30.7 C
Kocaeli
Cuma, Temmuz 19, 2024
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Kocaeli Aydınlar Ocağında “Karbon Ayak İzleri” Konuşuldu

Ocak 27 @ 14:00 - 17:00

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Merkezi konferans salonunda Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Serdar Filiz’in moderatörlüğünü yaptığı panelin konuşmacıları Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr. İsmail Özbay ve Aktivist Yazar Ali Osman Önder’di.

Kocaeli Aydınlar Ocağı üyelerinin yanı sıra, Kocaeli halkının panele büyük ilgi gösterdiği görüldü. Sivil Toplum Merkezi’ndeki konferans salonunu dolduran katılımcılar, paneli başından sonuna kadar son derece büyük bir ilgi ve dikkatle takip ettiler.

Program, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Av. Gürkan Uysal konuşmasında milletimizin çevre konusundaki duyarsızlığına, çevreyi temiz tutma konusunda hassasiyet göstermemesine değindi. Bir araştırmaya göre Türkiye’nin Avrupa’nın en vatansever ikinci ülkesi olduğunu ifade eden Uysal, uğruna insanların kanlarını ve canlarını feda ettiği topraklara pervasızca çöp atıldığını belirterek “Bu nasıl vatanseverlik!” diye tepkisini dile getirdi. Uysal konuşmasının devamında bir konuda birden fazla görüş sahibinin dinlenmesi ve insanların bu farklı görüşleri dinleyerek kendi kararlarını vermesi gerektiğini vurguladı ve sözlerini “Barika-i hakikat müsademe-i efkârdan doğar” sözüyle sonlandırarak panelin yönetimini moderatör Prof.Dr. Serdar Filiz’e devretti.

Panel moderatörü Prof.Dr. Serdar Filiz ilk sözü Prof.Dr. İsmail Özbay’a verdi. Prof.Dr. İsmail Özbay, son dönemde artan doğal afetlere ve iklim krizlerine dikkat çekerek tüm bunların sebebinin insanların doğaya verdiği zarar sonucu doğanın dengesinin bozulmasından kaynaklandığını ifade etti. Sunumunda yaratılıştaki denge ve bu dengenin insan eliyle bozulması halinde insanlığın uğrayacağı zararlara dair Kur’an-ı Kerim’de geçen ayetlere temas etti. Karbon ayak izi ve diğer koruma tedbirlerinin dünyanın ve doğanın korunması için ortaya çıkan kavramlar olduğunu belirtti. Prof.Dr. İsmail Özbay, karbon ayak izi ve çevre konusunda teknik bilgiler ve istatistiklerin yanında konunun gündelik hayata bakan yönlerine de temas eden son derece doyurucu bir sunum gerçekleştirdi.

Prof.Dr. İsmail Özbay’dan sonra sözü alan Aktivist & Yazar Ali Osman Önder, karbon ayak izi ile Covid-19 süreci ve dijital kimlik vb. gibi kavramlar arasında bağlantı olduğu tezini öne sürdü. Önder, bu kavramlarla insanoğlunun kontrol edilmeye çalışıldığını ve adeta robotlaştırıldığını ileri sürdü. Önder, konuşmasının devamında tüm bunların amacının tek devletli bir dünya oluşturmak olduğunu ve 2030 yılı itibariyle bu amaca ulaşılıp insanlığın tek merkezden yönetileceğini iddia etti.

Panelin üçüncü aşamasında soru-cevap kısmına geçildi. İzleyiciler her iki konuşmacıya da sorularını sordular ve verilen cevaplarla meselenin daha geniş kapsamlı anlaşılması sağlandı.

Soru-cevap kısmından sonra Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal katılımcılara tekrar teşekkür etti ve katılımcılar için günün anısına hazırlanan plaketlerin sunumu aşamasına geçildi.

Prof.Dr. İsmail Özbay’ın plaketini Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Salih Işık takdim ederken, yazar Ali Osman Önder’in plaketini de Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir takdim etti.

Plaket sunumundan sonra toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Katılımcılar bir süre daha ayak üstü sohbet ettikten sonra programı tamamen sonlandırdılar.

Aktivist Yazar Ali Osman Önder, Moderatör Prf.Dr. Serdar Filiz, Prof.Dr. İsmail Özbay panel oturumunda

Prof.Dr. Serdar Filiz, “Karbon Ayak İzleri” Konulu programının tanımını yaparken.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Özbay, “Karbon Ayak İzleri” konusunda görüşlerini sunarken.

Yazar Ali Osman Önder, sahnede büyük bir heyecanla konuşmasını yaparken.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Üyesi Salih Işık, Prof.Dr. İsmail Özbay’a plaketini takdim ederken.

KMK Başkanı Yücel Alpay Demir, konuşmalarından dolayı Ali Osman Önder’e KAO Plaketini takdim etti.

Büyük bir ilgi ve heyecanla dinlenen Panel, toplu resim çekimiyle sona erdi.

Detaylar

Tarih:
Ocak 27
Saat:
14:00 - 17:00