IMG-LOGO
Güncel

Ümit Özdağ ve Sinan Oğan'ın Tercihleri

25 05 2023

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Ata İttifakı adayı olan Sinan Oğan ile bu ittifakın ana gövdesi Zafer Partisi’nin Genel Başkanı Ümit Özdağ 2. tur için zıt tercihlerde bulundular.

 

Sinan Oğan’ın ile Ümit Özdağ’ın tercihini açıklaması süreci, şekli ve sonucu tamamen farklı oldu.

 

·     Sinan Oğan tek başına basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında herhangi bir partinin amblemi, bayrağı ve yöneticisi yoktu.

 

·     Oğan, okuduğu metni sanki ilk defa görüyormuş gibiydi. Metni tutuk bir şekilde okudu, sık sık su içti, kararını açıklarken basın mensuplarının yüzüne bile bakamadı.

 

·     Cumhur İttifakı ve Erdoğanı destekleme kararının gerekçesini açıklayan bir cümle kuramadı. Metnin başından sonuna kadar okudukları Millet İttifakı adayını desteklemek için yazılmış gerekçelere benziyordu. Son cümlesi önceki anlattıklarıyla çelişki içindeydi.

 

***********************

 

Sinan Oğan’ın Şartları Karşılandı Mı?

 

Sinan Oğan hangi adayı destekleyeceğini belirleyecek şartlarını şöyle açıklamıştı:

 

PKK, FETÖ, Hizbullah ve her türlü terör örgütüyle kesintisiz mücadele Sığınmacıların geri gönderilmesi Anayasanın ilk 4 maddesi ve 66. maddeye asla dokunulmayacağının garanti edilmesi

 

Sinan Oğan Dolmabahçe Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir saate yakın görüştü.

 

·       Aslında davet Erdoğandan geldiyse (YRP’yi ziyareti gibi) Oğanı ziyaret etmesi gerekirdi. Ama Oğan Ankaradan İstanbula geldi ve Sarayda kabul edildi.

 

·       Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nın Sinan Oğan’ın şartlarını kabul ettiğine dair bir açıklama duymadık. Aksine Erdoğan ben böyle pazarlıklara girmem gibi bir söz söyledi.

 

·       Ayrıca Oğan, Cumhur İttifakı’nın Erdoğandan sonra diğer önemli figürü Devlet Bahçeli için sorduğu sorunun cevabını alamamıştı.

 

Babala TVdeki programda Oğan, kendisine yöneltilen "Şu an Devlet Bahçeli karşınızda olsa ona ne söylemek istersiniz?" sorusuna, "Türk bayrağındaki Türk ismini çıkarmayı talep eden HÜDA PARla Türk milliyetçileri nasıl yan yana gelebilir?" demişti.

 

Bahçeli üstelik Sinan Oğanı hedef alarak olmayan siyasi gücünü varmış gibi gösterip siyaseti at pazarına çeviren, milli ve ahlaki değerlerle ters düşen fırsatçı acizlerden olmakla suçlamıştı. Oğanın taleplerini de aşırı talep listesi olarak tanımlamıştı.

 

·       Sonuçta Sinan Oğan Erdoğan ve Cumhur İttifakı’nı destekleme kararını açıkladı. Basın açıklamasından sonra, soru bile almadan, adeta kaçar gibi gitti. 3 gündür ortalıkta görünmüyor. Tercihini savunan bir açıklama yapamadı.

 

·       Çok kısa zamanda Oğanın da Destici, Bahçeli, Kurtulmuş ve Soylu gibi Erdoğanist hale geleceğinden kuşku duyulmuyor. Bahçeli, Destici, Hüdapar Başkanından oluşan fotoğraf karesine Oğan’ın da eklenmesi sürpriz olmayacak.

 

***********************

 

Oğan Destekçilerini Üzdü

 

Sinan Oğan kendisini Türk Milliyetçilerinin bir adayı olsun diye destekleyenleri şaşkınlık içinde bıraktı. Bu aşamaya kadar kendisine destek veren önemli isimler üzüntü ve pişmanlıklarını açıklamaktalar.

 

Mesela Sinan Oğanın adaylığı için imza veren eski Ülkü Ocakları Başkanı ve eski MHP Milletvekili Atila KayaOğanın kararını eleştirdi.

