Askerlerimiz Şehit Edilirken Bayraktar’ın Siha’ları Neredeydi?

1406

     Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde, 22-23 Aralık 2023’te 12 askerimiz, 12 Ocak 2024’de de 9 askerimiz şehit oldu. Kısa aralıklarla askerlerimizin şehit olması Milletimizde büyük infial yarattı. Acımız büyük. Emekli askerler, siyasetçiler, akademisyenler ve gazeteciler farklı yorumlar yapıyor. Ancak, Milli Savunma Bakanlığı’nın envanterinde yüzlerce İHA (İnsansız Hava Aracı), TİHA (Taktik İnsansız Hava Aracı) ve SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) varken teröristlerin üs bölgelerine nasıl sızdığı sorgulanmıyor.

     AKP Yandaşı siyasetçiler, akademisyenler ve gazeteciler ile güvenlik uzmanı olduğunu iddia eden emekli askerler yıllarca Baykar/Bayraktar şirketinin ürettiği İHA, TİHA ve SİHA’lar ile şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’a övgüler düzerek algı operasyonları ile efsane yarattılar. Ancak, anılan şirketin ürettiği hava araçları, Irak’ın kuzeyinde soğuk, karlı ve sisli havada uçamayınca efsane çöktü. Yandaş elemanlar, görüş şartlarının çok kısıtlı olmasını, bölgedeki kar yağışını ve sis olmasını gerekçe göstererek “İHA ve SİHA’ların kullanılması imkânsızdı” demeye başladılar. Şimdi biz de, Milletimizin nasıl yanıltıldığını belgeleri ile açıklayalım. Baykar Şirketi’nin 22 Nisan 2022 tarihli ve “Bayraktar AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA, Pençe Kilit Operasyonu’nda 7/24 görevde” sloganlı twitter mesajı, MSB’nin aynı gün paylaştığı twitter mesajı ile birlikte yayınlandı.

     İnsansız Hava Araçları için 7/24 görevde demek, fırtınalı, yağmurlu, karlı, sisli ve soğuk havalarda yani her türlü hava koşulunda sürekli olarak uçuş yapıyor ve görüntü alıyor demektir. Biz de soralım, “Bayraktar AKINCI TİHA ve TB2 SİHA, Askerlerimiz şehit edilirken neredeydi?”

     Baykar Şirketinin paylaştığı söz konusu twitter mesajı tamamen hayal ürünü olup kamuoyunu yanıltmak maksadıyla hazırlanmış bir mesajdır. Çünkü şirketin ürettiği hava araçlarında, soğuk havalarda uçuş yapmak için gerekli olan buz önleme sistemi yok. Ayrıca, fırtınalı, yağmurlu, karlı ve sisli havalarda bulut üstünden görüntü almak için gerekli olan radar da yok.

     Muhatapları tarafından tekzip edilmeyen açık kaynaklara göre Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 420 adet, Türk Kara Kuvvetleri’nin envanterinde 122 adet olmak üzere toplam 542 adet Baykar/Bayraktar TİHA/SİHA var. Ancak, anılan şirketin ürettiği yüzlerce hava aracı Irak’ın kuzeyinde soğuk ve görüş mesafesinin düşük olduğu havalarda kullanılamıyor.

Terörist Sızmalarını Tespit Edip Önleyen Tusaş’ın Siha’ları Neden Kullanılmadı, Neden Kullanılmıyor?

     Muhatapları tarafından tekzip edilmeyen açık kaynaklara göre Türk Kara Kuvvetleri’nin envanterinde 54 adet, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 22 adet olmak üzere toplam 76 adet TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.) SİHA var.

     TUŞAŞ ANKA ve TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’lar, MİLSAR Radarı ile bulut üstünden ve sisli bölgelerden görüntü alıyor, kanat ve kuyruk bölgelerinde yer alan Buz Önleme Sistemi ile -54 dereceye kadar her türlü hava koşulunda görev yapıyor. (Bölgedeki en düşük hava sıcaklığı -40 derecedir.) Ayrıca, anılan hava araçları, 15 knot (28 km.) yan rüzgârda ve 20 knot (37 km.) ön rüzgârda kalkış ve iniş yapıyor.

