Unutulan Gazze

127

Gezze’ de soykırım devam ediyor. İnsanların, gittikçe duyarsızlaşarak bu vahşeti unutmaya başlaması da…

 İsrail son olarak Batı Şeria da bir çocuk kreşini bombalayarak, vahşeti de arsızca kayda aldı. İnsanlığın sinir uçları ile hoyratça oynayan İsrail, her gün farklı bir zulümle dünyayı şoka sokmaktadır

 ABD’nin, “artık savaşın şiddetini düşürmenin zamanının geldiğini” söylemesine rağmen, Katil İsrail’in Gazze’ye saldırıları şiddetlenerek sürmektedir.

Filistinli sağlık yetkilileri, son 24 saat içinde 132 kişinin daha öldürüldüğünü söyledi. İsrail tankları tarafından bombalanan güneydeki Han Yunus’un üzerinde de duman bulutları yükseliyor.

Hamas’a bağlı SAFA jaber ajansı, Han Yunus’ta Hamas ile İsrail güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını aktarırken, İsrail tanklarının Gazze’nin merkezindeki Al-Bureij ve Al-Maghazi mülteci kamplarının yakınlarında da bombardıman yaptığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana can kaybının 24 bin 100’e çıktığını belirtirken, 60 bin 834’ten fazla kişinin de yaralandığını duyurarak hayatını kaybedenlerin üçte ikisinin kadın ve çocuk olduğunu bildirdi.

Hamas pazar günü Gazze’de tuttuğu üç İsrailli rehineyi gösteren bir video yayınlayarak, İsrail’in hava ve kara saldırılarını durdurmasını ve rehinelerin serbest bırakılmasını istedi.

26 yaşındaki Noa Argamani, 53 yaşındaki Yossi Sharabi ve 38 yaşındaki Itai Svirsky’nin 37 saniyelik tarihsiz videosu, “Yarın size onların akıbetini bildireceğiz” başlığıyla sona erdi. Üç rehine, 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlenen sürpriz saldırı sırasında Hamas tarafından ele geçirilen yaklaşık 240 kişi arasında yer alıyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’de ateşkes çağrılarını defalarca görmezden gelerek, İsrail’in Hamas’a karşı tam bir zafer elde edip geri kalan rehineleri kurtarana kadar devam edeceğini söyledi.

 İsrail ordusu, Gazze’nin yoğun nüfuslu kuzey kısmını temizlemeye odaklanan ilk top yekûn saldırının ardından, güneydeki Hamas liderlerine ve mevzilerine karşı aylara yayılan daha hedefli operasyonlar düzenleyeceğini açıkladı.

 Ölümün kol gezdiği, İsrail’in saldırı ve işgali altındaki Gazze Şeridi’nde, özellikle insani yardımın sınırlı ulaşabildiği “kuzey bölgelerinde” yaşama tutunmaya çalışan Filistinliler, İsrail’in hava ve kara saldırılarının yanı sıra, çocuklarının hayatını tehdit eden açlıkla da mücadele ediyor.

İsrail basınına göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin serbest bırakılması için Hamas’la yeni müzakerelere başlama teklifini reddetti. İsrailli bakanlar tarafından hazırlanan teklif, Netanyahu’nun sert tutumuyla reddedildi. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli esir bulunuyor.

İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Gazze’yi işgal etme çağrısında bulunarak ‘Gazzelilerin göçünün teşvik edilmesi’ gerektiğini savundu. Ben-Gvir, İsrail’in güvenliğini sağlamanın başka bir yolunun olmadığını iddia etti.

İsrail İşçi Partisi, Gazze Şeridi’ndeki tutukluların geri getirilememesi nedeniyle Binyamin Netanyahu hükümetine, “güvenini geri çekme” önerisini İsrail Meclisi’ne sunacağını duyurdu. Solcu parti, hükümetin olaya gereken önemi vermediğini ve devrilmesi gerektiğini belirtti.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde kurulan kampta yerinden edilmiş Filistinliler, su kıtlığı ve tuvalet eksikliği nedeniyle zor koşullar altında yaşıyor.

Hamas Hareketi Siyasi Büro Üyesi Usame el-Hamdan, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik düzenlediği saldırılarda, yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşan, toplamda 7 bin kişinin halen enkaz altında olduğunu ve hava saldırıları nedeniyle çıkarılamadıklarını söyledi.

Gazze’de gerçek bir trajedinin yaşandığını ve yerinden edilen Filistinlilerin temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde yaşam mücadelesi verdiğini belirten Hamdan, İsrail’in saldırılarında yaralanan sivillerin sayısının 61 bine yükseldiğini vurguladı.

WFP Direktörü Cindy McCain, “Gazze halkı gıda kamyonlarından birkaç kilometre ötede açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya” dedi.

BM ve hükümetlere gıda güvenliğiyle ilgili veri sağlayan IPC’in son raporuna göre Gazze’deki her Filistinli’nin her gün, öğün atladığı, yetişkinlerin, çocuklarını beslemek için kendilerinin aç kaldığı belirtildi.

İsrail ordusunun insani yardım teslimatından sorumlu biriminin başındaki Col Moshe Tetro ise Gazze’de gıda kıtlığı yaşanmadığını söylemişti.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında son 24 saatte 132, 7 Ekim’den bu yana ise 24 bin 100 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Ölenlerin 10 bin 400’ünün çocuk olduğu belirtildi.

Bakanlığa göre son 24 saatte 252 kişi yaralandı, “enkaz altında veya yollarda kalan çok sayıda yaralıya ise ambulanslar ve sivil savunma ekipleri ulaşamıyor.”

Gazze’de en az 61 bin kişinin yaralandığı, birçoğunun tedavi için sağlık hizmetlerine erişemediği ve ilaç bulmakta zorlandığı belirtiliyor. Enkaz altında kaldığı tahmin edilen “8 binden fazla” kişi ise hala kayıp.

Gazze Şeridi’nde halka karşı işlenen soykırımın üzerinden acı, elem, kahır, zulüm ve gözyaşıyla dolu bin yıla denk bir 100 gün geçti. “Tarihin en büyük insani felaketinin üzerinden 100 gün geçti ve bazı ülkeler hala İsrail’in işlediği katliamların, ‘nefsi müdafaa’ argümanını tamamen aşındırdığına ikna olmadı.

İsrail ordusu, 100 günde Gazze’yi yaşanılamaz bir yere dönüştürdü. Yaklaşık 100 bin kişinin öldüğü, yaralandığı ve kaybolduğu korkunç katliamlar işledi. Yaklaşık 2 milyon kişiyi güvenli barınaklar olmadan ve asgari yaşam standartlarından yoksun bir şekilde göçe zorladı.

İnsan beşer, İsrail’in zulmü zihinlerde olağanlaştı. Hepimiz bakar görmez olduk. Fakat ateş düştüğü yeri yakmakta. Gazze onulmaz acılar içinde, aç susuz, derinden yaralı, can çekişmekte.

Ey dünya artık uyan…