Banu Avar’lar Konuşabilmeli

23

 

O işsiz bir gazeteci ve TV programı yapımcısı.

AB’nin, ABD’nin ve küresel sermayenin ikiyüzlülüğünü ortaya koyan TV programları yapardı.

Türkiye’nin, bölgemizin ve dünyadaki geri kalmış ülkelerin, bu güçlerin kontrolünde yürütülen operasyonlarla, nasıl bağımlı ve sömürülen ülkeler haline getirildiğine dikkat çekerdi.

Özellikle 2004- 2008 arasında TRT-1 de yayımlanan “Sınırlar Arasında” adlı haber belgesel programı kendi alanında bir ilk idi. Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika’ ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden ekrana gelen bir programdı.

Programın akıbeti de çok özel oldu: “2008 Mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç büyükelçilerinin şikayetleri sonucu yayından kaldırıldı.. Bu gerekçe TRT üst yönetimi tarafından beyan edildi(!).”

Çok iyi bir programcı idi. İyi bir eğitimi, gazetecilik ve TV programcılığı alanında ciddi tecrübesi, yaptığı çok başarılı programları vardı. Daha da önemlisi müthiş bir vatan millet sevgisi ve mangal gibi bir yüreği vardı.

Ürküttüğü fincancı katırlarının gücünün boyutunu en iyi bilenlerdendi. Ama içindeki inanç ve Türk milletine olan sevdası, milletinin bağımsızlığına olan tutkusu O’na hepimizin hayranlıkla izlediği mücadele gücünü vermekteydi.

BANU AVAR‘dan söz ettiğimi anladığınızdan eminim.

O, bilgi ve duygularını milleti ile paylaşmak azim ve iradesinin önüne çıkarılan bütün engelleri aşmak için büyük bir gayret içinde. Sesini ve görüşlerini medyada duyuramayınca sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Feysbuk‘ta onbinlerce insanın okuduğu, paylaştığı görüşleri ülke sathında dalga dalga yayılmakta.

Kitaplar yazıyor: “Sınırlar Arasında, Avrasyalı Olmak, Hangi Avrupa, BÖL VE YUT!, HANGİ DÜNYA DÜZENİ, KAÇIN DEMOKRASİ GELİYOR.” Banu Avar bu yıl Mayıs ayında Kocaeli 4. Kitap Fuarı’nda İzmitliler ile buluşmuştu.

Son olarak yepyeni bir kitabıyla okurları ile buluşmakta: “GÜN O GÜN’DÜR

Bunun yanında yurtiçinde konferanslar vermeye devam ediyor. “10 yıldır, yurdun dört bir yanında köylere, ilçelere illere gidiyor, ilkokullardan liselere, üniversitelere, sendikalardan derneklere her cenahtan davete icabet ediyor. Bu yıl da Anadolu’da 100’den fazla il, ilçe, kasaba ve köyde onbinlerce insanımızla bir araya geldi.”

Memleketin içinde bulunduğu durumu 1919 şartlarıyla mukayese eden Banu Avar benzerlikleri anlatmakta.  Bugün de emperyalist devletlerin aynı hesaplar peşinde olduğunu, aynı metotlarla satın alınmış, beyinleri yıkanmış siyasilerle, sözde aydınları kullandığını çok inandırıcı bir şekilde ifade etmekte.

Banu Avar, GÜN O GÜN’DÜR kitabının ipuçlarını şu sözlerle vermekte:

“1919 şartlarında  ‘bağımsızlığı karakteri sayan’ İslamcı, Türkçü ve Solcu cenahtan vatanseverler bir yandaydı; ‘Verelim kurtulalım, yeter ki bize dokunulmasın!‘ diyen maskeli oyuncular bir tarafta!

Vatanın ‘namus’ olduğunu kavrayanlar, her ilde, ilçede, köylerde bir araya geldiler ve ortak direnişin meşalesini yaktılar.

Birbirinden farklı cenahlardan gelip omuz omuza veren bu insanların verdiği dillere destan mücadele, yedi düveli şaşkına çevirmiş, emperyalizmin kalelerini indirmiş, onun ‘maskeli oyuncularını ‘ ise ‘ecnebi gurbetinde’ ‘vatansız bir ölüm’e itmiştir.

Tıpkı geçen yüzyılın başındaki gibi küresel çeteler ve içerdeki adamlarının ülkeyi felakete sürüklediği böylesi bir dönemde yapılacak şey ‘aynı’dır.

‘Gün’ , işte ‘O Gün’dür!

