi Özkan Ökdem Sekreter ve Şehit Babası Feyzi Şen de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine getirildi.

Gazi Murat Caner’in 04 Mayıs günü Hürriyet Gazetesinde yer alan haberin de; “Ben iki askerimi şehit edenleri, beni bu duruma getirenleri affettim. Bir insanı vurmak, öldürmek çok kolaydır. Ama asıl erdem kazanmaktır, kurtulmasına vesile olmaktır” diyor ve ardından Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adana Şubesi Onursal Başkanı olduğunu söylüyor, bu haberi  içim acıyarak ve üzüntü ile  okudum.

Kendi adına konuşması doğal olarak kendi tasarrufunda olabilir fakat Şehitler adına veya Gazileri temsilen ya da derneğin onursal başkanı ifadesi ile dernek adına konuşama yapmak kendi tasarrufunda değildir. Onursal başkanlık; sorumluluğu veya yetkisi olmadan onur ve Saygı için verilen, övünç kabul edilen, onursal veya fahri başkanlık, üyelik, profesörlük vb. olarak kişilere verilen bir unvandır.

Bu nedenle Gazi Murat Caner’in yapmış olduğu açıklama derneğimizi ifade eden sözler olmayıp kendi şahsi fikir ve düşüncelerini içermektedir. Suçluları, bebek katillerini, eli kanlı teröristleri ben şahsım adına affetmiyorum. Ekmeğini yediği, suyunu içtiği, bayrağı altında huzur içinde yaşadığı aziz Vatan’a hainlik edip silah doğrultan, kundaktaki bebeğe varana kadar katleden eli kanlı teröristleri masumlaştırmaya dönük haberleri şiddetle kınıyorum.

Bende bir terör mağduruyum, terörün bitmesini ve benden sonraki nesillerin acı çekmeden huzur içinde yaşamasını bende en içten duygularla istiyorum.

Fakat sonunun ne olacağını bilmediğim bir sürece benden nasıl destek vermem beklenir veya beni mağdur edenleri affetmem istenir.

Biz şehit yakınlarından ve gazilerden anlayış bekleyip sürece destek vermemiz değil, bizim bu sürecin mağdurları olarak dinlenerek bize anlayış gösterilmesi gerekmektedir.

Derneğimiz üyelerinin bu tür açıklamaları yaparken sadece kendi fikirlerini açıkladıklarını ve derneğin adını hiçbir şekilde zikretmeden ayrıca kendi fikirleri dahi olsa şehitlik ve gazilik onuruna yakışır bir şekilde açıklama yapmaları aksi halde şehit yakınlarını ve gazileri üzebileceğini asla unutmamalıdırlar.