Ramazan DEMİR

Ramazan DEMİR

Akademisyen - Prof. Dr.

rdemir@akdeniz.edu.tr

Özgeçmiş

Elazığ'ın Keban kazasına bağlı Gökbelen (Zırkıbaz) Köyünde 1947 yılında fakir bir çiftçi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Köy İlkokulunu, Keban Ortaokulunu, Diyarbakır Öğretmen Okulunu bitirerek ilk ve orta öğrenimini sürdürdü; üstün başarılar göstermesi nedeniyle İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu Hazırlık Lisesine (Sınıfı) seçilerek lise eğitimini tamamladı. İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulunu ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji lisans eğitimini birlikte tamamladıktan sonra, lise öğretmenliği ve idareciliği, Eğitim Enstitüsü öğretmenliği yaptı. 1974 yılında üniversiteye asistan olarak intisap etti; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji asistanı olarak görevini sürdürürken 1750 sayılı yasa hükümleri gereğince İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesinde doktora yaptı. 1978 yılında "Bilim Doktoru" (PhD), 1982'de "Üniversite Doçenti", 1988'de profesör oldu.

Farklı ülkelerde değişik sürelerle NATO bursuyla ve Federal Almanya'da DAAD burslarıyla bilimsel çalışmalar yaptı. Ulusal ve uluslar arası düzeyde bilim alanıyla ilgili olarak birçok makale (412) ve kitaplarının (6) yanı sıra uluslar arası düzeyde, SCI kayıtlı birçok bilimsel yayınla (110) bilime katkı yaptı, birçok atıf aldı (450). Halen uluslar arası bilim merkezleriyle, ABD ve AB ülkelerindeki 8 ayrı üniversite ile ortak projeler yürüterek AR-GE çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık Bilimleri alanında "bilim ödülü" sahibi olan Dr Demir'in bilim alanın dışında yayınlanmış 7 kitabı ve çok sayıda sosyal konularda fikir-düşünce makalesi (yaklaşık 450) bulunmaktadır. Uzun süre Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü, Üniversite Senato Üyeliği, 17. M. E. Şurası üyeliği görevlerinde bulundu. Halen Anabilim Dalı başkanlığını yürütmektedir.

Bilimi bir yaşam biçimi olarak seçen, bilimin hayatın gizemlerini çözmeye yönelik tek araç olduğuna inanan Dr. Demir, uluslararası bilim kuruluşları olan IFPA, NAS, AAAS, EPG, IFSAM ve IAS aktif üyesidir. Tarihi konuları araştırmayı hobi olarak seçen Dr. Demir, ulusal ve uluslararası dergilerde editörler heyeti üyeliği görevini yapmaktadır. İngilizce biliyor, iki evladı beş torunu vardır.

YAZILARI (53 adet)

HABER LİSTEMİZE KATILIN

To Top