IMG-LOGO

Sönmez: Batı Dışta, Biz İçte Sömürgeciyiz

8/20/2022 - 15 00
IMG

Kocaeli Aydınlar Ocağı III. Ofisbaşı sohbetinde eski başkanı ve avukat Ruhittin Sönmez’i ağırladı. Aydınlar Ocağı ile Hürriyetçi Eğitim Sen’in Erdem İş Merkezi’ndeki ortak ofis binasında yapılan programa Ocak & Sendika Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Emekli Sen Başkanı Ekrem Ertürk, Birleşik Emekliler Derneği Başkanı Alp Timincioğlu, Hürriyetçi Eğitim Sen Üniversite Temsilcisi Doç. Ali Talip Akpınar, İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Emre Evren, e. Vali Yardımcısı Şükrü Çakır ile KAO Yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Süleyman Pekin; sosyal faaliyet bakımından durgun olan yaz dönemini ofisbaşı sohbetleriyle oldukça verimli geçirdiklerini, üçüncü etkinliklerinde güçlü bir kalem ve iyi bir gözlemci olan Av. Ruhittin Sönmez’i “Amerika Gözlemleri Üzerinden Türkiye Analizleri” gibi tumturaklı bir konuda ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek katılımcılara teşekkür etti.

Sonrasında söz alan Ruhittin Sönmez, Amerika’daki 1 aylık gözlemlerini paylaşırken uzun yıllardır ABD’de yaşayan Cevdet Coşkun’un da izlenimlerini aktarması için programa katıldığını ifade etti. Sönmez; Seattle, Kentucky, İllinois, Las Vegas, İndiana gibi birçok yeri geme imkânı bulduklarını ve her yerde bir düzen, temiz ve kurallı yerleşimler olduğunu anlattı. Dahası insanların birbirine sürekli selam verdiği, teşekkür ettiği ve güvenlik probleminin olmadığını aktardı. Mahremiyet alanı denilen insanların 40-50 cm’den daha yakına ancak özel bildikleri kimselerin girebilmesi hususuna çok dikkat edildiğini de ekledi.

 Av. Ruhittin Sönmez, Amerika Birleşik Devletleri’nin dışa bakan yüzüyle içe yani kendi halkına bakan yüzüyle çok farklı olduğunu ifadelendirdi. Dışa dönük yüzü menfaatçi ve sömürgeci olan ABD’nin içe dönük yüzünde ise tam tersinin olduğunu söyledi. Prof. Niyazi Kahveci’nin bunu “Batılıları sömürgeci diye eleştiriyoruz. Fakat onlar kendi insanlarını sömürmüyorlar. Biz ise dışarıda değil, içeride sömürgeciyiz. Kendi insanımızı sömürüyoruz. Buna ‘ekonomik ensest ilişki’ deniyor. Bana göre en büyük vatan hainliği budur.” şeklindeki sözleriyle çok veciz ifade ettiğini de dile getirerek örnekledi.

Sık sık sorularla kesilen sunumda bazı konukların Amerika’yı tekil bir olumsuzlukla ve özellikle de dışa bakan zulümkârlık tarafıyla değerlendirdiği görüldü. Kendini Türk Milliyetçisi olarak tarif eden Sönmez; dışa dönük yüzüyle mücadele etmemiz gereken ABD’nin içe bakan yüzündeki adalet ve güvenlik anlayışını örnek almamız gerektiğini, kendi halkımızın huzur ve refahını arttırmanın çarelerini toplumsal olarak aramamız gerektiğini özellikle vurguladı.

PETKİM’den emekli güvenlik müdürü Cevdet Coşkun ise 99 Gölcük Depremi sonrasında yerleştiği Amerika’daki anılarını ve oradaki Türklerle ilgili bilgilerini paylaştı. Konuklardan kimileri ABD ile sorularını ve yorumlarını kimileri de özel ziyaret izlenimlerini paylaştı. Konu Amerika olunca hararetli tartışmalara da dönen sohbet-söyleşi çay ve ikram faslıyla birlikte saatler boyu sürdü.