IMG-LOGO
Güncel

Ağzı Olan Konuşursa

08 01 2017

Türk Milleti'nin bütün fertleri, devletin müşfik kolları arasındadır. Eşit vatandaşlık hakları ile hepsi güvence altındadır.

Türkiye'nin ve Türk Milleti'nin rakipleri, etnik ayırım ve inanç farkı gözetmeksizin, herkese ve devlete düşmandır. Maksatları devletimizi parçalamak bizi ayrıştırarak birbirimize düşürmektir.

Terör saldırılarında seçilen iller ve mekânlar maksatlıdır. Kalleşçe saldırılarla hem masum canlara kıyılmakta, hem de insanımız tahrik edilerek, kin ve öfke körüklenerek iç çatışmalar çıkarılmaya çalışılmaktadır.

Bunu göremeyen bazı yazar ve düşünürler, münferit birkaç yanlışı gündeme taşıyarak "laikler, demokratlar, Aleviler tehlikede" diye çığırtkanlık yaparak düşmanların amaçlarına, bilerek ya da bilmeyerek hizmet etmektedirler.

Yurdumuzun muhtelif yerlerinde ve mekânlarında saldırıya uğrayan bütün vatandaşlarımıza herkesin yüreği yanmıştır. İnancı kökeni uyruğu ne olursa olsun, bir insanın yaralanmasına, hayatını kaybetmesine "oh" çeken asla insan olamaz. Tasvip ve destek bulamaz. Reina saldırısında da herkesin yüreği yandı, gözyaşları akıtıldı.

"Şu anda Türkiye'de demokrat laikler kadar sahipsiz, örgütsüz, savunmasız başka hiçbir kesim yok"söylemi kasıtlı ve tahrik içerikli bir yaklaşımdır.

Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, SayınBaşbakan ve tüm kabine üyeleri, ayırım gözetmeden her vatandaşı kucaklayan açıklamalar yapmaktadırlar.

Her saldırıda, hayatını kaybeden herkesin evi yetkililerce ziyaret edilmekte, acısı paylaşılmakta, destek olunmaktadır. Yaralılar hastanelerde yalnız bırakılmamaktadır.

"Yeni yılı dışarıda, bilhassa içkili mekânlarda kutlayacak olanlara günler öncesinden ölüm tehditleri yapıldı.Reina saldırısı örgütsüz, tepkisiz Türkiyeli laiklere yönelik ilk savaş ilanıdır." İfadeleri, terör örgütlerinin tahribi kadar zararlı ve tehlikeli bir söylemdir. Olayları çarpıtmanın ve ayrıştırmanın en çarpıcı ifadesidir. Saldırı yapan terör örgütlerinin, amacına hizmet etmektedir.

Reina saldırısını DEAŞ üstlenmiştir. Bu örgüt her kesimeve devlete düşmandır. Yukarıdaki açıklamaların bu saldırıyla asla ilgisi yoktur. Keşke bu açıklamaları yapanlar DEAŞ'i de kınayabilselerdi. Maksat, bağcıyı dövmektir.

Şu kadarını söyleyebiliriz ki, içinde bulunduğumuz hassas ortamda, her kes ve her kurum, üzerine düşen sorumluluğun idraki içinde, "söylemlerine ve icraatlarına" dikkat etmelidir. Yapılan en küçük hata, sulandırılarak kötü emellere malzeme yapılmaktadır.

TV kanallarına taşınan bazı münferit olaylar doğru ise, bu kesimler haddini aşarak, üstlerine yağ çekmek, şaklabanlık yapmak maksadıyla, yasada yönetmelikte, ya da İslamiyet'te olmayan kural ve kaideleri, makam yetkilerini kullanarak vatandaşa dayatmamalıdırlar.

Bazı belediye başkanlarının; "ben bir kadından emir almam" söylemleri, evlilikle ilgili el kitaplarında; "dinle, akıl ve mantıkla bağdaşmayan" ifadeler kullanmaları, bazı İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri' nin"yılbaşını kutlamayın" diye velilere yazı çıkartmaları haberleri doğru ise,bu kişi ve makamlar büyük hata ve gafletin içindedirler. Terörün, Devlet ve Millet düşmanlarının ekmeğine yağ sürmektedirler.

Bizim insanımızın birbiri ile sorunu yoktur, olmaz da. Yılların oluşturduğu hoşgörü, saygı ve sevgi ortamında, her kesim birlikte barış ve kardeşlik içinde yaşamaktadır.

 

Siyasilerin ve yetkili kişilerin; makam ve koltuk kapma sevdası ile hadlerini aşmamaları, tahrik eden söylemlerden sakınmaları gerekmektedir.

 

Cumhurbaşkanının ve başbakanın bütünleştirici, kucaklayıcı hoşgörülü yaklaşımlarına rağmen,kendilerini hükumet sanan birileri, kendi bildiğini okuyorsa onun da dikkati çekilmelidir.

 

Hak etmeden, desise ve sırnaşık yöntemlerle makam kapanların devlete ve millete verebilecek güzel hasletleri zaten yoktur. Bari barış ve huzur ortamını bozmasınlar. Bir delinin kuyuya attığı taşı, bin akıllı çıkaramamaktadır.

 

Birlik ve beraber olma, yapıcı, teskin edici konuşma, yaklaştırıcı birleştirici tavır içinde olma zamanıdır.

 

Özellikle de TV kanallarına çıkan konuşmacıların, programı yönetenlerin,daha duyarlı ve dikkatli olmaları, topluma verdikleri mesajlarla birleştirici rol oynamaları gerekmektedir.

 

Bu vesile ile, her türlü terör eylemlerini şiddetle, nefretle kınıyorum. Bu saldırılarda şehit düşen kardeşlerimize rahmetler, yaralı kardeşlerimize sıhhatler, yakınlarına sabırlar diliyorum.

 

Sevgiyle kalın...