Ak Parti Kongresi ve Alınan Mesaj

28

 

Ak Parti  4. Olağan Kongresi Pazar günü Ankara  da gerçekleştirildi ve 2023 yani Cumhuriyetin Kuruluşunun 100. Yılı hedefleri de belirlenmiş oldu. 2023 yılı Ak Partinin iktidar ve hükümet dolayısı ile devlet programı da diyebiliriz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yüzde ellinin üzerinde oy almış ve şu an iktidarda olan partisi Ak Parti geçen 10 yıllık iktidarı döneminde olmazları oldurmuş, ezberleri bozmuş, vesayet altındaki bürokrasiyi rahatlatmış, halkın üzerindeki görünmez baskıyı hafifletmiş ve bu güne kadar gelişerek gelmiş ve kurumsallaşmıştır. Bu gün bu partinin içine dışarıdan kim katılırsa katısın kurumsal yapısının dışında hareket edemez. Ak Partinin omurgaları sağlam kurulmuş ama hücreler sürekli yenilenmeye açık tutulmuştur. Katılımlar hücre yapısında değişikliğe sebep olabilir ancak ana gövdeye zarar veremez diye biliriz.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, kurumsallaşmanın ilk adımını atarak artık bu benim son dönemim, genel başkanlık için partimizin tüzüğü bana buraya kadar yetki verdi, artık bir daha genel başkanlığa aday olamam diyerek, partinin vereceği her görevi hakkı ile yapacağını söyleyerek yol arkadaşlarına da kurumsallaşmanın ne kadar önemli ve kırılmaların da bir o kadar gereksiz olduğunun farkında olmalarını işaret  etmiştir.

Mutlaka kırılmalar, gönül burkulmaları olacaktır diye beklenti içinde olan, Ak Partinin de geçmişte Anavatan, Doğruyol Partisi gibi dağılacağını ön görenlere 4. Olağan Kongre adeta ders verir nitelikte idi. Beklentiler açık seçik gündeme getirildi, sakin ama bir o kadar heyecanlı bir salon, sevinçli ama bir o kadar hüzünlü bir topluluk ve bir birine kardeşlik gibi çok ama çok önemli bir bağ ile bağlı kitleler bir arada, bir olmanın ve bir olarak iri olmanın örneğini bir kez daha kongre salonunda ve dışında sergileyebilmişlerdir.

Yapılan bütün yorumlar Ak Partinin kurumsallaştığının  ve bu kurumsal yapının artık kemikleştiğinin, yıkılmaz bir omurganın, gelecekte kim  genel başkan olursa olsun yıkılmayacağının mesajlarını verdiler. Güçlü bir lider ama gücünü milletinden alan, milletinin gözünün içine bakan ve milletin arzu ve isteklerine cevap verebilen bir lider olan Erdoğan, kafasının içindekileri birleri tarafından yönlendirilerek değil bizatihi kendisinin ve kendisine yol gösteren ilahi yapının eseri olduğunu da unutmamak lazım.

Kongrede yapmış olduğu iki buçuk saatlik konuşmanın büyük bölümünü inandığı dinin söz ve söylemlerine ayıran, vicdanlara dini temalarla temas eden, ırkçılığın her türünü ümmetcilik ile- bunu açık açık söylemese de -bir olmanın geçmişte yani Alpaslan ile başlayan Türklerin Anadolu macerasının bu güne kadar yani, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet ile islam birliği ile toplumu din, dil ve ırk ayrımı yapmadan bir arada nasıl tutuğunun ve bundan sonra da böyle olması gerektiğinin altını çizerek belirtmiştir. Bu mesajı verirken misafir localarında oturan 100’e yakın yabancı devlet başkanları, başkanları ve siyasi parti liderleri vs. kimler olduğunun da altı çizilmesi ve önemsenmesi gerekir diye düşünüyorum.

Üç yıl daha Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti Genel Başkanı olarak görevine devam edecek, üç yıl sonra zaman ne gösterir bilinmez ama planlanan süreç devam ederse, planlandığı gibi devam ederse Türkiye bu güne kadar kazandıklarının daha fazlasını, her açıdan kazanımlarının artacağını söyleyebiliriz.

Ülkeye hayırlı olsun…