IMG-LOGO
Güncel

Eğitimde Güzel Örnekler

28 10 2016

"Eğitim, bireyin kendi yaşantısında kalıcı davranış değişikliği getirme sürecidir." Bu yüzden öğretim faaliyetlerinde, öğrenilenlerin davranışa dönüşmesi beklenir. Bunun yolu da; ezbercilikten uzak, görsel işitsel yöntemlerle, "yaparak yaşayarak" öğrenmelerin sağlanmasıdır.

Onun için de, yaşanılan tarih çok önemli bir kaynaktır. Bazı duygu düşünce ve davranışların; sözle anlatılarak gerçek anlamda kavratılması, hissettirilmesi ve yaşatılması mümkün değildir.

Bunların başında da; "vatan, bayrak, millet, özgürlük, demokrasi" vb. sevgileri gelmektedir. Duyumsal davranışları içeren bu kavramlar, insan olmanın, devlet ve millet olmanın, hür ve bağımsız olmanın vazgeçilmez ön koşuludur.

Zaman zaman, "eğitim mi, öğretim mi" tartışması yapılarak önceliğin hangisinde olması gerektiği tartışılır.

Aslında öğretim, eğitimin ön koşuludur. İyi bir mühendis, doktor, öğretmen olmak demek, sadece mesleğinin inceliklerini bilen demek değildir. Aynı zamanda; dürüst, adil, çalışkan, ülkesini, bayrağını değerlerini seven de demektir.

Zaten eğitimin esas amacı; müspet anlamda, her bakımdan mükemmel insan yetiştirmektir. Fakat eğitim kurumları, bazen bu dengeyi bilerek veya bilmeden

bozmaktadırlar. Mesleğini iyi bilen, fakat ülkesine, milletine ihanet eden insanların yetişmesi bu yüzdendir.

15 Temmuz darbe teşebbüsü bu ihanetin en somut örneğidir. İşte böylesine ibret sahnelerini çocuklarımıza yaşatarak; Vatan, bayrak, millet, özgürlük, demokrasi vb. sevgisini, şehitlik mertebesinin ne olduğunu, gaziliği gerçek anlamda kavratmalıyız.

Çocuklarımız; vatanına, bayrağına, demokrasiye ve özgürlüğüne sahip çıkabilmeyi, bu uğurda fedakârlık yapabilmeyi, yapanları severek değer vererek saygı duymayı öğrenmelidirler.

Muammer Dereli Fen Lisesi, bu anlamda; "15Temmuz Milli İrade" konulu bir program yaparak, öğrencilerine, velilerine ve katılımcılarına anlamlı ve duygu dolu anlar yaşatmıştır.

Güne yakışan davetiye, izleyicilere sunulan çarpıcı ve ibret veren fotoğraflar, öğrencilerin okuduğu duygulu şiirler, anı defteri ve özellikle; "Ömer Halisdemir" adına oluşturulan köşe, yüreklerimize dokunmuştur.

15 Temmuz gecesi milletimizin gösterdiği fedakârlıklar, kahramanlıklar bir kez daha tazelenerek sevgileri kalplerimize kazınmıştır.

Muammer Dereli Fen Lisesi'nin Müdürü Sayın Hamza Kararoğlu başta olmak üzere, emeği geçen öğretmen ve öğrencilerine kucak dolusu şükranlarımı, sevgilerimi gönderiyorum.

İşte eğitim adına, tam da anlatmak istediğim buydu. "Eğitimde Güzel Örnekler" gerektiği şekilde işlendiğinde, aylarca anlatılanlardan daha kalıcı iz bırakabilmektedir.

Özellikle de "15 Temmuz darbe girişimi" gibi fevkalade önemli, hayati konular ihmal edilmeye gelmez. Umarım bu müstesna okulumuz, benzerlerine de örnek ve vesile olur.

"Eğitim hayata hazırlık değildir, hayatın ta kendisidir." John Dewey

Sevgiyle kalın.