     Milli Savunma Bakanlığı, 12 askerimizin şehit olduğu terör saldırısında, “Sisten görüş 5 metreye düşmüş, İHA/SİHA’ların kullanılması imkânsızdı” diyerek olayı savuşturmaya çalıştı. Söz konusu gerekçe, Bayraktar AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA’ları için geçerli olup TUSAŞ SİHA’ları için geçerli değildir. Şimdi bizde Bakanlığa soralım, MİLSAR Radarı ile bulut üstünden ve sisli bölgelerden görüntü alan, Buz Önleme Sistemi ile her türlü hava koşulunda görev yapan TUŞAŞ ANKA ve TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’lar neden kullanılmadı, neden kullanılmıyor?” Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler bu konuda Türk Kamuoyuna açıklama yapmak zorundadır.

Baykar Şirketi ve Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar Şehit Ailelerine Tazminat Ödemelidir!

     Açık kaynaklara göre, Türk Kara Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri’ne toplam 76 adet TUSAŞ SİHA alınırken, Baykar/Bayraktar TİHA/SİHA’lardan toplam 542 adet alınmış. Soğuk ve görüş şartlarının sınırlı olduğu havalarda uçamayan Baykar/Bayraktar TİHA/SİHA’larının, TUSAŞ SİHA’larının 7 misli miktarda satın alınması dikkat çekiyor. Her iki şirketin imal ettiği hava araçları mukayese edildiğinde Baykar şirketi lehine açık bir kayırma olduğu görülüyor.

     TUSAŞ ve BAYKAR’ın internet sitelerinde yayınlanan performans kriterlerinde bu durum açıkça görülüyor. TUSAŞ ANKA havada 30 saat kalırken Bayraktar TB2 havada 27 saat kalıyor. TUSAŞ ANKA 30 bin feet irtifaya çıkarken, Bayraktar TB2 ancak 25 bin feet irtifaya çıkıyor. TUSAŞ ANKA’nın motoru yerli ve turbo dizel olup 172 Beygir Gücündedir. Bayraktar TB2’nin motoru ise yabancı ve benzinli olup 105 Beygir Gücündedir. Ukrayna’ya satılan ve kontrolden çıkan TB2, füze ile vurularak düşürüldü. Ukrayna bölgesinde kullanılan 100’den fazla TB2, Rus Hava Savunma Sistemleri tarafından düşürüldü.

     TUSAŞ AKSUNGUR havada 50 saat kalırken Bayraktar AKINCI havada 24 saat kalıyor. TUSAŞ AKSUNGUR, yaklaşık 3 Bin kilometrelik harekât yarıçapına sahip olup, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz üzerinde 2 günden fazla süreyle devriye dolaşıp tekrar Dalaman’daki Üssüne geri dönüyor.

     Verilen somut örnek ve belgelerden anlaşılacağı üzere Baykar Firması’nın ürettiği AKINCI SİHA’lar düşük performanslı olup, TUSAŞ’ın ürettiği AKSUNGUR SİHA’ların çok gerisindedir. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, eşine ait şirketten bakanlığa dezenfektan satıldığı için görevden alınmıştı. Erdoğan’ın Başkomutanlığını yaptığı Silahlı Kuvvetler’e damadının ortak olduğu şirketten milyon dolarlık SİHA’lar satılıyor. Şimdi biz de soralım; Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptıkları ile Tayyip Erdoğan’ın yaptıkları arasında ne fark var?  

     Baykar Şirketinin TSK’ya sattığı TİHA ve SİHA’lar iddia edildiği gibi 7/24 görev yapamıyor ve teröristlerin üs bölgesine sızmasını engelleyemiyor. Askerlerimize koruma sağlayamayan Baykar Şirketi ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Pençe-Kilit Harekât bölgesindeki Şehitlerimizin ve yaralılarımızın ailelerine tazminat ödemelidir.

3 Adet Bayraktar TİHA İçin 120 Milyon Dolar Ödendi mi?

     İHA/TİHA ve SİHA üreten şirketlerin ihaleleri Milli Savunma Bakanlığı (MSB) üzerinden yapılıyor. Çünkü, MSB Fiyat, Maliyet ve Analiz Dairesi, devletin soyulmasını engellemek için titiz ve ayrıntılı bir çalışma yaparak silah sistemlerinin gerçek birim maliyetini belirliyor. Ancak, 2010 yılında, Kara Kuvvetleri için yapılan 3 adet TİHA ihalesinde, MSB devre dışı bırakılarak ihale şartları Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)  tarafından belirlendi.

