IMG-LOGO
Güncel

Öğretmenler Günü

25 11 2016

"Öğretmenler Günü"nedeni ile öğretmenlerin kavuştuğu imkânları, müjdeleri, iyileştirmeleri konuşmak ne kadar güzel olurdu aslında.

Gün nedeniyle yine süslü konuşmalar yapılacak, yemekler konferanslar verilecek, sembolik ziyaretler yapılacaktır.

Fakat öğretmenlerin gönlü yine buruk, çalışma şartları hala istenilen düzeyde değil.

Memleketin en ücra köşelerinde ayak izleri, çağlayan sularında Onların gözyaşı var. Her emekte, her çiçeğin nadide kokusunda, medeniyetin her hamlesinde, karanlıkların aydınlanmasında, barışta, sevgide, insanlığın harcında öğretmenin katkısı var.

İhtiyaç duyulduğunda "ilaç gibi" aranan, söylemlerdeyere göğe sığdırılamayan, baş tacı yapılan öğretmenlerimiz, "mevzuatlar"düzenlenirken, iyileştirmeler söz konusu olunca,"yılın üçte birini ve günün yarısını yatarak geçiren memur" tanımlamasıyla kalpleri kırılmaktadır.

Yıllarca,"öğretmenin çalışma şartlarını iyileştirmekiçin araştırma komisyonları" kurulmuş, devasa çalışmalar yapılarak iğneden ipliğe tüm sorunları belirlenmiş, umut veren balonlar uçurulduktan sonra da tozlu raflara terk edilmiştir.

Anadolu'nun kuşuçmaz kervan geçmez köylerinde bedava arsalara ferah bir lojmanyapmak çok görülmüş, öğretmenler yıllarca lojman diye tavanı bile olmayan 65 metrekarelik Amerikan tipi hücre evlere tıkılmıştır.

Öğretmenler kimi zaman da bu köylerde, suyu VC si olmayan tahtadan bozma barakalarda kalmak zorunda bırakılmışlardır.

Yıllardır öğretmenler "ilksan" a aidat ödemektedir, fakat emekli olduklarında umdukları katkıyı görememektedirler. Her kurumun sahillerde dinlenme tesisleri olduğu halde, İlksan'ın sosyal tesisleri nerededir?

Çalışanlar ve emekli öğretmenlerimiz tatili unutmuş, kısıtlı maaşları ile ömürlerini öğretmenevlerinde geçirmektedir.

Görevde olanlar dâhil, emekli, huzurevlerinde, hasta, şehit olan öğretmenlerimizden bazıları, yılda bir kez, gün dolayısıyla, sembolik olarak hatırlanmakta, diğer zamanlarda ahvali, durumu nedir bilinmemektedir.

Her türlü koşullarda devletimizi en ücra köylerde temsil eden, şerefli Bayrağımızı buralarda dalgalandıran, İstiklal Marşımızı gururla, şevkle minicik çocuklarımızın yüreklerine taşıyan vefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin de her birey gibi rahat ve huzurlu ortamlarda çalışmaya ve mutlu olmaya hakkı var elbette.

Herkese mutluluk reçeteleri sunan, insanlığın huzuru için heba olan öğretmenlerimiz, kendilerini rahatlatacak koşulların özlemi içindedirler.

 

"Öğretmenler Günü", öğretmenlerimize üzüntülerini, kırgınlıklarını, küskünlüklerini hatırlamaktan öteye gitmeli, mutluluklarına katkı sağlayan güzel imkânlar sunulmalıdır.

 

O'nlar senede bir gün süslü laflar duyarak, "değerli" ve "önemli" olduklarını dinlemekten ziyade, her zaman ve her ortamda, karşılaştıkları olaylarda ve muhatap alındıklarında, "gerçekten değerli ve önemli olduklarını" yaşayarak hissetmek istiyorlar.

Bu da ancak, eğitimlerinden tutunuz da istihdam, maaş, çocuklarının hakları ve sosyal yaşantılarına kadar, tüm sorunlarının giderilerek, her türlü iyileştirmelerin ve en iyi şekilde yetiştirilmelerinin sağlanması ile mümkün olacaktır.

Adlarını vermekle, günüdeğerli ve anlamlı kılan öğretmenlerimizi, özverili emekleri ve yüreklerindeki hizmet aşkından ötürü kutluyorum.

Emekli olanlara sağlıklı ve mutlu bir hayat, çalışanlara işlerinde başarılar diliyorum.

Sevgiyle kalın...