IMG-LOGO
Güncel

Kocaeli Kent Konseyi Emekli Meclisi

13 12 2016

Dün Kocaeli Kent Konseyi'nin "Emekli Meclisi" toplantısına katılma fırsatım oldu.

Heyecanlı ve azimli birçok emekli ile tanıştım. Yorgunluk ve bıkkınlıktan uzak, hepsinin yüreğinde Kocaeli' ye hizmet etmenin heyecanı vardı.

Açılış konuşmasını yapan Başkan Yardımcısı, emeklilere çeşitli kuruluşlardan alışveriş indirimi sağlanması için çalışma başlatacaklarını söylediğinde, büyük çoğunluk;"bunların önemsiz kişisel imkanlarolduğunu, Kocaeli için bir şeyler yapmak istediklerini" dile getirdiler.

Bunun üzerine yoğunlaşan konuşmalarda, toplu taşıma araçlarında emeklilere ve özellikle 65 yaş üstü yolculara, sürücülerin çok kaba davrandığını, hakaret ettiğini, hatta bazı araçların üzerine "emekliler binemez, 65 yaşını aşanlara ücretlidir" gibi yazılar yazıldığını dile getirdiler.

Oysa bu araçlar, ücretsiz yolcuların ücretlerini devletten toplu olarak almaktadırlar. Ücreti peşin alınan bir hizmet, neden başa kakılır ki? Öyle sanıyorum ki, burada önemli olan yaşlılara ve emeklilere bakış açısıdır.

"İşe yaramaz, değersiz" duygusuyla bir insana bakılırsa,saygı yerine elbette ki hakaret edilecektir.

Toplu taşıma işlemlerinde 65 yaşını dolduranlara yapılan uygulama esasında yanlıştır.

Bu yolculara ücretsiz taşıma kartı verilmeli, bindiği araca okutarak yolculuk yapmalıdır. Araç sahibi de okutulan ücretsiz kartların toplamını ay sonunda devletten tahsil etmelidir.

Böyle olduğunda, araç sahipleri yaşlıları horlamak yerine, onlara ilgi ve iltifatta bulunacaklardır. İnsanın değerini anlamayan çıkarcılara, paranın değerini hatırlatmak, daha akılcı bir yol olacaktır.

Toplu taşıma hizmetlerinde dile getirilen diğer bir husus da, birçok yolcu duraklarının uygunsuz yerlerde olmasıdır.

Örneğin, Muammer Dereli Ortaokulu'nun giriş kapısına yanlış durak konulmuştur. Durak, gidiş yolunu kapamakta,sabah ve akşam öğrenci çıkışlarında araç kuyrukları ve öğrenci izdihamı oluşmaktadır.

Dile getirilen diğer bir sorun da, İzmit'in içindeki yol kenarına yapılan biçimsiz araç parklarıdır.

Öyle sanıyorum ki Emekli Meclisi, önümüzdeki günlerde yukarıdaki örneklere benzer sorunlar için kollarını sıvayarak, gerekli çalışmaları başlatacaktır.

Daha yaşanır modern bir kent için, Emekliler Meclisi, duyarlı emeklileri bekliyor. Katkısı olan her kese şimdiden teşekkürler.

Sevgiyle kalın...