Evlilik Mucizesi

45

Geçen haftaki yazımda Türkiye’de “evlenmelerin azaldığını, buna karşılık boşanmaların artmakta olduğunu” gösteren istatistik rakamları yorumlamaya başlamıştım. Niyetim bu rakamları farklı boyutlardan incelemeye devam etmekti. Bugün içimden konuyu sadece duygusal çerçeveden ele almak geliyor.

22 Haziranda İstanbul’da askeri bir araca bombalı suikast sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Çağlar Bölük‘ün, yaralı olarak (Kardelen Elif olarak tanıdığımız) eşini aradığı, ancak konuşamadan son nefesini verdiğini haberlerden takip etmişsinizdir. Başka şehit haberlerinde de son nefesini vermek üzere olanların evli ise eşini, evli değilse ana babasını aramış olması dikkatimi çekmişti.

Genetik olarak farklı yaratılmış, sosyal ortam ve kültürel açıdan da farklı ortamlarda yetişmiş olan bir çiftin nasıl olup ta böylesine ruh bütünlüğüne dönüşebildiğinin izahı kolay olmasa gerek. En yalansız, en riyasız bir son anda, eşini arama ihtiyacını “ruh ikizi olmak” tanımı bile karşılamakta yetersiz kalır. “Ruh bütünlüğü” kavramı belki daha açıklayıcı olur.  Çevremdeki mutlu evliliklerde gözleme imkânı bulduğum bu ruh birleşmelerinin örneklerini, siz de kendinizde veya çevrenizde müşahede etmişsinizdir.

Özellikle erkeklerin, ister sıradan insan olsun, ister devlet başkanı veya hatta peygamber olsun, eşlerinin dizinde dinlendiği, ortak duyguyu hissettiren söz, bakış veya dokunuş ile huzura kavuştukları, eşinin gözlerinin içindeki sevgi ve şefkate bir çocuk kadar ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. Kaynaklar, “Peygamber Efendimizin de vefat etmeden az önce eşi Hz. Ayşe’nin dizine uzandığını ve mübarek başını Hz. Ayşe’nin çenesi ile göğsü arasına yasladığını” bildiriyor.

Kadınların da başını eşinin omzuna koyduğunda, en huzurlu ve kendini en güvende hissettiği anlar olduğunu sanıyorum. Ortak bir hayatı severek paylaşmanın sağladığı ruh dinginliğinin bir dışa yansımasıdır bu hal.

Bu mucizevî duyguların evlilik dışı ilişkilerde sağlanabildiği örnekler varsa da ben bilmiyorum. Bu bakımdan “evlilikte keramet vardır” sözünü ben bu kapsamda değerlendiriyorum.

Bütün bu vakıaları birkaç gün önce (8 Temmuz Perşembe günü) yaşadığım trafik kazası sonucu kendi davranışlarımı değerlendirmemden sonra hatırlıyorum. Yan yatmış arabamın üstteki kapısından beni çekip çıkardıklarında, başım yüzüm kanlar içindeyken aklıma gelen ilk şey, sevgili eşimi telefonla aramak oldu. Kötüleşirsem son olarak O’nun sesini duyma ihtiyacından mı; kazayı başkasından duymasını ve daha kötü ihtimalleri düşünerek üzülmesini istemediğimden mi; o anda yanımda olmasını istediğimden mi bilemiyorum. Hastane acil servisinde sedyedeyken yetişip, yanımda olmasının bana verdiği iç huzur ve moral güç inanılmazdı.

Allah’ın bana verdiği bu büyük lütuf karşısında şükürler ettim. Ve de geçen haftaki yazımda sözünü ettiğim “evlilik müessesesine inanmadığı için evlenmeyenler” ile “birbirine güvenmedikleri için resmi nikâhsız yaşayanlardan” olmadığıma.

Olaydan sonra eşim, oğlum ve kızımın gözlerinden okuduğum duyguları bana yaşatan Yaratıcımıza şükran duygularımı ifade etmekten acizim.

Yaşadığım bu olaydan sonra kardeşlerimin her zamanki candan sevgileriyle uzaklardan koşup gelmeleri kan bağıyla izah edilebilir. Fakat onların eşlerinin de öz kardeş gibi aynı gönülden sevgi içinde beraber gelmeleri de, yine mutlu evliliklerin yarattığı sevgiyle büyüyen büyük aile ortamının eseriydi. Kardeşler, kardeş eşleri ve çocuklarının (ve onların eşlerinin de) dâhil olmasıyla oluşan büyük aile ortamının muhteşem sinerjisi de, evli olmayanların anlayabileceği bir vakıa değil.

NOT: Bu vesileyle yaşadığım kaza sonrası yakın alaka ve özenli tedavilerinden dolayı Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şenol Ergüney’e, Acil Servis, Görüntüleme, Laboratuar, Ortopedi, Göğüs Cerrahisi ve Nöroşirürji bölümü hekim ve yardımcı personeline teşekkürlerimi sunuyorum.

Hastane sürecinde ve sonrasında ziyaret ve telefon aramasıyla bana güç ve moral veren bütün akraba, dost ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler… İyi ki varsınız.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Ahsen Okyar Kardeşimin telefon mesajı ile olayı duyan Kocaeli Aydınlar Ocağı mensupları ve Adıyaman, Elazığ, Manisa, Malatya, M.Kemalpaşa’dan Aydınlar Ocaklı dostların araması, Ocağımızın büyük bir aile olmaya başladığının güzel bir işaretiydi. Bütün Aydınlar Ocakları mensubu kardeşlerime selam ve saygılar…

Önceki İçerikAh! oğul
Sonraki İçerikİki Devlet Milletim Bir
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.