Bilge Türkçü’nün Ardımdan

45

Oğuz Kağan’ın gerçek bir tarihi şahsiyet olduğunu bilgisini ve tarihteki rolünü, Reşideddin’den yüzyıllar sonra Aslıyüce gündeme getirmiştir. Aslıyüce, bir akademisyen değildi ama sonraki nesillere böyle değerli araştırmalarını miras olarak bıraktı.

Hayatını Türk Dünyası çalışmalarına, Türk Milleti adına Kültür ve Tarih çalışmalarına adamış, vakıf ve gönül insanı, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Başkanı, Aydınlar Ocağı İlim İstişaren Kurulu Üyesi Erdoğan Aslıyüce büyüğümüz bu hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Allah Rahmet Eylesin. Mekânı cennet olsun.

Acılı Ailesine, sevenlerine, sevdiklerine, Camiamıza, Türk Dünyasına sabırlar diliyoruz.

*

Hani Atatürk, kendisine olağanüstü güçler yakıştıranlara cevaben “Benim yaradılışımda fevkaladelik aramayın; yaradılışımdaki yegâne fevkaladelik, dünyaya Türk olarak gelmiş olmaklığımdır” demişti ya, Erdoğan Aslıyüce de bazı toplantılarda ayağa kalkıp kendisini tanıtması gerektiğinde, kısa özgeçmişini anlatmaya gerek duymaz; “Erdoğan Aslıyüce, Türk!” derdi.

Yesevi Vakfı icra ettiği fonksiyonlarıyla Türk Dünyası adına hizmet üretmeye güçlü kadrolarıyla devam edecektir elbette.

Ne varki son yıllarda Türkçülüğün horlandığı bir süreçten geçiyoruz:

Birçok paneline katıldığım Türkçü Erdoğan ağabeyimizin

Türkçülük deyince ne anladığını bilgi birikimim kadarıyla özetlemeye çalışalım:

*

Türk İslamcı değil, Kur’an’ın insanıdır.

 Osmanlıcı değil, Türk birlikçisi Turancıdır

Milliyetsiz milliyetçi değil, Türk milliyetçisidir

Evrenselci, Halkların kardeşliği, Din kardeşliği masallarına inanan değil, Türkün kardeşi sadece Türk’tür gerçeğini inanır.

Sağcı, solcu. Dinci, Dinsiz. Kapitalist, komünist veya Avrasyacı bopçu Avrupacı değil.  Orhun nehri gibi kaynağından Türk tür bunun içinde Türkçüdür, Turancıdır.

Kanım aksada zafer İslamlın veya onun bunundur diyenlerden değil, varlığım Türk varlığına armağan olsun diyendir.

*

O halde atam belli, ceddim belli, soyum belli,  Türklüğünün farkında olmayan mankurtlardan değiliz. Soyumun yüceliğini bilenler bilir, ama birde en iyi kendim bilirim, Türk olduğum için kendimi dünyanın en şanslı kişisi sayar, tarihimi geçmişimi asaletimi yüceliğimi hep özümde bulur gururlanırım..

Türk olunmaz, Türk doğulur. 

Gayriler elbette ki benim gibi olamazlar, hiç bir zaman Türk olma imkânları da yoktur, çünkü asalet, asillik, yücelik, Türklükten yani soydan gelir. Ne mutlu Türküm diyenlere, ne mutlu Türklüğünün farkında olup Türk’çe yaşayanlara.

*

Türklüğü tamamlayıcı yegâne kavram İslam Peygamberi Hz Muhammet’ in ana felsefesini kavrayarak İslamı anlamlandırmak ve Anadolu’ ya İslam tohumunu eken Ahmet Yesevi’nin muazzam öz deyisi ile İslamı Türkçe okuyabilmektir.

Yesevi’nin ifadesiyle;

‘’Türk olmak kaderimdir; ancak inancım tercihimdir.’’der. Çünkü Türk olarak doğmuştur;

Ahmet Yesevi’nin yolu bizleri bir arada yaşatan sevgi yoludur. Anadolu’nun dört bir yanına gönderdiği talebeleriyle kardeşlik tohumlarını ekmiş, onun ardından gelen Mevlana ile Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli ile bu tohumlar fidan olmuş, Osmanlı’nın hoşgörüsü ile çınar olmuş ve Cumhuriyetimiz ile Anadolu’da adeta kökleşmiştir.

*

İslam evrensel bir dindir. Güzel ahlakı ve sevgiyi esas alır. Türk İslam kültürünü içselleştiren milli ve manevi kimliğimizle benliğimizi güçlendirdik; imparatorluklar kurduk; Türkiye Cumhuriyetini kurduk; bin yıldır Anadolu’yu yurt edindik.

Bilelim ki; ”Bu toprakların dili sevgidir”.

*

Kaldı ki;

‘’İki Ses vardır Bizi Kendimize Getiren.

Biri EZAN Sesi Diğeri SELA.

Biri Hala Yaşadığımızı, Yüce Yaratana Karsı Sorumluluğumuzu Hatırlatır

Diğeri Bu Âlemde Misafir Olduğumuzu’’ …

*

Kendi ifadesiyle “Piyade garip TÜRK” Erdoğan ASLIYÜCE Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Türk Milleti bir değerini kaybetti. Üzüntüsü bize kaldı. Ruhu şad olsun.