Kocaeli Aydınlar Ocağı’ndan Vefa ve Çağrı

46

 

Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak Av. Zeki Hacıibrahimoğlu için 13 Ekim Cumartesi gecesi bir “Vefa Toplantısı” düzenledik.

İzmit Dr. Şefik Postalcıoğlu Salonunda yaptığımız toplantıya Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Ulaştırma E. Bakanı Prof. Dr. Enis Öksüz, Kültür E. Bakanı İsmail Kahraman, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, YÖK Genel Sekreteri Süleyman Necati Akçeşme, Enerji Bakanlığı E. Müsteşarı Prof. Dr. Ahmet Gökçen, İ.Ü. Anayasa Hukuku hocası Prof. Dr. Ferman Demirkol  ile Çevre illerdeki Aydınlar Ocakları yöneticileri ve kalabalık bir aydın grubu katıldı.

Çok sıcak ve duygusal bir ortamda gerçekleşen toplantının açılışında Başkan olarak yaptığım konuşmanın metnini, toplantıya gelemeyenler için, paylaşmak istiyorum:

Kocaeli Aydınlar Ocağı 28. Faaliyet yılını idrak etmekte.

Hep hakkı ve hakikati söyleyerek yılları geride bıraktık.

Vatan dedik, Millet dedik, ahlak, vicdan dedik, din dedik, Bayrak dedik. Cumhuriyet, demokrasi dedik.

Adalet, İnsan hak ve hürriyetleri, bağımsızlık ve refah istedik.

Geçmişten geleceğe akıp giderken, günceli kutsallarımızın ışığında yorumladık.

“İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa eren onlardır ayetinin muhatabı olmak cehdi içinde olduk.

Güçlünün zulmünü alkışlamak, “gelenin keyfi için geçmişe sövmek” bizim kitabımızda yoktu. Zalimin hasmı olduk ama sevdik mazlumu.

“Milli Kültür ve şuuru geliştirmek suretiyle Türk Milliyetçiliği fikrini yaymak, milli varlığımızı meydana getiren unsurları yaşatıp kuvvetlendirmeye” çalıştık.

“Memleket meselelerine ve milli davalara Türk Milliyetçiliği açısından bakarak milli menfaatlerimize en uygun çözüm yollarını bulup yaymaya” gayret ettik.

  • Bu şiarla yüzlerce bilim, sanat, siyaset ve devlet adamını dinledik, Kocaeli halkına dinlettik.
  • İnternet sitemizde 150 yazarımızla dünyanın dört bucağından izleyicilerimize değerlerimiz ışığında farklı fikir ve yorumları paylaşmaya devam ediyoruz.
  • Üniversitede okuyan veya yakın zamanda mezun olmuş gençlerimize “söz sırası gençlerde” dedik. Onların edindiği bilgileri büyüklerine sunmalarını sağlayarak hem onların özgüvenlerini artırdık, hem de gençlerimizden çok şeyler öğrendik.
  • Milli ve manevi değerlerimizi esas alarak hizmet etmiş, bize öncülük etmiş büyüklerimize, ağabeylerimize şükranlarımızı Onların sağlıklarında ifade etmek gerektiğine inandık.

Bunun için “Vefa Toplantıları” yaptık.

Yazar Mütefekkir MUSTAFA YAZGAN için, Aydınlar Ocağı Genel Başkanlarından Prof. Dr. SÜLEYMAN YALÇIN için,  Aydınlar Ocağı Genel Merkez Genel Sekreterlerinden Dr. Metin Eriş için, 10 yıl genel başkanlığımızı yapmış olan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş için yaptığımız “Vefa Toplantılarında” milletimize hizmetleri için teşekkür ettik.

