İsmail KAHRAMAN

İsmail KAHRAMAN

Gazeteci, Belgesel Yapımcısı -

iskahraman@gebzegazetesi.com

Özgeçmiş

1960 yılında Giresun'un Espiye ilçesi Soğukpınar beldesi (Dikmen Köyü)ünde doğdu. 1978 yılında Gebze'de gazeteciliğe başladı. TRT, Anadolu Ajansı, Türk Haberler Ajansı, Tercüman, Hürriyet Haber Ajansı, Türkiye, Kocaeli gazetelerinin temsilcilik ve muhabirliğini yaptı. Gebze gazetesi ve Hizmet FM'i kurdu. Anadolu, Hizmet, Körfez dergilerini yayınladı. Cebel-i Tarık'tan Çin Seddi'ne, Zaferlerimiz ve Şehitliklerimiz. Balkanlar, Gebze, Kocaeli, Giresun Belgesel Kitaplarını yazdı. "Devr-i Alem" ve "Belgesel Yayıncılık" adı ile tv.5 kanalı ile uydudan yayın yapan çok sayıda bölgesel televizyon kanalında halen tarihi belgesel programlar hazırlayıp sunmakta.

Hazırladığı Belgeseller
Kültür Bakanlığı belgesel yapım yetki belgesi ile Yönetmen olarak; Rumeli'de Osmanlı Medeniyeti. Şehitler Mahşeri Çanakkale, Unutulan Şehitler Yurdu Sarıkamış. Gurbet Şehitleri Yemen. 93 Harbi. Balkan Savaşları. Göç Yolları. Gebze Tarih ve Kültür, Bulgaristan'da Türk şehirleri, Sanayi Tarihinde Kocaeli. Endülüs İslam Medeniyeti. Can Azerbaycan. Adriyatik Sahilindeki Arnavutluk, Hac ve Hicaz Belgeseli. Şehzade Şehirleri. Rus işgalinde Karadeniz. Trabzon ve Giresun Belgeselleri VCD olarak yayınlandı.

Üye Olduğu Sivil Toplum Kuruluşları:
Anadolu Gazete Sahipleri Türkiye Temsilcisi

Avrasya Gazete, Radyo ve Televizyon Yayıncıları Birliği (AGRT) Genel Başkanı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Basın Konseyi

GESİAD Yüksek İstişare Kurulu

Kocaeli Aydınlar Ocağı İlim ve İstişare Kurulu üyesidir.

Aldığı Başarı Ödülleri:
Belgesel tv programlar ile Haber ve Araştırma yazılarından dolayı; Başbakanlık Basın Yayın Genel Müdürlüğü GAP Projesi araştırma dalında birincilik ve röportaj dalında ikincilik ödülleri ile aralarında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TRT, Anadolu Basın Birliği, Türk Basın Birliği, Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Türk Eğitim Sağlık ve Çevre Vakfı, Orta Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, Anadolu Basın Birliği, Balkan Türkleri Derneği, Kartal Belediyesi, Gebze Sanayici ve İşadamları Derneği, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği gibi birçok basın yayın, resmi ve özel kuruluş tarafından 25 ödül ve başarı belgesi ile ödüllendirildi.

Yurt içi ve Yurt Dışı gezileri
Araştırmacı - gazeteci ve belgesel yönetmeni olarak Yurt içinde 70 vilayet, Yurt dışında'da 45 ülkeyi gezip araştırma ve belgesel çekimleri yaptı. Kahraman'ın gezdiği ülkelerden bazıları; Azerbaycan, Fransa, İtalya, Polonya, Romanya, Bulgaristan, KKTC, Abhazya, Birleşik Arap Emirlikleri, Maldiv Adaları, Singapur, Tayland, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Ukrayna, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Lüksemburg, İsviçre, Mısır, Suriye, Suudi Arabistan, Malta, İtalya, Tunus, Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan, Filistin, Çin, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Fas, Yemen, Hindistan, Etiyopya, Çad, Kamerun ve İsrail gibi ülkelerde araştırmacı gazeteci olarak belgesel tv programları hazırladı. Yurt içi ve yurt dışı gezileri ile ilgili İnceleme ve araştırma notları, Gebze Gazetesi ile bazı ulusal gazetelerde yayımlandı. Gezi notları Belgesel Yayıncılık tarafından "İsmail Kahraman'la Dev-i Alem" adı ile kitap haline getirilmekte..

AFK Halkla İlişkiler Fakültesinde eğitim gören ve ABD Nivport Üniversitesinden mezun olan Kahraman, Arapça ve Osmanlıca biliyor.

Evli ve 3 çocuk babası.

YAZILARI (168 adet)

HABER LİSTEMİZE KATILIN

To Top