14.6 C
Kocaeli
Cuma, Şubat 23, 2024
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Avukat Zeki Hacıibrahimoğlu Kocaeli Aydınlar Ocağının Konuğu Oldu

Kasım 25, 2023 @ 17:30 - 19:30

Av. Zeki Hacıibrahimoğlu Kocaeli Aydınlar Ocağının düzenlediği Ekim Ayı etkinliğinde yaptığı söyleşiyle dinleyenlerin gönüllerini fethetti.

Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanı Av. Gürkan Uysal’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı programda ev sahipliğini Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkan Vekili Av. Şeref Gönenli ve Kocaeli Aydınlar Ocağı yönetim kurulu üstlendi. Programa Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın önceki dönem başkanlarından Dr. Halil İbrahim Kahraman ve Ahsen Okyar’ın yanı sıra Aydınlar Ocağı üyeleri katıldılar.   Av. Zeki Hacıibrahimoğlu’nun sohbet havasında geçen konuşmasının ardından, Kocaeli Aydınlar Ocağı adına teşekkür plaketini Dr. Halil İbrahim Kahraman takdim etti. Yine Ahsen Okyar tarafından günün hatırası olarak duvar saati hediye edildi.

Av. Zeki Hacıibrahimoğlu, Alparslan Türkeş’in avukatlığını yapan isim. Hacıibrahimoğlu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır DGM’de yargılandığı davada Erdoğan’ın avukatlığını da üstlenen bir isim. Yine kamuoyu Av. Zeki Hacıibrahimoğlu ismini, terörist başı Abdullah Öcalan’ın yargılandığı davaya 3000 şehit yakınının müdahil avukatı olarak katılmasıyla tanıyor.   AV. ZEKİ HACIİBRAHİMOĞLU KİMDİR?   Avukat, yazar. 1948 yılında Rize’nin Çayeli ilçesinde doğdu. İlkokul ve ortaokulu Çayeli’nde, liseyi Rize Lisesi’nde okudu. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kayıt oldu. 1971’de fakülteden mezun oldu ve İstanbul’da serbest avukatlığa başladı. Avukatlık stajını İstanbul Barosu’nda tamamladı. Avukatlığı döneminde önemli davaların altına imza attı. Ülkücü hareketin bütün davalarını takip etti. MHP davasının ve Alpaslan Türkeş’in devamlı avukatlığını yaptı. Alparslan Türkeş için hazırladığı tahliye dilekçesi basında büyük yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır DGM’de yargılandığı davada avukatlığını üstlendi. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın yargılandığı İmralı’daki davaya 3000 şehit yakınının müdahil avukatı olarak duruşmalara devamlı katıldı. Dava sonucunda teröristbaşı Öcalan’a idam cezası verildi. Türkiye’deki temyiz yolları bitince dosya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne elli şehit yakınıyla birlikte davaya katılmak için Fransa’nın Strasbourg şehrine gitti ve oradaki yargılamaya da müdahil vekili olarak katıldı. Bu arada Türkiye Cumhuriyeti’nde ceza kanunlarında değişiklik yapılarak idam cezası kaldırıldı. Zeki Hacıibrahimoğlu’nun birçok gazetede köşe yazıları yayınlandı. Televizyonlarda çeşitli konularda yapılan programlara uzman hukukçu kimliğiyle konuşmacı olarak katıldı. 1999 ve 2001 yıllarında terör konusunda Harp Akademilerinde subaylara bildiriler sundu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Av. Zeki Hacıibrahimoğlu’na Plaketini Önceki Ocak başkanlarımızdan Dr. H.İbrahim Kahraman takdim etti.

Önceki dönem Ocak Başkanlarımızdan Sayın Ahsen Okyar, kendi adına Av. Zeki Hacıibrahimoğlu’na duvar saati hediye etti.

Konferansı ilgi ile izleyen konuklar

Detaylar

Tarih:
Kasım 25, 2023
Saat:
17:30 - 19:30