Ali Yerlikaya İstanbul Belediye Başkanlığına Aday Olmalı mı?

125

31 Mart 2024 Yerel seçimleri yaklaşırken meraklıların gözleri özellikle AKP ve CHP’nin büyük illerde aday gösterilecek isimlerine çevrildi.

                CHP’nin İstanbul ve Ankara adayları, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ken, AKP bu illerde kimleri aday çıkaracak büyük merak konusu. İstanbul için Ak Parti’de ismi geçenler arasında Tevfik Göksu, Süleyman Soylu, İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın adları sık sık telâffuz ediliyor.

                İstanbul’u almak, her iki parti içinde çok önemli. Özellikle AKP, 2019 seçimlerini kaybetmenin sancılarını halâ çekiyorken, bir de 2024 seçimlerini kaybetmek onlar için hayat memat meselesi olur. AKP için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tabiriyle: “İstanbul’u almak, Türkiye’yi almak demektir.”

                Bu yüzden AKP’liler, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olacak kişiyi çok ince eleyip, sık dokuyorlar ki, adaylarını bir türlü açıklamadılar. Yalnız ismi geçen aday adayları arasında öyle birisi var ki, herkes ona dikkat kesiliyor. AKP, eski İstanbul valisi, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı aday gösterirse:

                İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın çalışma ve faaliyetlerinden muhalefet partileri dahi memnunken, birde İstanbul halkının valilik yaptığı dönemde 4 yıl aşinalığı var ki, AKP Yerlikaya’yı aday yapar mı yapar.

                Ali Yerlikaya: İçişleri Bakanlığı döneminde terörle mücadele, asayiş ve güvenlik gibi konularda önemli adımlar attı. Yerlikaya, terör örgütlerine yönelik operasyonları hızlandırdı ve asayiş olaylarının önlenmesi için çalışmalar yürüttü. Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı görevine atandığı günden bu yana, Türkiye’nin en önemli sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı döneminde, göç meselesinin çözümü, terörle mücadele ve asayiş gibi konularda önemli başarılar elde edildi. Yerlikaya’nın bu alandaki çalışmaları, Türkiye’nin daha güvenli ve huzurlu bir ülke olması için önemli katkılarda bulunması, herkes tarafından takdirle karşılanıyor.

                Yerlikaya’nın bu başarılı hizmetlerinden dolayı ister istemez insanın aklına İstanbul adayı neden olmasın sorusu geliyor. Ancak bir de şu var ki siyaset; bir nevi insan öğütme merkezine benzer. Bu gibi durumlarda kimler harcanmadı, kimler siyasetin kirli çöplüğüne atılmadı ki?

                Ya kazanamazsa:

                Hayatı boyunca bunca başarılara imza atmış birisinin İstanbul Belediye Başkanlığında alacağı yenilgi, bütün kariyerini siler süpürür.

                Hâlbuki kendisinden önce yurdun çeşitli vilayetlerinde görev yapmış, öyle efsane isimler var ki, aradan yarım asırda geçse halâ adları dilden dile anılıyor. Bunlardan birisi, 980 öncesi Ordu vilayetimizde teröristlere diz çöktüren Recep Akkaya, Tokat, Aydın ve Erzincan’da görev yapan efsane vali merhum Recep Yazıcıoğlu, göreve giderken dahi makam arabasını kullanmayan Manisa valisi Refik Aslan Öztürk gibi isimler yanında yer almak dururken, siyasete girmek, üstelik işin sonunda bir de göz göre göre yenilgi riskiyle karşı karşıya kalmak herkesin kabulleneceği bir iş olmasa gerek.

Ali Yerlikaya’nın özgeçmişi:

“Ali Yerlikaya, 11 Ekim 1968 tarihinde Konya’nın Selçuklu ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya’da tamamladı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Kariyeri:

1990 yılında İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı görevine başlayan Yerlikaya, sırasıyla;

1993-1994: Kayseri İli Felahiye İlçesi Kaymakamlığı

1994-1997: Hatay İli Erzin İlçesi Kaymakamlığı

1997-2000: Kahramanmaraş İli Derabucak İlçesi Kaymakamlığı

2000-2003: Şanlıurfa İli Hilvan İlçesi Kaymakamlığı

2003-2004: İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği

2004-2007: Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

2007 yılında Şırnak Valiliği’ne atanan Yerlikaya, 2010 yılında Ağrı Valiliği’ne, 2012 yılında Tekirdağ Valiliği’ne, 2015 yılında Gaziantep Valiliği’ne ve 2018 yılında İstanbul Valiliği’ne atandı.

2019 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan terör saldırılarının ardından geçici olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Yerlikaya, 2023 yılında İçişleri Bakanlığı görevine atandı.

Özel Hayatı

Ali Yerlikaya, evli ve dört çocuk babasıdır.

Aldığı Ödüller

Ali Yerlikaya, görev yaptığı süre boyunca çeşitli ödüllere layık görüldü. Yerlikaya’ya verilen ödüllerden bazıları şunlardır:

2007: Şırnak Valiliği’nde gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı İçişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü,

2010: Ağrı Valiliği’nde gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı İçişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü,

2012: Tekirdağ Valiliği’nde gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı İçişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü,

2015: Gaziantep Valiliği’nde gösterdiği başarılı çalışmalardan dolayı İçişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Ödülü,”