Afyon Valisi Şah-Mat Dedi

53

 

Afyonkarahisar Vilayetimizde bütün Türkiye’yi yasa boğan ve 25 askerimizin şehit olmasının ardından herkes beyanat vermeye başladı. Kimileri Vali ve Genel Kurmay Başkanını eleştiriyor kimileri de sahip çıkıyor. Hem de ne sahip çıkmak Sayın Valiyi neredeyse kahraman ilan edecekler yol gösteriyorlar mazeret bulmaya çalışıyorlar.

Önce Çevre Bakanı bombayı patlattı “böyle durumlar Hindistan’da da, Pakistan’da da olur” dedi.

Arkasından Hüseyin Çelik eski Milli Eğitim Bakanı “bizde taziye evinde de ikramda bulunulur. Mezarlıklarda lokum dağıtılır” dedi. Ben çok şaşırdım Sayın Vali şehitlerin evlerinde lokum mu dağıtılıyordu? yoksa Vilayette özel bir törenle sayın Genel Kurmay Başkanına kilim satranç takımı ve plaket mi veriyordu bunu anlamış değilim. Bu tören anı gelişen bir olay değildir. Önceden planlanmış ve Sayın Genel Kurmay Başkanı sırf bu tören için Vilayete davet edilmiştir.

Yine Hüseyin Çelik Genel Kurmay Başkanına sahip çıkarak “ordu içerisindeki KAZULETLERİ temizliyor” diye bir beyanda bulunmuş. Kazulet; uzun, sevimsiz, odun gibi insanlar için söylenen bir kelimedir.

Türk Ordusunda böyle kişilerin olduğunu iddia etmek en azından Orduya hakarettir.

Hüseyin Çelik neyin peşindedir?

Afyon Valisi bu olaylardan sonra özrü kabahatinden büyük bir açıklama yapmıştır.

Ne diyor Afyon Valisi Paşaya kilimi reklam olsun diye hediye ettik, o kilimi paşada görenler gelip Afyondan kilim alacaklar.

“Genel Kurmay Başkanına o kilimi nereden aldın diye soracaklar ve Afyon’a gelip kilim satın alacaklar. Böylece garibanlara istihdam sağlanmış olacak” diyor. Şimdi böyle bir valiyi nasıl korumasın! Görev yaptığı İl’in insanlarını bu kadar çok düşünen ölenler öldü kalan sağlar bizimdir diyen Valiyi daha yüksek görevlere getirmek gerekiyor!…

Bu Vali Türkiye için bir şanstır!…

Sayın Genel Kurmay Başkanı da; Sayın Valinin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında bir reaksiyon göstermedim” diyor. Böyle bir cevap Türkiye Cumhuriyetinin Genel Kurmay Başkanından sadır olmamalıydı. Diyelim ki insani refleks ama niye internet sitenize koydunuz ve gelen tepkiler üzerine sitenizden çıkardınız.

Bu savunma bize göre inandırıcı değil. Satranç oyunu çok önemlidir. Bir savaş taktiği gibidir. Orada şah var, vezir var, at var, kale var, fil var ve piyonlar var.

Savaşı kazanmak için piyonlar feda edilir. Sonra filler, kaleler ve atlar en son vezir, vezirde feda edilince ŞAH, MAT olur. Vali bey bu tutumu ile Sayın Genel Kurmay başkalarına ŞAH, MAT demiştir