Tarih Yazacak Ancak Toplum Unutacak

30

 

Çocuklarımıza 1980’li yıllarda biz evimize telefonu aylar hatta yıllar sonra bağlattıra biliyorduk desek  çocuklar yüzümüze aval aval bakar inanmazlar. İnanmak istemezler çünkü ceplerinde cep telefonu ve cep telefonundan internet bağlantısı ile dünyanın her yerine anında ulaşabiliyor ve yazışarak haberleşe biliyorlar.

Teknoloji o kadar hızla ilerliyor ki yetişmemiz mümkün değil.

Uzun uzun teknolojik gelişmeleri anlatacak değilim ancak biz hızla gelişen teknoloji karşısında aynı zamanda hızla unutma hastalığına da kapılıyoruz. Dünü unutuyoruz, dünden öncesini ise hiç hatırlamıyoruz.

Ak Parti on yıllık süreç içerisinde cumhuriyet tarihinde atılamayan, atılmaz denilen ve hayalinin bile kurulması mümkün olmayacak hizmetlerin adımlarını attı ve büyük bir bölümü Türk Milletinin hizmetine sundu. Sağlık alanında çağ atlayan ülkemiz insanı artık hastanelerde sürüm sürüm sürünmüyor, ilaç kuyruklarında beklemiyor, özel hastanelere gidebiliyor vs. bunun gibi onlarca hizmet sadece sağlık alanında, ulaştırmadan ekonomiye kadar binlerce hizmet yapıldı, yapılıyor.

On yıllık iktidar döneminde yapılan hizmetleri bir bir sıralamak mümkün değil, hızlı trene binebileceğimizi hayal edemezdik, İstanbul boğazının altından geçebileceğimizi düşünemezdik bile ama hayaller gerçek oldu ve artık hayalleri bile gerçekleştiren bu iktidarı millet bağrına basarak her seçim döneminde oylarını artırarak iktidara taşıyarak ödüllendiriyor.

Kızılcahamam kampı başladı ve Başbakan Kampta ” hizmetlerimizi halka bir bir anlatın” diyerek milletvekili ve partililere mesaj verdi. Kendisi iki bucuk saatlik konuşmasında ana başlıkları ile hizmetlerden bahsetti ama milletvekili ve partililere de bu hizmetleri halka unutturmayın mesajını da yeniledi. Halk unutur. Geçmişi unutur.

Dünü unutur. Duble yolu unutur. Çetelerle yapılan mücadeleyi unutur.

Geçmişte de bütün bu hizmetleri alıyordum zan eder ve bir kalemde her şeyi unutur. Beyni sıfırlanır. Ancak yapılan hizmetler sürekli vatandaşa anlatılır, yeni hizmetlerin de yapıldığını ve yakın zamanda hizmete gireceğini anlatarak gündemi sürekli sıcak tutmak gerektiğini Başbakan bir kez daha bütün partililere hatırlattı.

Demek ki teşkilatlarda bir gevşeklik var ve Başbakan da bu gevşekliğin farkında. Teşkilatlar iktidar olmanın rehaveti içinde ve gelecek seçimlerden eminler. Ancak Başbakan deneyimlerine dayanarak her seçimin ayrı bir risk taşıdığını görmekte ve teşkilatını uyarma ihtiyacı duydu. Bunca yapılan hizmettin halkın hafızasından bir kalemde silinmesinden, silinmesine zemin hazırlayacak nedenlerin önüne geçmek isteyen Başbakan teşkilat mensuplarına araziye çıkın talimatı verdi.

Doğrusu buydu.