Türkiye, 100 yıl önce emperyal odakların oyununu bozan tek ülke! Batı yüz yıldır bozulan oyunu yeniden sahnelemek peşinde.. Hedeflerine çok yaklaştıklarını düşünüyorlar.. Yüz yıl önce de öyle düşünmüşlerdi..

Hedeflerine en yakın oldukları noktada DÜŞMÜŞLERDİ.. Onları bu millet yendi! En ummadıkları zaman ve yerdi! Tarih tekerrür etti, benzer bir noktaya geldi..

‘GÜN’ ‘O GÜN’dür! ‘Zafer’ de tekerrür edecektir!”

*****

Bırakın “ileri demokrasileri” normal demokrasilerde bile vatan, millet, bağımsızlık, hürriyet sevdasını haykıran aydınların, düşünen kişilerin görüşlerini paylaşmasına engel olunmaz. Ama küresel çeteler o kadar güçlüdür ki, Banu Avar ve O’nun gibi düşünen fikir ve dava adamlarının halka ulaşmasının önüne binbir engel çıkarılır.

Buna karşılık millet, birkaç düzine “ayarlanmış” sözde aydın, yazar, bilim adamı ile beyni yıkanarak cellâdına âşık hale getirilmeye çalışılır. Bir Holivut filmi özeni ile kurgulanan projelerin sahiplerinin maalesef önemli başarılar kazandığı da açıktır.

Türkiye’nin ve Türk Milletinin Banu Avar ile milli ve bağımsız bir devlette yaşamak gerektiğini haykıran aydınların sesine ihtiyacı var.

Banu Avar’lar konuşabilmeli…

*****

Kocaeli Aydınlar Ocağı bu inançla Banu Avar’ı Kocaeli halkıyla buluşturuyor. Tüm Kocaelilileri konferansa davet ediyor. (07 Aralık 2012 Cuma Günü, saat 19 da, Fuar İçi Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Salonunda)

Banu Avar’dan öğreneceklerimiz olduğu için.. Banu Avar gibilere moral vermek için.. Daha da önemlisi ‘bağımsızlığı karakteri sayan’ İslamcı, Türkçü ve Solcu cenahtan, her partiden vatanseverlerin’ bir arada aynı duyguları paylaşabildiğini göstermek için..

BANU AVAR’ı dinlemek için konferans salonunda buluşalım.

 

 

Önceki İçerikÖğretmen’e Hitap
Sonraki İçerik“Küresel Düzene Boyun Eğmeyen Bir Türkiye” İstiyoruz…
Avatar photo
Doğum 20.07.1956 BUCAK-BURDUR Eğitim Cumhuriyet İlk Okulu, Bucak Lisesi (Mezuniyet 1973) İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi - Kimya Yüksek Mühendisliği (Mezuniyet 1978) İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Mezuniyet 1995) Çok sayıda şirket içi ve şirket dışı eğitim programlarına iştirak. (ISO 9000, Toplam Kalite Yönetimi, Verimlilik, İş İdaresi, Pazarlama, İstatistiksel Proses Kontrol, Kişisel Gelişim, Kişisel İmaj ve diğer konularda onlarca eğitim programı) 1978-1980 Akyazı/Sakarya Yonca Süt Fabrikası İşletme ve Laboratuar Şefi 1980-1995 Petkim A.Ş. Yarımca Kompleksi (İşletme Mühendisi, İşletme Şefi, Başmühendis.) 1995-2001 Satış Müdür Muavini 2001-2004 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdür Yrd. 2004 - 01.02.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi Ticaret Müdürü. 01.02.2007 - 30.09.2007 Tüpraş Körfez Petrokimya ve Rafinerisi İnsan Kaynakları Müdürü. 01.01.2008 - 30.10.2008 Yantaş Yavuzlar Plastik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı. 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı Kauçuk Ürünleri Sanayii Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı yaptı. (2001) 03.03.2010- Serbest Avukat Medeni Hal :Evli ve İki Çocuklu Lisan : İngilizce (İntermedite level) Sosyal Faaliyetler :İstanbul Üniversitesi Korosu, Kubbealtı Musiki Cemiyeti ve halen Tüpraş Türk Sanat Müziği Grubunda korist. 250 mühendis üyesi bulunan Petkim Mühendisler Derneği'nde 4 yıl başkanlık yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı'nda Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Halen Yönetim Kurulu Başkanı. 2001-2002 yıllarında Kocaeli TV' de, "Geniş Açı" adlı siyasi, sosyal, kültürel tartışmaların yapıldığı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptı. Halen Kocaeli Gazetesinde haftada bir köşe yazısı yayınlanmaktadır. Bu yazıların tamamı kocaeliaydinlarocagi.org.tr sitesinde yer almaktadır.