IMG-LOGO
Güncel

Kendi Dilimizde Dini Anlama ve Anlatma!

05 08 2019

Geçenlerde  dostlarla oturduk sohbet ediyorduk. Namazda İmam Efendi uzun bir sure okumuştu, sanki bitmeyecekmiş gibi geldi. Hoca güzel okuyordu, sesi normaldi. Hepimiz eğitimli kişilerdik. İçimizde mühendis, Doktor, Öğretmenler vardı. Bu arkadaşları tanıdım tanıyalı da hepsi dini bütün arkadaşlardı. Sordum; Hocanın okuduğu uzun sureden ne anladınız, ne anlatmak istedi? Arkadaşlar da bende net ve tam anlamı ifade edemedik.Arkadaşın biri; ama hocanın sesi güzeldi, dedi. Eve geldim, bu durum benim kafamı çok kurcaladı.

Hani hoca bir camide yanık sesi ile bir sure okurken, cemaatte ağlarken, bir ileri gelen komutan namaz çıkışı İmama sordu:

- Okuduğun surenin anlamı neydi de bu cemaat ağlıyordu?

İmam efendi: Efendim o surenin anlamı, bitkilerin bakım, büyümesi vs ile ilgiliydi.

Komutan: -Peki o insanlar niçin ağlıyordu?

İmam: -Zannederim sesimden etkilenmiş olmalılar, demiş.

Komutan: Yani bir şey anladıklarından değil.

İmam: Komutanım siz bir şey anladınız mı?

Komutan: Hayır, ama sesin ve makamın etkileyici idi...

İşte ülkemizde dini anlama bu, arkadaşlar.

Geçmişlerimizin binde biri belki İslamı gerçek manada kendi becerileri yada aldıkları özel derslerle öğrenmiş olabilirler,bizlerde dahil.

Gerisi çeyrek olmayan bir İslam bilinci ile hayatlarını yaşamışlardır.

Suç Kimin: Suç; kendi dilimizle İslamı bize öğretmek istemeyen zevat, onlara çanak tutan yetkililerimizdedir.

Özellikle Yavuz Sultan Selimin, Mısır, Mekke, Medine Fethi dönüşü İstanbul'a getirdiği 2000 civarındaki, okumuş, Arap kültürünü İslam diye Türklere dayatan sözde ilim adamları, özellikle din bilimleri ile ilgili olan Ebussuut Efendi ve avaneleridir.

Cehalet devam ediyor!!!

Çünkü birileri para kazanıyor ve asırlardır bu çarpıklık devam ediyor ve edeceğe benzemektedir!

Diyanet, geçenlerde  23 dilde  Kur'an-ı  Kerim bastırmış. Güzelde  içlerinde yine Türkçe basım yok!  Yani  Türkçe  Kur'an  basmak, yazmak   günah mı da  basılmıyor? Diğer dillerde nasıl basılıyor? Bunu  birileri çıkıp anlatsa da aydınlansak!

İslamı anlamak için Atatürk, ilk Türkçe Kur'an meali yazdırttığında, Atatürk'e yapılan saldırıları az çok duymuşsunuzdur. Atatürk'e şimdi hala birileri hakaretler yağdırırken, bu cahil insanlarımızı kandırıp yolan uyanıkların Atatürk'e niçin saldırdığını anlamak zor olmasa gerek! Mide ağrısına nuska yazıp para alan hokkabazları düşünürseniz, ülkemizin hala ne halde olduğunu anlayıp görebilirsiniz! Oysa herkes Kur'an'ın ne anlattığını kendi dilinde anlasa, milleti yolan bu üçkağıtçılara meydan kalmaz. Halkımızın dini inançlarını istismar edip bu insanların sırtından da birileri bedavadan para kazanmaz!

Bugün ülkemizde yüz küsur Tarikat vardır, hepside birbiri aleyhindedir. Gün geçtikçe iktidarlardan yüz bulan bu tarikatlar kafalarına göre, çıkarları doğrultusunda uydurulmuş bir din anlatmaktadırlar. Ve bu tarikatlara gün geçtikçe giden insan ve çocuk sayısı fazlalaşmaktadır. Kontrolsüz bir eğitim-öğretim resmen ülkemizi avuç içine almaktadır. Örneğin; birilerinden her istediklerini alıp, sonrada ülkenin başına dert açanlar vardı ya, şimdi de başkaları sıraya girdi biline! Ama bunlardan pkk ile ve sınırda çatışan kimse yok. Ölenlerimiz ise belli, hep fakir halkımızın vatan ve millet sevdalısı çocukları değil mi?

Saygılarımla...