15 Temmuz 1. Yıldönümünden Sonraki Türkiye Serüvenleri

30

“Zırva tevil götürmez” Türk Atasözü

Anladık 15 Temmuz 2016,Türk tarihinde FETÖ terör örgütünce yapılan başarısız ve alçakça yapılan kara bir darbeydi.

Türk Milleti’nin büyük ekseriyeti ve aklıselim aydın kesim, FETÖ terör örgütünün ne kadar tehlikeli olduğunu biliyor ve her defasında aydınları tarafından hükümete ikazlarda bulunuluyordu. Fakat iktidar kanadı, yapılan sağduyulu ikazları, duymazlıktan geliyor veya karşı hücuma geçiyordu. Uydurma Ergenekon ve Balyoz suçlamalarıyla ordunun başına çuval geçiriliyor, o günün Başbakanı Ergenekon’un savcısı oluyor, Yandaş yazar-çizerlerce Türkiye “bağırsaklarını temizliyordu”.

Ama ne zamanki 17/25 2013 hırsızlık ve yolsuzluk davalarının dinamiti hükümet’in elinde patladı, o gün akılları başlarına geldi ama ne fayda Silivri zindanlarında tutsakların kimisi içerde vefat etti, kimisi aşından ve eşinden oldu. Altına zırhlı Mercedes verilen savcılarsa, birer birer yurtdışına kaçırıldılar.

2016 yılının 15 Temmuz’unda, ordu içerisindeki FETÖCÜ subaylar tarafından gerçekleştirilen başarısız hain darbe, millet tarafından önlendi ama 249 cana mal oldu. Bu gün onlar için şehit ağıtları yakılıyor lakin daha dünü unutmadık: “Mavi Marmara” gemisinde ölenlerin arkasından “kime sordunuz da gittiniz” sözlerini.

17 Temmuz 2016 Darbe girişiminin 1. Yıl dönümü, devlet törenleriyle bütün yurtta şaşaalı bir şekilde kutlana dursun; bir kısım meczuplar, yandaş yazar-çizer takımı, vekiller ve baş danışmanlar, millet’e göstere göstere hızlı ve talihsiz serüven yaşatıyorlar:

  • Anıtkabir’in imara açılma olayı, Türk Milleti’nin aşırı tepkisini alınca yalanlamaya gidildi nabız yoklama hikâyesi, yersen!
  • Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in veda mesajı; helallik istiyor muhterem önce günahlarından arın, İslamiyet adına yaptığın yanlışlardan dolayı Müslüman Türk Milletinden özür dile ondan sonra helallik iste.
  • Milli Eğitim Müfredatında yapılan değişiklerin arkasından gelen iktidar milletvekilinin sözleri: “Cihat yapmasını bilmeyen çocuk, matematik bilse ne olur”?
  • Şanlı Urfa’nın Siverek ilçesinde bir meczup, elinde orakla Atatürk heykeline saldırıyor cesareti nerden aldığı besbelli.
  • Askerlikten sonra disiplin açısından en sıkı birim polis teşkilatı olması gerekirken, Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde bir polis memuru, cüppe giyiyor, sakal uzatıyor, sarık takıyor halkın tepkisiyle nihayet açığa alınıyor.

· Türk Milleti’nin uzun yıllardan beri kendisini İslami yönüyle ulema olarak bildiği ama AKP döneminde hırsızlık, rüşvet ve yalancılık konularında gerçek yüzünü gösterdiği, son zamanlarda daha da ileri giderek aslında bütün kadınları rencide eden şu sözlerin sahibi: “Ben başını örten ama göstere göstere sigara içen bir bayan gördüğümde şöyle bir intibaya kapılıyorum: Sanki farklı olana şunu diyor: Siz benim başımı örttüğüme bakmayın, benden ümidinizi kesmeyin, sizinle paylaşacağım daha çok şeyim var.” Hayrettin Karaman, aynı başlıklı 2. Yazısında mevzu’u düzeltmeğe gitse de “Zırva tevil götürmüyor”.

· AKP MKYK üyesi, Sivil Alan Platform Başkanı Ayhan Ogan‘ın, “15 Temmuz’da bu halk bir devrim yaptı. Vesayet sistemini bitirdi. Şimdi yeni bir devlet kuruyoruz. Beğenin beğenmeyin bu devletin kurucusu Erdoğan’dır” sözleri Perşembe gününden beri gerek Televizyonlarda gerekse sosyal medyada günlerce tartışılıyor. Nihayet iktidar sözcüsü bir açıklamayla geçiştirdi, “onun sözleri AKP yi bağlamaz”.

İyide sizi bağlamıyorsa bu hadsiz sözlerin sahibine neden bir yaptırımınız yok, neden kulağı çekilmiyor?

Buna benzer bir sözü yakın geçmişte, Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Mehmet Uçum söylemişti: “15 Temmuzdan sonra Millet, kendi devletini kuruyor”.

Bu sözlerin sahiplerine baştakiler müsamaha göstermese acaba bu tür zırvaları bu insanlar söyleyebilirlermi?

İş hiçte iyiye gitmiyor dostlar: “binmişiz alamete gidiyoruz kıyamete” hesabı bakalım nasıl sonuçlanacak.

Sağlıcakla kalın.