IMG-LOGO

Demir: Maraş, Kıbrıs’ın Las Vegas’ıydı

7/23/2022 - 15 00
IMG

Kocaeli Aydınlar Ocağı’nın düzenlediği II.Ofisbaşı sohbet programında konuşan KMKB Başkanı Demir, kapalı Maraş’ın bir zamanlar Kıbrıs’ın Las Vegas’ı yani kumar ve eğlence merkezi olduğunu söyledi.  Aydınlar Ocağı & Hürriyetçi Eğitim Sen ortak ofis binasında yapılan programa Aydınlar Ocağı’nın halef - selef başkanları Süleyman Pekin ile Av.Ruhittin Sönmez, Türk Ocağı başkanı Mustafa Arha, Azer-Genç Derneği başkanı Sinan Çalışkan, Kocaeli Tokatlılar Derneği başkanı Turan Şahin, Hürriyetçi Eğitim Sen KOÜ Temsilcisi Doç.Ali Talip Akpınar, KOSKAD başkan vekili Recep Sarısakal, İzmit Belediyesi Muhtarlık İşleri müdürü Server Yıldırım ve KAO Yöneticileri ile Türk Ocağı üyeleri katıldı.

Kocaeli Aydınlar başkanı Süleyman Pekin, yaz döneminde sosyal etkinlik konusunda ivmenin iyice azaldığı İzmit’te ofisbaşı sohbetlerine verdiklerini ve işbu ikincisinde “Kıbrıs, Kapalı Maraş ve Siyaset Güncesi” başlığıyla STK başkanı ve köşe yazarı Yücel Alpay Demir’i konuk etmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Akabinde sözü Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği başkanı Yücel A. Demir aldı ve ailecek gerçekleştirdikleri Kuzey Kıbrıs gezisiyle ilgili izlenimlerle analizlerini paylaştı.

Türkiye’nin güvenlik ve maddi desteğinin önem arzettiği Kıbrıs Türkleri için Türkiye Türklerinin daha doğrusu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yolu düşen T.C. vatandaşlarının pek olumlu izlenim bırakmadığı özeleştirisini yapan Demir, onların sükûneti ve kanaatkârlığı ile bizim aceleciliğimiz ve tamahkârlığımızın örtüşmediğinin altını çizdi. Kıbrıs’ın 400 binlik Türk tarafında epeydir sayım yapılamadığını vurgulayan Y.Alpay Demir, Kuzeyin gelirinin Türkiye’nin yardımları haricinde üniversite öğrencilerinin katkıları haricinde ağırlıklı olarak kumar ve eğlence turizminden kaynaklandığını aktardı. Az bir kısmı ziyarete açılan ve eski adı Varoşa olan ‘Kapalı’ Maraş’ın da 60’lı - 70’lı yıllarda Kıbrıs’ın Las Vegas’ı şeklinde görüldüğünü söyleyen Demir, Ercan Havaalanı’nın uluslararasılığı karşılığında pazarlık olarak elde tutulduğunu fakat bu saatten sonra KKTC’nin tanınmasına yanaşsa bile Rum tarafına verilmesinin düşünülmediğini dile getirdi.

Türkiye’nin stratejik çıkarlarının Türk Milleti’nin ahlâk ve erdemiyle birleşmesini gerektiğini ifadelendiren Yücel Alpay Demir; meselelere daha ciddi eğilmemiz, her mevzuya çıkar eksenli bakmamamız, yurt dışındaki eylemlerimizde Türkiye’yi temsil ettiğimiz için daha dikkatli olmamız, toplumsal kurallara uyma ve bencil davranmama konularında çokça gayret göstermek ve değişerek gelişmek zaruretinden bahsetti. Kıbrıs’ın doğal ve tarihî değerlerinden de örnekler veren Demir, elimizdekilerin kıymetini bilmek bâbında “Bugünü de zararda kapatmadık, hamdolsun” diyerek sözünü tamamladı.

Çaylı ve ikramlı sohbet ise konuşmacıya sorulan sorular ile ortama yapılan katkılarla uzun zaman devam etti. Aydınlar Ocağı yetkilileri ise ofisbaşı sohbetlerinin süreceği bilgisini verdi.