Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı Türk Milletine Kutlu Olsun

178

Bir milletin başına gelebilecek ne kadar felaket varsa hepsiyle haşır neşir olduğumuz o milli mücadele yıllarında önümüze düşüp bizi tekrar hayata çıkaran ve en büyük eserimdir dediği bağımsız bağlantısız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak Türk gençliğine emanet eden Başbuğ Gazi paşamızı ve necip kadrosunu şükran ve minnetle anıyoruz.

*

Gazi Paşamız Atatürk kurduğu ve milli iradenin geçekleşmesini temel alan Cumhuriyeti tanımlarken:

‘’Cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. Sultanlık, korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık ise korkuya ve tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil ve rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bundan ibarettir’’diyecekti.

*

‘’Vatan ve Cumhuriyet çalışan insanların omuzlarında yükselecektir’’vurgusunu yaparak geleceğimize ışık tutan en anlamlı mesajlarını Türk milletine vermiştir.

*

‘’Laik Cumhuriyet, öngördüğü nitelikleri esasında Sultan’a kul olmaktan çıkarılıp özgür birey olarak yurttaş kimliğine kavuşmuş Türk gençliğinin omuzlarında ilelebet yaşayacaktır’’.

*

 BEŞ BİN YILLIK ŞEREFLİ BİR TARİHİN SAHİBİ OLAN ASİL TÜRK MİLLETİNİN TEK KİŞİ EGEMENLİĞİNDEN MİLLET EGEMENLİĞİNE GEÇTİĞİ GÜN OLAN 29 EKİM 1923’ÜN 100.. YILINDA CUMHURİYET BAYRAMINI EN İYİ DİLEKLERİMİZLE KUTLUYORUZ.

*

BU VESİLEYLE BÜYÜK ATATÜRK’ÜN “EN BÜYÜK ESERİM” DEDİĞİ VE BİZE ARMAĞAN VE EMANET ETTİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ SONSUZA KADAR YAŞATACAĞIMIZIN SÖZÜNÜ VERİYORUZ. MİLLÎ DEVLETİMİZİ KURAN GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,’E SİLAH ARKADAŞLARINA AZİZ ŞEHİTLERİMİZE, İSİMSİZ KAHRAMANLARIMIZI MİNNET VE ŞÜKRAN DYGULARIMIZI SUNUYORUZ. RUHLARI ŞAD OLSUN: