“En Güzel Terörist Bizim Terörist”

31

Mısır Çarşısı bombacısı Pınar Selek‘e 12 yıl ağır (!) ceza çıkınca “Şaşkınım ama umutluyum” demişti. Ben daha da şaşkınım, haniyse umutsuz vakayım.

Hanfendi medya / kamuoyu desteği ile ojeli tırnaklarına, bebek yüzüne ve solculuğuna bağışlanmıştı.

CHP lideri, Fransa‘da Yılmaz Güney‘in kabrini ziyaret ettiğine MHP lideri – haklı olarak – öldürdüğü savcının ailesine de ziyaret tavsiye etmişti.

Yine de hüküm vermek istemiyordum ki takipçisi olduğum ‘Kalemler ve Kılıçlar‘daki programcılar sanatçının katl özgürlüğünden bahsetti. Dolayısıyla conta sıyrıldı.

Hatta malûm programcılar Necip Fazıl‘ın rutin kumarhane baskınlarını örneklendirdiler. Ve yazar – çizerlere dokunmayın mesajı verdiler.

Aklıma önce Danton, sonra Robespierre geldi. “Cellât, başımı kes ve halka göster zira gösterilmeye değer” diyen Danton ile “Ben fikir üretirim; başkaları onu uygular, ben uymak zorunda değilim” diyen Robespierre aynı kaptan kaşıklıyorlar.

Benim tam da söylemek istediğim buydu: Tarihin en tehlikeli viyadükleri olan fikir hareketlerini sistematize edenler eğer ona uymayacaklarsa bence saygıyı hak etmezler. Bu Robespierre için de Necip Fazıl içinde geçerlidir.

Düşlediği cemiyet nizamının prototipi olmak, inancını yaşamak, söylediğini yapmak, çelişik yaşamamak ve samimi olmak.. Her şeyden önce olan ve gönüllere tesir eden budur. Gayrisi lâf u güzaf.. Nasreddin Hoca‘nın baklava yemesi gibi; “Of, biraz da biz ölelim.”

İktidarları; siz yiyemediğiniz, siz paylaşamadığınız, siz zûlmedemediğiniz ve dokunulmaz hâle siz gelemediğiniz için eleştiriyorsanız fâsit döngüde daha çok böğürürsünüz.

Askerî bürokrasinin ve yüksek yargının dokunulmazlığı olmayacaksa, siyasetçinin dokunulmazlığının kaldırılması talepleri gündemden kalkmayacaksa sanatçının, müzisyenin, filim artistinin fiilî dokunulmazlığı neden geliyor.

Tarkan kokain kullanırsa ‘cici‘, lise öğrencisi kullanınca ‘kaka‘. Pınar Selek C-4’le toplu katliam yapabilir ama çarşı esnafı cin mısırı bile patlatamaz, ses bile çıkartmamalı. Yılmaz Güney savcı öldürebilir ama savcı Yılmaz Güney’leri öldürmemeli. Necip Fazıl kumar oynayabilir ama NFK’cılar oynamamalı. Siz sigara için ki çocuklarınız içmesinler.

Aha diyorum; Sol’un şiddeti kendindense absorbe etme, karşıdansa devleştirme yeteneği müthiştir. M.Ali Ağca‘lar, Halûk Kırcı‘lar 150 yıl yatsalar da çıksalar olmaz. Derileri yüzülüp keçilere yalatılmalı.

Ama iş Deniz‘lere, Mahir‘lere, Ulaş‘lara gelince romantik şiirlere dönüşür şarjör şakırtıları. Böylece birbirimizi anlamamakta yeni dünya rekorları kırmaya devam ederiz.

BDP, PKK‘lı teröriste, sağ Hüseyin Üzmez‘e sahip çıkmaya devam etsin. Pınar Altuğ‘un yerine Pınar Selek’li diziler görürsek şaşırmayalım.

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana wikileaks bile az.