     Basın üzerinden, 03 Mayıs 2023’den itibaren; Kara Kuvvetleri için ihtiyaç duyulan 3 adet Taktik İHA ihalesinin 2010 yılında, BAYKAR Firmasına verildiği, ihale bedelinin 120 milyon dolar olduğu, ihale bedelinin %25’inin firmaya peşin olarak ödendiği iddiası doğrumu dur? Bu iddia doğru ise, 1 adet F-16 Savaş Uçağı’nın satış fiyatı 20 milyon dolar iken, 1 adet Taktik İHA’ya 40 milyon dolar ödenmesi yani 2 Savaş Uçağı ücreti ödenmesi etik midir? sorularını sordum. Sorularımın muhatapları cevap vermeyerek ve aşağıda bağlantısını verdiğim yazıları tekzip etmeyerek zımnen ve hukuken iddiaları kabul etmiş oldu.

    Dönemin SSİK (Savunma Sanayi İcra Komitesi) Başkanı Tayyip Erdoğan, SSİK Üyesi İlker Başbuğ, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner ve Baykar Şirketi, ticari sır v.b. gerekçelerin arkasına sığınmadan bu konuda Türk Kamuoyuna açıklama yapmak zorundadır. Anılan şahıslar ve şirket bu konuda açıklama yapmazsa söz konusu iddialar bir kez daha doğrulanmış ve zımnen ve hukuken kabul edilmiş olacaktır.

Terörle Mücadeleden, Terörle Müzakereye

     Türkiye’nin Irak kuzeyindeki askeri varlığının hukuki dayanağı 1926 Türkiye, İngiltere ve Irak arasında yapılan Ankara Antlaşması ve 1946 Türkiye ve Irak arasında yapılan Dostluk ve İyi Komşuluk Antlaşması’dır.

*Türkiye, 90’lı yıllarda uyguladığı Alan Kontrolü yöntemi ve Çevreleme Stratejisi kapsamında Irak kuzeyinde tesis ettiği 50 km. derinliğindeki Tampon Bölge ile terör eylemlerini sıfırladı. Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Hakurk teröristlerden temizlendi.

Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde;

*2004’te Irak kuzeyindeki Tampon Bölge kaldırıldı. Bölgede sınırlı miktarda askeri birlik bırakıldı.

*2007’de, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından Barzani’nin PKK’ya yardımı belgelendi. Video görüntüleri Başbakan Erdoğan’a gösterildi.

*2009’da, TRT’de kürtçe yayın yapılmaya başlandı.

*2009’da, Barzani’nin PKK’ya yardımını belgeleyen Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Kozmik Odası’na CMK(Ceza Muhakemesi Kanunu) 47 ve CMK 125’e aykırı bir şekilde girildi.

*2009’da, Habur rezaleti yaşandı. Eli kanlı teröristler Çadır Mahkemeleri’nde sözde yargılanarak serbest bırakıldı.

*2010-2011 yılları arasındaki dönemde Ankara/Polatlı’da konuşlu 58. Topçu Tugayı, Kandil’deki hedefleri imha etmek üzere sınır bölgesine intikal ettirildi. Ancak, Tugay’a atış yaptırılmadı. Tugay atış yapmadan Ankara’ya geri döndü.

*Teröristlerle Oslo’da masaya oturuldu.

*2002-2012 arasındaki dönemde Irak kuzeyinde bulunan Mahmur kampında yaşayanların sayısı 4 binden 12 bine çıktı. Anılan kampta terör örgütüne terörist yetiştiriliyor.

*2002-2012 arasındaki dönemde Geçici Köy Korucusu sayısı 85 binden 55 bine düşürüldü.

*2002’de 6 olan şehit sayısı 2012’de 123’e yükseldi.

*Sözde Çözüm sürecinde, hendekler kazıldı, PKK paçavralarının ve bebek katili teröristbaşının resimlerinin taşınması suç olmaktan çıkarıldı.

*2014’de Barzani’nin çapulcu peşmergeleri Habur’dan giriş yaparak Suriye’nin Ayn El Arap bölgesine geçti.

*2014’te Barzani ile 50 yıllık enerji anlaşması imzalandı. Barzani bölgesinden çıkarılan petrol Kerkük-Ceyhan boru hattı üzerinden Akdeniz’e, oradan da tanker gemileri ile İsrail’in Hayfa limanına taşınıyor.

*2015’de, AKP Hükümeti ile HDP arasında Dolmabahçe Mutabakatı imzalandı.

*Çapulcu peşmergelerin maaşlarının ödenmesi için Barzani’ye 2 milyar dolar kredi verildi. Erdoğan, krediyi hangi bankanın verdiğini ve kredinin geri ödenip ödenmediğini bu güne kadar açıklayamadı.

