IMG-LOGO
Güncel

Ufak Meseleler!

02 February 2017

"Mülk Osmanlının amma,

Alaman'ın elinden İngiliz alıyor". /Atilla İlhan

Prof Dr. İskender Öksüz'ün geçtiğimiz günlerde bizimde web sitemizde (Kocaeli Aydınlar Ocağı) yayınlanan bir yazısına göre; dünyanın ileri gelen ilim adamlarının yaptığı ciddi araştırmalar neticesinde çıkan sonuç, Türkiye'nin IQ seviyesi 90, Avrupa ülkelerinin 100, Çin 106, Singapur 108. Bu rakam ekvator'a yaklaştıkça düşüyor. Ekvator çevresi 60 civarında.

Yıllar önce Aziz Nesin Türkiye insanının %60'ı aptal dediğinde milletimiz tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı.

Türkiye'de gelişen her olumsuz gidişatın arkasından sizleri bilmem ama ister istemez benim aklıma acaba'mı türünden yukarıdaki ölçütler geliveriyor.

Efendim Türkiye'de olaylar o kadar sık gelişiyor ki gündemi yakalayabilene aşk olsun. Hem de bir olayın üzerine milletçe o kadar eğiliyoruz ki, bazı ufak! meseleler, tabir caizse güme gidiyor.

18 Maddelik Anayasa Değişiklik Paketi meclisten kavga dövüş, nihayet geçiverdi. Şimdi ise Türkiye'nin hiçbir meselesi artık bizi ilgilendirmiyor. Varsa da yoksa da nisan ayında yapılacak referandum'a milletçe bodoslamacasına odaklandık.

Geçtiğimiz günlerde ulusal kanallarda çok kısa denecek kadar bir haber geçti. Habere göre İDO'nun, İngiliz ortağı, İzmit Körfezinde kurulu bulunan Osmangazi Köprüsünün yapmış olduğu araç geçiş ücretindeki indirimi, Waşington'da uluslar arası TAHKİM'e taşıyor.  Bir an için: "ne var bunda ne güzel işte fiyatta indirim yapılmış" diye aklımızdan geçirebiliriz lakin Osmanlının son yıllarında uygulanan "Duyun-u Umumiye" borçlarını düşünecek olursanız, kazın ayağının hiçte bizim düşündüğümüz gibi olmadığını anlarız. Osmanlının borçlu olduğu ülkeler tarafından, o zamanki Tekel ve demiryolu gelirlerine nasıl el koyduklarını az çok biliyorsanız, yaşanılan olayın pekte öyle basite alınır tarafının olmadığını anlarsınız.

Berber Rüstem'in dükkânında geçen sohbete bakacak olursanız "bu hükümetten daha ne istiyorsunuz kardeşim, bu kadar yol, bunca köprü yaptı". Hâlbuki köprü ve yolları yap-işlet şartı ile yabancı şirketler işletiyor İDO'nun %30'u ise İngiliz şirketine ait. Yani Rüstem kardeşim, yabancı şirketler senin ülkende para kazanıyorlar ama mahkemeye verilen senin devletin, onlara para kazandırıp ceremesini çeken senin vatandaşın, üstelik köprüden geçen araç sayısı 45 binden aşağı olursa üzeri farkını da gene sen ödeyeceksin. Senin anlayacağın tam bir Kurt Kapanı.

*

Gene ufak meselelerden diğer bir konu ise, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, 1996 yılında Türk askerinin Türk Bayrağı diktiği Kardak kayalığına çıkışı. Bu çıkış Yunanistan'da büyük tepki uyandırdı ama ne yazık ki Türkiye'de pekte dikkate değer haber olarak değerlendirilmedi.

İsterdik ki Orgeneral Hulusi Akar, Kardak kayalığı yerine işgal edilen Eşek Adasına çıksın. Yunanistan 2004-2017 yılları arasında Ege de 18 Türk adasını işgal etti. Eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Kurmay Albay Ümit Yalımın tespitlerine göre bize ait olan adalara çıkarken Yunan askerleri pasaport kontrolü yapıyor.

Her şeye rağmen gene de gözümüz kulağımız, nisanda yapılacak referanduma odaklı. HAYIR'lı olur inşallah.

Saygılarımla.