100’üncü Yıl Marşı

406

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı için yazılıp bestelenen marşı yani 100’üncü Yıl Marşı’nı bileniniz var mı? Eminim ki yoktur çünkü öyle bir marş yok!

Geçenlerde Abdülhamit Kahvecioğlu ile sohbet ederken şöyle bir ifade kullandı. “Ben Cumhuriyet’in 50’nci yılında gençtim, 50’nci yıl heyecanını ve kutlamalarını bugün gibi hatırlıyorum ve 50’nci Yıl Marşı’nı hala ezbere biliyorum. Bugün ise bir 100’üncü Yıl Marşımız bile yok!”

Abdülhamit Bey söyleyince bende dank etti. Bizim bir 10’uncu Yıl Marşımız var, 50’nci Yıl Marşımız var, hatta bir 75’inci Yıl Marşımız bile var. Ama ne hikmetse 100’üncü Yıl Marşımız yok.

Bir ülke hayatta kaç kere 100’üncü yaşını kutlar ki?

Bir insan hayatta kaç kere sevdiği, değer verdiği bir varlığın 100’üncü yaşına erişebilir ki?

Üç büyük futbol kulübümüzün yani –kronolojik sırayla- Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin 100’üncü yıllarını kutladıklarını şahit olan bir nesiliz biz. İyi ki de olduk çünkü gerçekten çok güzel kutlamışlardı. Hele ki Kıraç’ın Fenerbahçe için yazıp bestelediği 100’üncü Yıl Marşı gerçekten müzikal olarak enfesti. Ki ben bir Galatasaraylı olarak belirtiyorum bu hususu.

Şurada iki gün sonra Cumhuriyetimizin ve genç Türk devletinin 100’üncü yaş gününe erişeceğiz ama maalesef rical-i devletimizde 100’üncü yıl kutlamaları ile alakalı en ufak bir çaba yok. Hani kendilerini tanımasak devletin 100 yaşına eriştiğine üzüldüklerini, yas tuttuklarını falan zannedeceğiz!!

Tabi 100’üncü yıl kutlamalarının sönük geçmesinde ve hali hazırda bir 100’üncü Yıl Marşımızın olmamasında rical-i devletimizin kahir ekseriyetinin estetik ve sanat zevkinden yoksun olması etkili. Çünkü ellerinde ne kadar güç ve imkân bulunursa bulunsun bir türlü göze ve gönle hitap eden herhangi bir şey üretmeyi beceremiyorlar. 100’üncü Yıl kutlamalarının sönük geçmesinde ve bir 100’üncü Yıl Marşımızın olmamasının altında başka bir mantıklı sebep bulamıyorum!

Tabi ki sadece ricali devlete kızmamak lazım. Bu ülkede kalbi ülkesi için çarpan bir tane sanatçı yok mu? Ülkesini seven bir tane şair, güfte yazarı yok mu? Bir tane bestekâr yok mu? Cumhuriyetin 100’üncü yılında bir 100’üncü Yıl Marşı yazmak için illa ki devletin bir talimat vermesi veya bir yarışma düzenlemesi veya bir şekilde teşvik etmesi mi lazım?

Lazımmış demek ki!!…