19.8 C
Kocaeli
Cuma, Nisan 12, 2024
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın Şubat Ayı Etkinliğinde Yenilenebilir Enerji Konuşuldu

Şubat 26 @ 08:00 - 17:00

İşişinsanı Elektrik Yüksek Mühendisi Alper Türkten’in konuşmacı olarak katıldığı konferans dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Konferansa Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın önceki dönem başkanları Ahsen Okyar ve Ruhittin Sönmez’in yanı sıra, Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir, Kocaeli Çankırı Yaren Kültürü Eğitim, Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Mustafa Çalım, Doğu Marmara Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Salih Karabey, Hürriyetçi Eğitim-SEN Kocaeli Üniversitesi Baş temsilcisi Ali Talip Akpınar, Kocaeli Sürdürülebilir Çevre ve Canlı Hayatı Koruma Derneği Başkanı Didem Siklon ve çok sayıda dinleyici katılım sağladı.

Son İki Yüz Yıldır Enerji Savaş Sebebi

Konferans, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Uysal konuşmasında enerjinin önemini, son iki yüz yıldır dünyada savaşların enerji kaynaklarına ulaşmak amacıyla yapıldığını, Avrupa Birliği’nin bile Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu adıyla bir enerji ve çelik topluluğu olarak kurulduğunu ifade etti ve kürsüyü Alper Türkten’e devretti.

Yeşil Enerji

Alper Türkten sunumuna yeşil enerji olarak da adlandırılan yenilenebilir enerjinin temel motivasyonunun sera gazları, enerji fiyatları ve iklim anlaşmaları olduğunu; kaynağa bağlı fosil yakıt tüketiminin yerini 2050 yılına kadar yenilenebilir enerjinin almasının planlandığını anlattı.

Türkiye Ulusal Enerji Planı

Dünyada güneş paneli üretim kapasitesi, temiz enerji teknolojileri ve fiyat değişimi, Avrupa Birliği kaynak bazlı birincil enerji üretimi, Avrupa Birliği ülkelerindeki elektrik enerjisi birim fiyatları, Türkiye ulusal enerji planı, Türkiye elektrik tüketimi, Türkiye’de sanayide enerji fiyat değişimi, Türkiye’de yenilenebilir enerji teşvikleri, Türkiye ve Almanya’nın yenilenebilir enerji üretiminin karşılaştırılması konularında bilgi veren Türkten, sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevapladı.

Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu üyesi Sema Tamay”ın Alper Türkten’e sunduğu plaket ve toplu fotoğrafla etkinlik sona erdi.

İşinsanı Yüksek Mühendis Alper Türkten “Yenilenebilir Enerji” konulu konferansını sunarken

Konferans anından değişik enstantaneler

Konferansın sonunda Kocaeli Aydınlar Ocağı Denetim Kurulu Üyesi Sema Tamay, KAO Plaketini Alper Türkten’e takdim ederken

 

 

 

 

Detaylar

Tarih:
Şubat 26
Saat:
08:00 - 17:00