*2019’da kırmızı bültenle aranan eli kanlı terörist Osman Öcalan TRT Kurdi’ye çıkarıldı.

*2024, Askerlerimiz şehit olmaya devam ediyor.

Terörü Bitirmek İçin Somut Çözüm Önerileri

*Türkiye’nin bekası için, Irak kuzeyindeki askeri varlığımız, geçici üsler yerine sabit üsler tesis edilerek devam ettirilmeli, 50 km. derinliğindeki Tampon Bölge yeniden tesis edilmelidir.

*Terörle mücadele eden askerlerimizin güvenliğini sağlamak ve terörist sızmalarını önlemek için üstün performanslı TUSAŞ ANKA ve TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’lar, harekât icra edilen bölgelerde, 7/24 kesintisiz olarak uçurulmalıdır.

*Dağa çıkışın önlenmesi için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde istihdam sağlanmalı ve cazibe merkezleri oluşturulmalıdır.

*Mahmur Kampı’nın boşaltılması sağlanmalıdır.

*Habur’dan geçen Türk TIR’ları hem Barzani’ye hem de Merkezi Irak Hükümeti’ne gümrük vergisi veriyor. Habur Hudut Kapısı kapatılmalı yerine 15 km. daha batıda olan ve doğrudan Türkmen Soydaşlarımızın yaşadığı bölgelere ulaşan Ovaköy Hudut Kapısı açılmalıdır. Ovaköy Hudut Kapısı’nın açılması halinde Barzani’ye gümrük vergisi verilmeyecek ve terör destekçisi Barzani soyutlanacaktır.

*Kerkük-Ceyhan Boru hattından akıtılan her damla petrol Mehmetçiğe kurşun olarak geri dönüyor. Barzani ile yapılan enerji anlaşması feshedilmeli ve Boru hattı derhal kapatılmalıdır.

*Barzani’ye olan bütün destek kesilmelidir.

*ABD, İsrail, İsveç ve diğer ülkelerin PKK/YPG terör örgütüne verdiği lojistik destek kesilmelidir.

*ABD’nin PKK/YPG’ye yaptığı yardımlar sona erinceye kadar İsveç’in NATO üyeliği veto edilmelidir.

*Türkiye’deki uyuşturucu kaçakçılığı önlenerek PKK’ya olan maddi destek engellenmelidir.

*Malatya-Kürecik Radarı kapatılmalıdır.

*ABD’nin İncirlik Üssü’ndeki faaliyetlerine son verilmelidir.

     Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde, terörü bitirmek için önerilen somut önerilerin hayata geçirilmesini beklemek içi boş bir hayaldir. Terörü bitirmek için Milli ve Yerli Hükümetlere ihtiyaç vardır.

BİR KARIŞ VATAN TOPRAĞINI DÜŞMANA VERMEMEK İÇİN NİCE KAHRAMAN MEHMETÇİKLER ŞEHİT OLURKEN, TÜRKİYE’NİN BATISINDAKİ VATAN TOPRAĞI ADALARIMIZ SAVUNULMADAN YUNAN ASKERİNE TESLİM EDİLİYOR !

     Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde 20 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı Yunanistan’ın egemenliği altına konuldu. İşgal edilen adalarımızda 6 bin Yunan askeri ve 7 binden fazla Yunan vatandaşı var. Türkiye batıdan bölündü ve Anayasamızın 3. Maddesi fiilen değiştirildi. Anayasal düzen ortadan kaldırıldı.

     Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusu’ndakibir karış vatan toprağını düşmana vermemek için nice Kahraman Mehmetçikler şehit olurken, Türkiye’nin batısındaki vatan toprağı adalarımız savunulmadan Yunan askerine teslim ediliyor.

     Farkında mısınız?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri

https://tele1.com.tr/turk-ordusu-siha-uzerinden-siyasi-reklam-araci-yapilamaz-840175/

     Dönemin SSİK (Savunma Sanayi İcra Komitesi) Başkanı Tayyip Erdoğan, SSİK Üyesi İlker Başbuğ, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, Kara Kuvvetleri Komutanı Işık Koşaner ve Baykar Şirketi, ticari sır v.b. gerekçelerin arkasına sığınmadan bu konuda Türk Kamuoyuna açıklama yapmak zorundadır. Anılan şahıslar ve şirket bu konuda açıklama yapmazsa söz konusu iddialar bir kez daha doğrulanmış ve zımnen ve hukuken kabul edilmiş olacaktır.

