16.4 C
Kocaeli
Pazartesi, Haziran 17, 2024
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Naim Babüroğlu, Kocaeli Aydınlar Ocağı ve Kocaeli Yeniden Aydınlanma Derneğine Konuk Oldu.

Ocak 13 @ 14:00 - 16:30

Kocaeli Aydınlar Ocağı ve Yeniden Aydınlanma Derneği Kocaeli Şubesi’nin ortak ev sahipliğinde 13 Ocak 2024 Cumartesi günü Fuar İçi Sivil Toplum Merkezi’nde düzenlenen ve etkinliğin sunuculuğunu Pınar Özkan’ın yaptığı: “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferansa Tarihçi – Yazar Dr. Naim Babüroğlu konuşmacı olarak konuk oldu.

Yoğun izleyici topluluğunun bulunduğu Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal’ın açılış konuşmasının ardından Yeniden Aydınlanma Derneği Kocaeli Temsilcisi Nermin Şenses ve Yeniden Aydınlanma Derneği Genel Başkanı Halil Konuşkan da konuşma yaparak konuklara katılımlarından dolayı teşekkür ettiler.

Açılış konuşmalarının ardından Dr. Naim Babüroğlu’nun özgeçmişi okundu ve kürsüye geçen Dr. Naim Babüroğlu sunumunu gerçekleştirdi.

Konuşmasına, Atatürk ve Cumhuriyet’i yalnızca belgelerle anlatacağını ifade ederek başlayan Babüroğlu, Cumhuriyetin bu ülke için ne kadar önemli bir kazanım olduğunu bilimsel verilere ve istatistiki bilgilere dayanarak anlattı. Cumhuriyetle birlikte ülkede eğitim seviyesinin yükseldiğini ifade etti. Süleyman Demirel’in “Cumhuriyet benim ben! Cumhuriyet olmasa köyümde Çoban Sülü olarak kalacaktım. Cumhuriyet’in bana sunduğu imkân sayesinde bu ülkenin Cumhurbaşkanı oldum” anekdot’unu anlattı.

Cumhuriyet Sayesinde

Babüroğlu, Mardin’in bir köyünden çıkan, annesi okuma yazma bilmeyen Aziz Sancar’ın Cumhuriyet sayesinde Nobel ödülü alan bir akademisyen olduğunu, yine Aziz Sancar’ın kardeşinin de Türkiye Cumhuriyeti’nde general olduğunu, Cumhuriyet’in hiç kimseye ne ırki ne de başka bir şekilde ayrımcılık yapmadan fırsat eşitliği sunduğunu ifade etti.

Konuşmasına Hatay meselesinin çözümü, Atatürk’ün Hatay meselesine kendi hayatını ortaya koyacak kadar verdiği önem ile devam eden Babüroğlu, Atatürk’ün hayatından aktardığı farklı anekdot’lar ve yine Atatürk’ün “sonsuzluğa göçmesinden” sonra hayatındayken kendisiyle savaşan yabancı ülke askerlerinin dahi Atatürk’e gösterdikleri derin saygıyı anlatarak sunumunu sona erdirdi.

Babüroğlu’nun etkili sunumu duygusal anlar yaşattı ve katılımcıların konferansı gözyaşları içinde izledikleri görüldü.

Babüroğlu’nun konferanstan sonra katılımcılara kitaplarını imzalaması ve katılımcılarla fotoğraf çekilmesinin ardından program sona erdi.

Programın sunucusu Pınar Hanım, Em. Tuğgeneral Sayın Naim Babüroğlu’na dernekler adına çiçek sunuyor.

Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu Konuşmasını yaparken

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal açılış konuşmasını yaparken.

Kocaeli Yeniden Aydınlanma Derneği Başkanı Sayın Nermin Şenses açılış konuşmasını yapıyor.

KAO Başkanı Sayın Gürkan Uysal, YAD Genel Bşk. Sayın Halil Konuşkan, Yad Kocaeli Şube Başkanı Sayın Nermin Şenses, Program sunucusu Pınar Hanımla bir arada.

Salondan bir görünüm

Sayın Naim Babüroğlu KAO ve YAD Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir arada,

KAO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sayın Serkan Irmak, Konuşma sonunda Sayın Babüroğlu’na dernekler adına Plaket’ini sunarken.

Her iki STK’nın yöneticileri Salih Işık, Sema Tamay, Naim Babüroğlu Ruhittin Sönmez ve Nurcan Acaroğlu Göktaş konferans öncesi Naim Babüroğlu ile çay içiminde buluşarak sohbet ettiler.

Detaylar

Tarih:
Ocak 13
Saat:
14:00 - 16:30