*****

Bütün bu faaliyetlerle Kocaeli’de seçkin bir STK haline gelmesinde ve hem de Türkiye’deki Aydınlar Ocakları arasında itibarlı bir Ocak olmamızda emeği geçen önceki başkanlarımız,

Cevdet Bağdat, av. Halil Demiral, Nihat Gürer, Dr. Halil İbrahim Kahraman ve Ahsen Okyar ile yönetim, denetim ve İlim İstişare kurullarında çalışan arkadaşlarımıza, faaliyetlerimize katılan gönül dostlarımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Başta Dr. Şefik Postalcıoğlu olmak üzere, Vefat eden bütün üyelerimiz ve gönül dostlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu vesileyle Kocaeli’ye büyük hizmetleri geçmiş, merhum yönetim kurulu üyemiz Dr. Şefik Postalcıoğlu’nun ismini bu salona vererek büyük bir vefa örneği gösteren, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na ve Belediye Meclis üyelerine huzurlarınızda çok teşekkür ediyoruz.

*****

Bugün kendisine teşekkür edeceğimiz ağabeyimiz Av. Zeki Hacıibrahimoğlu.

Kendisini Aydınlar Ocağı Genel Sekreteri iken yaptığı hizmetleri zaten takdirle anıyorduk.

Herkesin güçlüden korkup çekindiği zamanlarda, hukukun üstünlüğü inancıyla Avukat olarak görev yaptığı tarihi davalarda yaptığı hizmetler unutulmazdı.

12 Eylül ihtilalından sonra Merhum Alpaslan Türkeş ve arkadaşlarının yargılandıkları MHP davasında,

Bugün Başbakanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanıp mahkûm edildiği Şiir davasında

Güçlüden yana değil, hak ve hukuktan yana tavır alarak sanıkların savunmalarını üstlenmesi demokrasiye inanmış gerçek bir aydın duruşuydu.

Ülkemizin en büyük derdini başımıza saran bölücü terör örgütü başının İmralı’daki yargılamasında teröristbaşının en ağır cezayı alması için Şehit Ailelerini temsilen müdahil avukatı olarak korkusuzca yaptığı görev milli bir aydın olmanın tezahürüydü.

Kocaeli Aydınlar Ocağımızın kuruluşundan bu yana faaliyetlerimize alakası ve desteği de Zeki Ağabeyimizin gönül adamı vasfını göstermekteydi.

Sevgili Dostlar… Bu toplantı bir aile toplantısı.

Burada bulunan kişilerin çoğu Zeki Hacıibrahimoğlu’nun hizmetlerini bilmekte ve teşekkür için buradalar. Bu bakımdan O’nu ben anlatmayacağım, misafirimiz olan dostları anlatacak.

******

Yeni Anayasa : Ülkemizin çok netameli günler geçirdiği bu dönemde Yeni Anayasa çalışmaları devam ediyor. Biz de Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak TBMM Başkanlığı’na bu konudaki görüşlerimizi ilettik. Temel ilkelerimiz şunlardır:

1- Yeni Anayasa teröre çare olarak değil, Türk Milletinin özgürlük ve demokrasi taleplerini karşılamak için yapılmalıdır.

2- Teröristbaşı ve yan kuruluşlarının istediği Barzani Kürdistan’ı benzeri özerklik veya federasyona götürebilecek düzenlemelere kapı aralanmamalıdır.

3- Kurucu iradenin yansıması olan Anayasa’nın ilk üç maddesinin değiştirilmesi ve Anayasa’dan Türk isminin silinmesine asla izin verilmemelidir.

4- Bunun haricinde bireysel hak ve hürriyetlerin sonuna kadar artırılmasına tarafız.

Ancak bir etnik, siyasi veya dini gruba mahsus kolektif hakların verilmesinin ülkemizi bölünmeye götüreceğine inanıyoruz.

TV’lerde dinlediklerimizden her gün daha çok endişe duymaktayız. Ancak TBMM’de grubu bulunan ilk üç partide duygu ve endişelerimizi paylaşan milletvekillerinin çoğunlukta olduğuna inanıyoruz. Buradan bu milletvekillerimize sesleniyorum:

Endişelerimizi giderecek şekilde değerlerinize ve ülkemize sahip çıkınız. Sizi tarih şan ve şerefle yazsın.

Göreceksiniz Türk Milleti dik duranlara, milli duruş gösterenlere vefasını gösterecektir.

 

 

Önceki İçerikAkçakale’ye Düşen Bombalar
Sonraki İçerikŞehitlere Ağlamak!
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.