Eyüp Üzerinden Bir Memleket Hikâyesi!

34

Ülkemizi yöneten iktidar tarafından memleketimizin bütün şifreleri ve değerleri ile oynandığından hiç şüphem yok. Kozmik Oda’ya hainlerin sokulmasına göz yumulması bunların yanında hiç kalır. Ben bunu kendi semtim olan Eyüp’te yaşananlardan dolayı çok iyi biliyorum. Aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanında da, benzer şeyler yaşandığından haberdarım. Ama yeter artık, boğazımıza kadar geldi!

 

Ben Eyüp’te yaşamış bir ailenin evladıyım. Aile büyüklerimin kabirleri Eyüp’te. Eyüp’ü bilenler bilir camiye çok yakın İslambey Mahallesindenim. Eyüp Merkez İlkokulunda okudum. Ortaokula Eyüp Ebussuud Ortaokulunda gittim. Liseyi Eyüp Lisesinde bitirdim. Eyüp Spor Kulübünde lisanlı sporcu idim. Eyüp Stadında ter akıttım. Eyüp Lisesinden Yetişenler Derneği’nin başkanlığını yaptım. Eyüp Lisesi Eğitim Vakfının kırk kurucusundan en genç olanıyım. Eyüp Dostları Vakfının mütevellilerinden biriyim. Eyüp Belediye Başkan Adayı oldum. Eyüp’ün de içinde olduğu İstanbul 2.Seçim Bölgesinden üç defa milletvekili adayıydım. Eyüp Camii’nin de avlusunda gençliğim geçti… Bilenler biliyor!

 

Ama şimdi artık “EYÜP” yok, “EYÜPSULTAN” var!

 

Bununla da kalmıyorlar. Çünkü azmışlar… Kökü Osmanlı’ya kadar giden Eyüp Lisesi’nin adını da Akp’li eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in adını vererek “Ömer Dinçer Lisesi” yaptılar. Her halde Ömer Dinçer Eyüp sınırları içinde ikamet ediyor diye!

 

Hâlbuki Eyüp İlçesinin varlığı İstanbul’un fethine kadar gidiyor. Yani Eyüp ne adamlar yetiştirmiş bir bilseniz! Hadi isim değiştirmenize karşıyım ama isim değiştirecekseniz gidin onlardan birinin ismini verin de, bari günahınız hafiflesin. Bence Ömer Dinçer de, kendi adının semtin lisesine verilmesini istemeyecektir diye düşünüyorum. Çünkü okulun mezunlarının tepkisi çok büyük. Düşünün mezun olduğum ve uğraşılarım sonucu Türkiye’nin temel liselerinin yanına “Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi (TEVDAK)”ne soktuğum 75 yıllık lise artık yok!

 

Eyüp’ün değerlerini yok etme işine ilk önce ilçenin adını değiştirerek başladılar. Eyüp ilçesi oldu Eyüpsultan ilçesi… Kimse sormadı tarihte böyle bir şey var mı diye? Tarihte Osmanlı’dan bu yana Eyüp hep Eyüp’tür. Eyüp Kadılığı yani…

 

Sonra sıra 1919’da kurulmuş bulunan Eyüp Spor Kulübünün adının değiştirilmesine geldi. İtirazlara rağmen kulübün adı da, “Eyüpsultan” olarak iktidar yandaşlarınca değiştirildi. Bunlar Eyüp’e, Eyüp’ün taşıdığı değerlere karşı husumet besliyorlar husumet!

 

O Eyüp Spor Kulübü ki, 100 yıllık bir kulüp… Kurulduğu tarih 1919… Yani İstanbul’un 1918’de işgalinden hemen sonra. Esas vazifesi İstiklal Harbi için Anadolu’ya adam göndermek ve silah kaçırmak, spor sonra gelen bir iş… Ama bunlar Atatürk’le, Cumhuriyetle kavgalılar ya, Atatürk’ün ve Cumhuriyetin izlerini silmek için hiç bir fırsatı kaçırmıyorlar!

 

Kulübün kurucuları arasında, Atatürk’ün ilk Ankara Valisi aynı zamanda bir Halveti Şeyhi olan Yahya Galip Efendi’de var. Eyüp Stadının arazisinin bağışçıları arasında Yahya Galip’da bulunuyor. Eyüp Stadı da, bu yıl kapatıldı. Birilerine (Katar) inşaat alanı olarak verileceği söylentileri var. Hatta semtte Yahya Galip’in mirasçılarına da, sus payı olarak bir miktar para verilerek razı edildikleri dedikodu olarak dolaşıyor.

 

Soruyorum; siz Eyüp’ten ne istiyorsunuz? Eyüp’e yaptığınız yanlışlar yetmedi mi? Keza siz Türkiye’den ne istiyorsunuz? Tarihimizle, Atatürk’le, Cumhuriyetle sıkıntınızı sağır sultan bile biliyor ama çekin elinizi Eyüp’ümüzden, yeter artık!

 

Eyüp’ü Araplaştırmayın, Eyüp’ü tarihinden ve değerlerinden uzaklaştırmayın, Eyüp’ü köklerinden koparmayın, sonra Eyüp’ü tutan ve gözeden büyük sahabe sizden Allah katında şikâyetçi olur da, vallahi iki cihanda yakanızı kurtaramazsınız…

 

İşte memleketin her tarafı Eyüp gibi! Sanki duyar gibi oluyorum; “bizim taraflarda da, bu dertlerin benzeri var” deyişinizi. Yeter ama yeter kardeşim, size memleketin tapusunu değil yönetesiniz diye sadece oy verildi o kadar… Haddinizi aşmayın, sizden hepimizden her şeyden büyük Allah var ve ondan sonra da Türk Milletinin iradesi gelir. Koltuklar gelip geçicidir sanmayın size bakidir.

 

Gelin hatalardan dönmek erdemdir. Siz de, erdemli insanlar gibi davranın ve hiç bir şeyi sahipsiz zannetmeyin! Eyüp’ü Eyüp olarak, Türkiye’yi de Türkiye olarak bırakın haline…