IMG-LOGO
Güncel

İYİ Parti Kurultayı Üzerine Düşünceler

10 August 2018

İYİ PARTİ'nin 2. Olağanüstü Kurultayı 12 Ağustos 2018 Pazar günü Ankara'da yapılıyor. Bu kurultay, hem İYİ PARTİ hem de siyasi hayatımız için oldukça büyük önem taşıyor. Çünkü bu kurultaydan İYİ PARTİ güçlenmiş olarak çıkarsa, hem parti 24 Haziran Seçimlerinden sonra geçirdiği sarsıntıyı atlatarak yerel seçimlere güçlenmiş olarak hazırlanacak hem de siyasetteki muhalefet boşluğu dolmuş olacak.

Şimdi gelelim bu kurultaydan beklentilerimize;
1. Partinin kurumsal kimliği tam olarak tanımlanmalı, misyonu ve vizyonu ortaya konulmalıdır. 24 Haziran 
Seçimleri ortaya koymuştur ki, 
İyi Parti'nin ana gövdesi milliyetçi ve ülkücülerden oluşuyor. Merkez sağı partimize çekmeyi planlayarak, merkez parti olduğumuzu söyleyerek seçime girdik. Ama seçim sonuçları, merkez sağ diye bir seçmen  potansiyeli kalmadığını, hepsinin gittiği partide eridiğini ortaya koydu. 24 Haziranda İyi Parti'ye oy veren yüzde 10 seçmenin, dörtte üçü eski Milliyetçi-Ülkücü MHP seçmenidir.   Sandıklı Çalıştayında Prof. Dr. İskender Öksüz'ün hocanın dediği gibi "İyi Parti Milliyetçilik-  Atatürk ve Cumhuriyetçilik zeminine oturmalıdır". Bunlara (Muhafazakârlık- Çağdaşlık) ilkelerini de  ekleyebiliriz.  Partinin kurumsal kimliğini bu dört ilke üzerine oturtursak, bu ilkeleri yozlaştıran ve temsil edemeyen AKP- MHP- CHP seçmenlerinin çekim merkezi oluruz. 
2. Genel İdare Kurulunun da, merkez sağ bir partiye göre değil, bir Milli merkez partiye göre oluşturulmalıdır. 
3. İyi Parti'yi bu noktaya Sayın Meral Akşener taşımıştır. Yedi aylık bir parti iken bir baskın seçimle karşı karşıya kalınmıştır. Bu süreçte iktidar, (önce İyi Partiyi seçime sokmamayı) istedi. Bunu başaramayınca Muharrem İnce'yi olabildiğince parlatarak hem Sayın Akşener'in ikinci olmasını engellemeyi hem de CHP'den İyi Parti'ye oy akışını durdurmayı ve gerekirse geriye dönüşünü sağlamayı hedefledi. Bu konuda oldukça başarılı oldu. Bir taraftan engellemelere ve karartmalara karşı koyan ve bir taraftan da AKP'nin Muharrem İnce Projesiyle boğuşan Akşener sonuç olarak başarılı olmuştur. İyi Parti 5 milyon oy almış, 43 milletvekili çıkarmıştır. Bunun için İYİ PARTİ yoluna mutlaka Sayın Meral Akşener'le devam etmelidir. 
İYİ PARTİ'nin kurultayından başarılı çıkması, Türkiye için yeniden bir umut güneşi olmasını sağlayacaktır. Milliyetçi ve ülkücülerin bir defa daha kaybetmeye tahammülleri kalmamıştır.