IMG-LOGO
Güncel

Ders Kitapları ve Okul Kıyafetleri

05 10 2019

Okul formalarındaki arma rantına tepkiler dinmiyor. Benzer mağduriyetleri yaşayan veliler çözüm bekliyor. Nakış ustası, armaları 50 kuruşa hazırladıklarını söyledi. Piyasada ise fiyatlar bu rakamların çok çok üstünde. Tedarikçiler ve eğitimciler kalıcı bir çözüm talebinde bulundu."

"Okullar forma için tek bir adres gösteriyor ve bizi alternatifsiz bırakıyor. Mağazalar da bunu fırsata çevirip formaları maliyetinin çok üstünde fiyata satıyor" diye dert yandı. Onlardan biri olan Z.Ş; "Biri lise, ikisi ortaokulda okuyan üç çocuk annesiyim. Ortaokula başlayan kızlarımın ikisinin tişört, pantolon, eşofman ve hırkası için 1.160 TL ödedim. Bunların kirleneceğini düşünürsek birer tane daha aldım. Oğlumun kıyafetlerine de 270 TL verdim. Onun için de ikinci bir takım alacağım. Şimdiden sadece armalı okul kıyafetleri 1.500 lirayı geçti. Aldığım ürünlerin kalitesi tartışılır" diye konuştu."

 

"Armalı soygun!

Okullardaki 'serbest forma' uygulamasının rant kapısına dönüşmesi velileri bezdirdi. 10 TL olan tişört 70 TL'ye satılıyor. "

 

"Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, arma soygununa acilen bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Palandöken şöyle konuştu: Aslında serbest kıyafet değişikliğiyle eşitsizliğin ortadan kaldırılması hedefleniyordu. Çok cüzi bir fiyatla öğrencilerin okul kıyafetlerini alması düşünülüyordu. Ama maalesef hadise çok farklı bir noktaya gidiyor. Aileler tek bir adrese yönlendiriliyor. Piyasa değerinin üzerinde fiyatla okul kıyafetleri satılmaya başladı. Velilerin elini kolunu bağlayan ise kıyafetlerin armalı olması... Çaresiz kalıyorlar. Arma demek, fiyatın beşe katlanması demek... Buna acilen bir acilen getirilmeli. Sıkı denetimler yapılmalı."

 

"İstanbul'da çalışan nakış ustası Sinan Tokgöz sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: Bize örnek bir arma getirilir. Ardından işe koyuluruz. Yaptığımız en uğraşıcı armanın maliyeti 1 lira. Ortalaması ise 50 kuruş. Ama formalar dikildiğinde fiyatlar birden katlanıyor. Okullar bizden 50 kuruşa aldıkları armaları kantinde 10-15 liraya satıyor."

 

"Velilerin en çok şikâyet ettiği hususlardan biri de üniformaların her sene değişmesi. Bazı okulların "Sizden gelen talep doğrultusunda formayı yeniledik" dediğini belirten veliler "Okula kaynak oluşturmak için her sene yeni üniforma almak mecburiyetinde kalıyoruz. Eski formalar rafa kalkıyor. Paramız çöpe gidiyor ­­­­" diyor.

 

 

Diğer yazımızda bir öğrencinin eğitim basamaklarına göre yıllık ve aylık masraflarını şu şekilde vermiştik:

Araştırmaya göre;

1-Okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretimin sonuna kadar geçen sürede, bir öğrencinin ihtiyaçları için yapılan ortalama eğitim harcaması: 26 bin 710 TL

2-Ortaöğretime başladıktan sonra eğitimi boyunca harcaması: 12 bin 430 TL dir.

3-Yani bir öğrencinin aylık ortalama eğitim gideri: 259 TL dir.

 

 

Bu masrafları; okul kıyafetlerinin çok pahalıya satılması ile velilere aldırılan kaynak kitap harcamalarının daha da yukarılara çıkaracağı aşikârdır.

 

Sevgiyle kalın...