 

İmza verdiği için kendisine teşekkür eden Oğanın, twitter paylaşımını alıntılayan Kaya, Ben, cehennemin kapılarını kapayasın diye imza vermiştim; cehenneme odun taşıyasın diye değil! Arzuladığın ikbali tek adamın iradesinden devşirebileceğini umuyorsan; eklemlenmeye çalıştığın geleneği hiç tanıyamamışsın demektir ifadelerine yer verdi.

 

Yine Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu da mesajında, Değerli arkadaşlar! Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, samimi olarak, milliyetçi diyerek Sinan Oğan Beye sizlerden imza istirham etmiştim. Sağ olun birçoğunuz destek verdiniz. Ancak maalesef söylediklerinin ve vaatlerinin tam aksi bir karar aldı ve hepimizi hayal kırıklığına uğrattı. Böyle bir sonucu öngöremediğim için siz imza verenlerden özür diliyorum. Çok üzgünüm. Ama ümitsiz değilim. Gün doğmadan neler doğar

 

Kendisine imza verilmesini istedim, milliyetçiler ortada kalmasın diye. Ama O maalesef, dini siyasete alet edenleri, Hüda-parı tercih etti dedi.

 

Sonuçta her ne sebep ve saikle bu tercihi yaptıysa Sinan Oğanın içine sinmediği, kararından utandığı, verdiği kararın doğruluğuna kendisinin de inanmadığı gibi bir algı oluşturdu.

 

Bu algı sebebiyle, ilk turda kendisine oy verenlerden, Erdoğana oy verin telkini pek etkili olmayacak.

 

***********************

 

Ümit Özdağ Farkı

 

Kendisinin aday gösterdiği Sinan Oğan ile görüş ayrılığına düşmesi, Zafer Partisi lideri Prof. Dr. Ümit Özdağı da zayıflatabilirdi. Ama Ümit Özdağ çok sağlam bir duruşla krizi fırsata çevirdi.

 

·       Sinan Oğan’ın tersine, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile 2 defa kendi partisinde görüştü.

 

·       Ümit Özdağ’ın desteklemek için şart koştuğu 7 maddelik yazılı bir protokol düzenlendi. Bu hususlarda mutabık kalındığı ortak basın toplantısı ile açıklandı ve basın önünde birlikte imzalandı.

 

·       Bu protokolde PKK, FETÖ, Hizbullah ve her türlü terör örgütüyle kesintisiz mücadele Sığınmacıların bir yıl içerisinde geri gönderilmesi. Anayasanın ilk 4 maddesi ve 66. maddeye asla dokunulmayacağı garanti edilmekte.

 

·       Ümit Özdağ benim olduğum yerde teröre taviz verilmez, sığınmacıları bir yıl içinde ülkelerine göndereceğizgibi kesin teminatlar verdi.

 

Ümit Özdağ şartları kabul edildiği için 2. Turda Kemal Kılıçdaroğlunu destekleyeceğini açıkladı.

 

Bu şartlar esasen Millet İttifakının Ortak Mutabakat Metninde yer alıyordu. Fakat Ümit Özdağ seçmenin tercihinde çok etkili olan hususları böyle bir protokole bağlamakla Türk Milliyetçilerine bir umut verdi.

 

Ayrıca Kılıçdaroğlu kazandığı taktirde, Özdağ muhtemelen Bakan olarak bunların uygulanmasında rol alacak. Böyle olunca CHP adayına asla oy vermem diyenlerin bir kesiminin daha Kılıçdaroğlu’na oy vermesinin yolunu açtı.

 

Bu stratejik hamleyle Ümit Özdağ da Kemal Kılıçdaroğlu da kazançlı çıktı. Bu iş birliği sayesinde, Özdağ ilk turda Sinan Oğana oy verenlerin çoğunun oyunu Kılıçdaroğlu’na yönlendirebilecek. Hatta Oğana oy vermeyen ve fakat Kemal Kılıçdaroğluna tam güvenemediği için Erdoğana oy veren milliyetçilerden bir kısmının Kılıçdaroğluna oy vermesi mümkün olabilecek.

 

Bir referanduma dönüşen Cumhurbaşkanlığı yarışında, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şansının hiç olmadığı kadar arttığı kanaatindeyim.