Terörle Mücadeleden, Terörle Müzakereye

     Türkiye’nin Irak kuzeyindeki askeri varlığının hukuki dayanağı 1926 Türkiye, İngiltere ve Irak arasında yapılan Ankara Antlaşması ve 1946 Türkiye ve Irak arasında yapılan Dostluk ve İyi Komşuluk Antlaşması’dır.

*Türkiye, 90’lı yıllarda uyguladığı Alan Kontrolü yöntemi ve Çevreleme Stratejisi kapsamında Irak kuzeyinde tesis ettiği 50 km. derinliğindeki Tampon Bölge ile terör eylemlerini sıfırladı. Metina, Zap, Avaşin, Basyan ve Hakurk teröristlerden temizlendi.

Erdoğan ve AKP Hükümetleri döneminde;

*2004’te Irak kuzeyindeki Tampon Bölge kaldırıldı. Bölgede sınırlı miktarda askeri birlik bırakıldı.

*2007’de, Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından Barzani’nin PKK’ya yardımı belgelendi. Video görüntüleri Başbakan Erdoğan’a gösterildi.

*2009’da, TRT’de kürtçe yayın yapılmaya başlandı.

*2009’da, Barzani’nin PKK’ya yardımını belgeleyen Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın Kozmik Odası’na CMK(Ceza Muhakemesi Kanunu) 47 ve CMK 125’e aykırı bir şekilde girildi.

*2009’da, Habur rezaleti yaşandı. Eli kanlı teröristler Çadır Mahkemeleri’nde sözde yargılanarak serbest bırakıldı.

*2010-2011 yılları arasındaki dönemde Ankara/Polatlı’da konuşlu 58. Topçu Tugayı, Kandil’deki hedefleri imha etmek üzere sınır bölgesine intikal ettirildi. Ancak, Tugay’a atış yaptırılmadı. Tugay atış yapmadan Ankara’ya geri döndü.

*Teröristlerle Oslo’da masaya oturuldu.

*2002-2012 arasındaki dönemde Irak kuzeyinde bulunan Mahmur kampında yaşayanların sayısı 4 binden 12 bine çıktı. Anılan kampta terör örgütüne terörist yetiştiriliyor.

*2002-2012 arasındaki dönemde Geçici Köy Korucusu sayısı 85 binden 55 bine düşürüldü.

*2002’de 6 olan şehit sayısı 2012’de 123’e yükseldi,

https://www.haberturk.com/cumhurbaskani-erdogan-barzani-ye-ne-abd-ne-rusya-bizim-gibi-yardim-etti-kadir-kiymet-bilmiyorlar-1643468

*2019’da kırmızı bültenle aranan eli kanlı terörist Osman Öcalan TRT Kurdi’ye çıkarıldı.

*2024, Askerlerimiz şehit olmaya devam ediyor.

Terörü Bitirmek İçin Somut Çözüm Önerileri

*Türkiye’nin bekası için, Irak kuzeyindeki askeri varlığımız, geçici üsler yerine sabit üsler tesis edilerek devam ettirilmeli, 50 km. derinliğindeki Tampon Bölge yeniden tesis edilmelidir.

*Terörle mücadele eden askerlerimizin güvenliğini sağlamak ve terörist sızmalarını önlemek için üstün performanslı TUSAŞ ANKA ve TUSAŞ AKSUNGUR SİHA’lar, harekât icra edilen bölgelerde, 7/24 kesintisiz olarak uçurulmalıdır.

*Dağa çıkışın önlenmesi için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde istihdam sağlanmalı ve cazibe merkezleri oluşturulmalıdır.

*Mahmur Kampı’nın boşaltılması sağlanmalıdır.

*Habur’dan geçen Türk TIR’ları hem Barzani’ye hem de Merkezi Irak Hükümeti’ne gümrük vergisi veriyor. Habur Hudut Kapısı kapatılmalı yerine 15 km. daha batıda olan ve doğrudan Türkmen Soydaşlarımızın yaşadığı bölgelere ulaşan Ovaköy Hudut Kapısı açılmalıdır. Ovaköy Hudut Kapısı’nın açılması halinde Barzani’ye gümrük vergisi verilmeyecek ve terör destekçisi Barzani soyutlanacaktır.

     Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğusu’ndakibir karış vatan toprağını düşmana vermemek için nice Kahraman Mehmetçikler şehit olurken, Türkiye’nin batısındaki vatan toprağı adalarımız savunulmadan Yunan askerine teslim ediliyor.

     Farkında mısınız?

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri

https://tass.com/defense/1601907