Ve Saat Yaklaşıyor

42

Ülkenin birinde renk körü hastalığı yaygınmış. Adamın biri aracıyla kırmızı ışıkta durup yeşilde geçecekken polis durdurmuş. Polis renk körüymüş; ‘Sen’ demiş, ‘Yeşilde durdun, kırmızıda geçtin’. Adam allem etmiş, kallem etmiş; derdini anlatamamış. En son isyan edecek gibi olunca, polis; ‘Götürün bunu savcılığa’ demiş, ‘Devlet memuruna hakaretten’. Adam, derdini savcıya da anlatamamış; savcı da renk körüymüş. ‘Çıkarın bunu mahkemeye’ demiş savcı; ‘Görsün dünyanın kaç bucak olduğunu’. Adam duruşmaya çıkmış, yine meramını anlatamamış. En son kızmış – köpürmüş; ‘Hepiniz kör müsünüz, doğruyu görmüyor musunuz?’ demiş. Hâkim de renk körüymüş; ‘Atın bunu içeriye’ demiş, ‘Aklı başına gelsin’. Adam hapse girmiş; hapistekiler de renk körüymüş.

İnsanlar bazen yeşili kırmızı, kırmızıyı yeşil zannedebilir. Önemli olan bu kimselerin bunun farkında olmasıdır.

İnsanlar bazen renk sarhoşu olabilir. Önemli olan ayıkların onlara bunu hatırlatmasıdır.

Işık ve ses oyunları bazı insanların aklını başından alır. Önemli olan bu kişiliklerin çoğunlukta olmamasıdır.

İnsanların bazısı renklerin ve şekillerin askeri olma ihtiyacı hissederler. Önemli olan hakkın ve hakikatin ordusunun zaaf göstermemesidir.

Bizim imtihanımız bizden öncekilerin imtihanıdır: SODOM MADRİT, GOMORE UNİTED..

Varlıklarını bir sloganın yandaşı ve bir alkışın paydaşı olmak sananların uyandırılmasıdır: A’MALİKA PARTİSİ, MU’TEFİKE PARTİSİ..

Mutfak-tuvalet-yatak üçgeninin kalıbını telefon-televizyon-internet hipnozitanlarıyla putlaştırmanın sonlandırılmasıdır: LÛT TV, EYKE TV..

İnsanlar gözlerini kapadıkça üşüyenlerin sırtlarından birer battaniye düşüyor.

İnsanlar rızık korkusuna padişahın âciz kulları olmaya üşüşüyor.

İnsanlar birbirine baka baka hayâsızlığı ve vicdansızlığı arsızca bölüşüyor.

Körler ülkesinde görmek hâlâ müebbet cezası. Aydınlık getirenlere hırsız muamelesi..

Biz bu filmi her vahiy ikliminde gördük. 124 bininci cahiliyye fragmanı bu. Kâinatın Ulu Rejisörü son sahneleri oynayan “Göz Kırpımı Zaman ve Gölgeler”e son kahraman Yağmur Peygamber’den başka bir halâskâr göndermeyeceğine göre elimizdeki teksti iyi okumalıyız.

Buradan yiyeceğimiz darbe, dünyalık ‘darbelere benzemez. ‘Taraf’lı tarafsız tüm seyircilere duyurulur.

İmza; Âdem.