Aile İçi Etkili İletişim

63

Çağdaş bir toplum olabilmek ve sorunlara demokratik çözümler getirebilmek için bireylerde sağlıklı iletişim becerileri geliştirilmelidir.

İletişim Engelleri Çocuğu Olumsuz Etkiler

Anne baba çocuğu dinlerken bedensel olarak da dinlemelidir.Sen dili, çocuğun olumsuz davranışlarını  değiştirmesinde etkili olmaz. Anne baba tarafından suçlayıcı ve yargılayıcı sen mesajları alan çocuk, zamanla kendisini savunmaya ve anne babasını yargılayarak karşı çıkmaya başlar. Ben dili, kabul edilmeyen davranışın tanımlandığı ve ne tür duygular uyandırdığının açıklandığı dürüst ve sorumlu bir kızgınlık ifadesidir. Ben dili; Anne Babanın o anda kendilerinde oluşan gerçek duygularını ifade etmeleridir. Duyguların ifade edilişinde suçlama ve yargılamanın yoktur. Sen dili, suçlama ve yargılama içerir. En Etkili ben iletileri anne-babanın gerçek duygularıyla uyumlu olan iletilerdir. Çocuğunuzun kendine güvenli  olmasını mı istiyorsunuz? Önce siz ona güvenin. Sözleriniz ya da davranışlarınızla çocuklarınıza onları sevdiğinizi ne kadar sık belli edersiniz?Çocuklarınızla, geneldeki ilişkileriniz, tutumunuz sevginin göstergesidir.

Çocuğun Davranışını Anlamakta Güçlük Mü Çekiyorsunuz? Kendinizi Çıkmazda Hissedip Çaresiz Mi Kalıyorsunuz?

Etkili anne baba olmak sabır gerektirir. adım adım ilerleyin.

Çocuğun hatalarını söylemek yerine güçleri ve olumlu taraflarını ifade edin.

Sevginizi Dile Getirin.

Yetersizlik sergileyen bir çocuk, beceriksiz değildir.Kendi yeteneklerine inancını yitirmiştir.

 Anne Baba Olarak Çocuğunuzu ve Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Aile değerleri çocukların seçimlerini etkiler. Örneğin; Müziğe değer ve önem verilen bir ailede çocuğun seçiminin bu yönde olma ihtimali yüksek olacaktır.
Çocuklar sevilmek, şefkat ve ilgi görmek ister. Çocukların sorumlu kişiler olarak yetişmelerine yardım etmek, çocuklar açısından en iyi yoldur. Kontrol etme, baskı yapma, aşırı koruma ve acıma duyguları çocukların saygı kavramlarını mahveder.Çocukların hatalarını bulmaktansa, beğendiğiniz olumlu davranışlarını destekleyin.Övmeyin, yüreklendirin.

Temel Aile Gereksinimleri

* Değerli olma Duygusu
* Güven Ortamı
* Yakınlık ve Dayanışma Duygusu
* Sorumluluk Duygusu
* Zorluklarla Mücadele Ederek Onların Üstesinden Gelme Becerisi
*Öğrenme, Mutluluk ve Kendini Gerçekleştirme Ortamı
* Sağlıklı Manevi Yaşamın Temellerini Oluşturma Ortamı

Çatışma Konusunda Aktif Dinleme Kullanılmalıdır.

Çocuğun davranışının altında yatan nedeni anlayabilirsek olumsuz davranışı değiştirmek için de ne yapabileceğimizi çok daha kolay buluruz.

ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUK İLETİŞİMİ

•1) İş sonrası çocuğunuzla birlikte yüz yüze sohbet ederek, birlikte oyun oynayarak nitelikli zaman geçirin.

•2) Yeterli zaman ayıramadığınızı düşünüp suçluluk duygusu içinde çocuğunuza veremediğiz zamanı, hediyelerle telafi etmeye çalışmayın.

•3) İşten eve dönüşte özlemle çocuğunuzun her istediğini yaparak, aşırı hoşgörülü tutum sergilemeyin.

•4) 0-3 yaşları arasında çocuğun ev ortamında olmasının önemi sebebiyle aile büyüğü tarafından (anneanne, babaanne) yada onun  kontrolünde titizlikle seçilmiş bakıcıyla büyütülmesini tercih edin.  

•5) Mümkünse 3-6 yaşından sonra kurum bakımını tercih edin.

•6) Okul çağında, mümkünse çocuğunuzun okuldan dönüşünde evde olun.  onu haberleşmeden uzun süre evde yalnız bırakmayın.

•7) Okula başlama, çocuğun hayatında önemli bir gelişmedir okula uyum sağlaması, çalışma alışkanlığının kazanması için ona destek olun.

 Çocuklar, başarılarının ilgiyle izlenmesini isterken, başarısızlıklarında da yardım bekler.

8) Çocuğunuza işten dönüşünüzde , sizden beklediği ilgiyi gösterebilmeniz için  gün boyu zamanınızı iyi planlayıp enerjinizi doğru harcayın.

9) Okul çıkışında ( olanalaklarınız doğrultusunda) etüt veya okuma salonu, sanat atölyesi, spor alanı olan çocuk klüplerini tercih edin.

10) Ergenlikte çocuğunuzun büyüdüğünü artık size geçmişteki kadar gereksinim duymayacağını düşünmek oldukça yanlıştır. 
     * Hızlı bedensel gelişmesini anlayıp kabul etmesi için desteğinize, anlayışlı sohbetinize ve dertleşmeye ihtiyacı vardır. 
     * Etkin bir dinleyici olun. 
     * Çoğu zaman çözüm değil, dinlenmek ve anlaşılmak ister.
     * Kız ve erkek arkadaşlığı konusunda bilgi verin.

 
     * Okul çıkışında, spor ve / veya kültür sanat etkinliklerine yönlendirin.